Artrit ve artroz arasındaki fark nedir, semptomları ve tedavisi

Artrit ve artroz, kas-iskelet sistemini yani eklemleri etkileyen iki patolojidir. Bu hastalıkların etiyolojisi ve patogenezi farklıdır, ancak sonuç aynıdır: yumuşak doku iltihabı ile eklemlerde (kıkırdak doku, menisküs, eklem içi yapı ve tendon-kas korse) hasar, anatomik yapı ve fizyolojik ihlal yıkım.

Ayrı olarak, bu patolojiler şunları temsil eder: artrit, amacı eklemlerin bağ dokusunu yok etmek olan belirli bir enzim grubunun katılımıyla inflamatuar bir süreçtir. Artroz, eklemlerin, yani organın biyomekaniğinin bir sınırlaması ile tüm eklem bileşenlerinin tam veya kısmi deformasyonu ile geri dönüşü olmayan bir fenomendir. Bu patolojilerin dışlanmasında ve uygun önlemenin uygulanmasında, artrit ve artroz hakkında her şeyi bilmeniz gerekir, tedaviden farkı nedir.

Özgüllük, farklılık ve nedenler

Artrit ve artroz arasındaki fark şudur: Artrit ilaçla, artroz ilaçla birlikte ameliyatla ve ancak eşlik eden hastalıklar, metabolik bozukluklar veya yaralanmalar gibi ana neden ortadan kaldırıldıktan sonra ortadan kaldırılabilir. Eklem iltihabı veya artrit, mekanik yaralanma, uzun yürüyüş veya dikey yük sonrasında ortaya çıkabilir. İşlem, tek veya çift lezyonlu herhangi bir eklemi (üst ve alt ekstremiteler artı göğüs ve omurgayı oluşturan tüm eklemler) içerir. Enflamasyon sadece eklem bileşenlerini değil, aynı zamanda çevre dokuların tüm katmanlarını da çeker, bu gerçek lezyonun derinliğine bağlıdır. Yüksek kaliteli tedavi ile iltihaplanma ortadan kaldırılır ve kıkırdak dokusu yavaş yavaş restore edilir.

Eklemlerin veya artrozun yıkıcı patolojisi, ancak altta yatan hastalığın tedavisi veya metabolizmanın veya hormonal bileşimin düzeltilmesinden sonra durdurulabilir. Hastalık, kıkırdak plakasının kısmen veya tamamen aşınmasından oluşur. Açıkta kalan kemik, hareket ederken dayanılmaz ağrı yaratan osteofitlerle kaplıdır. Ayrıca, eklem biyomekanik yeteneğini kaybeder, bu genellikle hastanın hatasıdır - hızla ankiloze olan hastalıklı eklemi kurtarmaya çalışır. Artroz ve artrit arasındaki farkı açıklayan bu gerçektir: artrit ile, hareket kabiliyeti ekleme geri döner (hareket organının anatomik yapısı bir kaza veya enfeksiyöz-inflamatuar bir hastalık nedeniyle bozulmadıkça) ve artroz, fizyolojik hareket kabiliyeti, birinci derece lezyonlarda ve ileri bir aşamada - sadece cerrahi olarak kısmen restore edilir.

Artrit ve artroz gelişimine yol açan nedenler:

 1. Artrit, şunlardan kaynaklanır: mekanik yaralanmalar (morluklar, darbeler, mikrobiyal enfeksiyonun katılımı olan veya olmayan açık ve kapalı tip kırıklar), sürekli fiziksel aktivite (koşma, yürüme, atlama, ağırlık kaldırma) ve fiziko-kimyasal faktörler (keskin hipotermi veya aşırı ısınma eklemleri ile sıcaklık düşüşü). Alerjiler ve zehirlenmeler de hastalığa neden olan nedenler grubuna dahildir. Çocuklukta artrit, beriberi ve azalmış bağışıklığın yanı sıra özellikle alt ekstremite eklemlerinin sık yaralanmalarının bir sonucudur.
 2. Artrozun çok çeşitli nedenleri vardır: bağ dokusunun kalıtsal hastalıkları, artan alerjik reaksiyon arka planı, otoimmün hastalıklar, romatizmal bir bileşen, metabolik bozukluklar, diyabetes mellitus, tirotoksikoz, karaciğer ve böbreklerin kronik hastalıkları ve ayrıca kadın ve erkek hormonlarının hormonal bileşimindeki değişiklikler ( östrojen ve androjen). Sarkom veya karsinom, kemik dokusu ve kıkırdak plakalarında yıkıcı bir sürece yol açan malign neoplazmlardan biridir. Vücudun zehirlerle veya artan radyasyonla zehirlenmesi, artroz gelişimi için açık bir mekanizmadır.

Önemli! Teşhis manipülasyonlarından sonra, artrit ve artrozun nerede olduğu, farkın ne olduğu ve nasıl tedavi edileceği netleşir. Halk ilaçları iltihaplanma sürecini bastırabilir, ancak hastalıktan kurtulmak imkansızdır, bu yüzden bir doktora danışın!

Eklem hastalıklarının belirtileri

Klinik semptomlar: artrit ve artroz arasındaki fark nedir

Artrit artroz
Lokal kızarıklık + ödemli boyut artışı ile eklem iltihabı. Enflamatuar süreçler sadece hastalıklı eklem bölgesine değil, aynı zamanda eklemlerin anatomik tasarımının ihlali ile çevredeki yumuşak dokulara da uzanır.
Ağrı sendromu: Yürürken ve dinlenirken zonklayan ağrı. Ağrının değişken bir karakteri vardır: zonklama, keskin ve ağrılı. Belli bir duruşla kısmen azalır.
Geçici hareket kısıtlaması (tam veya kısmi hareketsizlik). Harekette kalıcı kısıtlama. Artı: koruyucu veya kolaylaştırıcı hükümler karakteristiktir. Hastalığın son aşamasında, eklem tamamen felç olur (eklemi açmak, bükmek ve döndürmek imkansızdır).
Etkilenen eklem üzerinde sıcaklıkta bir artış. Eklemin üzerindeki sıcaklık normaldir (36. 6 derece). Sinirlerin enfeksiyon kapması veya sıkışması gibi yıkımlarla vücut ısısı özellikle geceleri 37-38 dereceye kadar yükselir.
Lokasyona bağlı olarak komşu organ ve sistemlere ağrı yayan Ağrının ışınlanması ile karakterizedir.
Mikrobiyal bir enfeksiyon ile 38-39 dereceye kadar artan vücut ısısı gözlenir. Bulaşıcı ajanlar nadiren katılır.
Havanın değişmesi hastalıklı organı etkilemez. Ağrılı eklemler hava koşullarına tepki verir.
Hastanın bir ekleminde ağrı var. Artroz ile birkaç eklem veya kas-iskelet sisteminin tüm sistemi zarar görebilir.

Dikkat! Parmak eklemlerinde ilk iltihaplanma belirtileri ortaya çıktığında, ağrıya dayanmaya ve eklem deformasyonunu beklemeye gerek yoktur - bu, anatomik değişiklikler ve fizyolojik bozukluklar şeklinde geri dönüşü olmayan süreçlere yol açacaktır.

artrit ve artroz ile diz ağrısı

"Artrit ve artroz, parmaklardaki fark nedir? " Sorusuna, Güvenilir bir cevap var: parmakların tutuşunun zayıflaması, hassasiyetlerinde azalma ve fiziksel efor sırasında geçmeyen dayanılmaz ağrı bir gece dinlendikten sonra. Tedavi sadece tıbbidir.

Artroz ve diz ekleminin artriti arasındaki fark şu şekildedir: artritte, terapötik rejime göre bir tedavi sürecinden sonra patoloji ortadan kalkar ve rehabilitasyondan sonra eklemin biyomekaniği geri yüklenir. Artroz durumunda, hasarın derecesine bağlı olarak, biyomekanik, yalnızca eklem yapısının düzeltilmesi ile cerrahi bir operasyondan sonra kısmi restorasyona tabidir.

Bu patolojiler, ayak parmaklarının eklemleri de dahil olmak üzere tüm eklemleri etkiler. Artrit ve artroz, ayak parmaklarının parmaklardan farkı nedir? Alt ekstremitelerdeki parmaklar, ellerdekiyle aynı değişikliklere uğrar: iltihaplanma, şişme ve ağrı. Artrozda eklemler yıkıma ve deformasyona uğrar. Anatomik şekil değişir, hareket ederken keskin veya ağrılı bir ağrı hissedilir. Adım atmak zor, uzun bir yürüyüşten sonra ağrı durmuyor. Sadece bir analjezik enjeksiyonundan sonra azalır.

Benzer ve farklı gerçekler

Eklem patolojilerinin benzerlikleri:

 1. Patolojinin kaynağı (eklemler).
 2. Klinik tablo ile semptomlar.
 3. Teşhis çalışmaları.
 4. Önleyici faaliyetler.
 5. Iyileşme süresi.
 6. İlaç tedavisi, egzersiz tedavisi ve fizyoterapi.
 7. Tahmin etmek.

Ayırt edici faktörler:

Artrit artroz
Akut ve kronik seyirlidir. Kronik dejeneratif karakter.
Bir eklem ağrıyor. Eklemler çiftler halinde veya sistemik olarak etkilenir.
Ağrı sendromu medikal tedavi ve rehabilitasyondan sonra tamamen kaybolur. Ağrı her zaman mevcut olacaktır, yalnızca vücudun belirli bir pozisyonu ve güçlü analjeziklerin uygulanması ile azalır.
Hem yetişkinler hem de çocuklar hastalanır. Patoloji, yaşlı insanlar veya hormonal bozukluklarla veya metabolizmadaki değişikliklerle ortaya çıkan kronik hastalıkları olan hastalar için tipiktir.
Patoloji daha çok ayak bileği ve dirsek eklemlerinin karakteristiğidir. Tüm eklemler aynı anda etkilenir.
Ayrı bir hastalıktır. Kronik eşlik eden hastalıkların bir sonucu veya komplikasyonudur.
Geçici hareket kısıtlaması. Eklem biyomekaniğinin kalıcı sınırlaması.
Hastalığın belirli bir etiyolojisi vardır - travma veya stres. Nadiren zehirlenme veya vücudun alerjisi vardır. Yaşa bağlı değişiklikler veya kronik hastalıklar.
Rehabilitasyon alevlenmeler olmadan kısadır. Rehabilitasyon alevlenmelerle uzun sürer.

Hastalar sıklıkla kendilerine şu soruyu sorarlar: Artrit ve artrozu hangi doktor tedavi eder? Bu tür patolojilerle, bir travmatolog, bir romatolog (patoloji romatoid nitelikte ise) veya bir cerrah ile iletişime geçmeniz gerekir. Bu tür doktorlara danışmadan önce, ikamet yerindeki klinikte ilgili doktor tarafından muayene edilmeniz, laboratuvar testleri yaptırmanız (genel ve biyokimyasal), üç projeksiyonda röntgen çekmeniz, MRI artı bilgisayarlı tomografi çekmeniz gerekir. Ardından, kas-iskelet sistemi patolojilerinde uzmanlar tarafından daha fazla konsültasyon için bir sevk alın.

tıbbi taktikler

Kendilerinde bazı semptomlar bulan veya ellerinde önceden belirlenmiş bir tanı bulunan tüm hastalar bilgi arıyor: "İlaçlarla artrit ve artroz tedavisi. "Bu doğru bir taktiktir, ancak tedavi yalnızca ilgili doktor tarafından ve sıkı gözetimi altında verilmelidir.

Artrit - tedavi

Terapötik taktikler, kapsamlı bir enstrümantal ve laboratuvar muayenesinden sonra başlar. Patolojinin şekline ve aşamasına bağlıdır, bu nedenle tedavi yöntemi ayrı ayrı seçilir, yani:

 1. ağrıyı hafifleten ilaçlar, ağrının yoğunluğuna bağlı olarak narkotik grubun ilaçlarına kadar;
 2. nonsteroidal ilaçlar;
 3. COX1 veya COX2 grubunun ilaçları (seçici olmayan enzim inhibitörleri) reçete edilir;
 4. antispazmodikler;
 5. kas gevşeticiler;
 6. kondroprotektörler;
 7. vitaminler: B12, B1, B6, A, D, PP;
 8. antioksidanlar: C vitamini;
 9. bağışıklığı artıran ilaçlar;
 10. duyarsızlaştırıcılar;
 11. masaj ve egzersiz terapisi.

Fiziksel aktivitenin azaltılması, aşırı tuz ve biber tüketiminin, kızarmış yiyeceklerin ve yağlı yiyeceklerin yanı sıra alkol + sigaranın diyetten çıkarılması, terapötik tedavinin ayrılmaz bileşenleridir. Diyabette - kesinlikle bir diyet uygulayın ve şeker seviyelerini düzenleyen ilaçlar alın.

Önemli! Herhangi bir etiyolojinin artritinin etkili tedavisi için (romatoid artrit tedavisi dahil), bir vitamin ilacı önerilir. Belirli bir dozda B1, B6 ve B12 içerir.

Artrit tedavisinde B1, B6 ve B12 vitaminlerinin etkinliğinin özü nedir? Tiamin, sinir uyarılabilirliğini azaltarak ağrıyı hafifletir. Piridoksin - sinir liflerinin sfingolipidlerini uyarır, ayrıca kas-iskelet sisteminin metabolizma seviyesini arttırır, amino asit bileşenlerinin metabolizmasını iyileştirir. Siyanokobalamin: beyin nöronlarına etki eder, kırmızı kan hücrelerinin üretimini iyileştirir.

Artroz - tedavi

artrit ve artritte ayak ağrısı

Artrit tedavisi için belirtilen şemaya birkaç nokta eklenir, yani:

 1. ağrıyı hafifletmek için güçlü analjezikler;
 2. kortikosteroid ilaçlar;
 3. novokain ablukası;
 4. kıkırdak dokusunu restore eden ilaçların eklem içi enjeksiyonları;

Cerrahi en iyi tedavi seçeneğidir. İlk olarak, bu tedavi yöntemi eklemin yıkıcı bileşenlerini ortadan kaldırır, kıkırdağın yerini alan maddeyi yapay olarak arttırır. İkinci olarak, hastalıklı eklemin artroplastisi yapılır. Ameliyat sonrası rehabilitasyon süresi, ameliyat sonrası bölgenin hacmine ve vücudun bireysel fizyolojik yeteneklerine bağlıdır.

Her iki patoloji için de ağrı kesiciler, hormonlar ve kondroprotektörlere dayalı merhemler + jellerle lokal tedavi önerilir. Kendinize "artrit ve artroz, merhemleri tedavi etmekten farkı nedir" sorusunu sormanıza gerek yok - bu ilaçlar her iki hastalık için de reçete edilir.

Artrit ve artroz için halk ilaçları

Bazı eklemler iltihaplanır olmaz, herkes bilgi aramaya başlar: artrit ve artroz, halk ilaçları ile tedavi arasındaki fark nedir. Artrit veya artroz, terapötik rejime bazı halk ilaçları eklemenize izin verir. Ancak! Bu iyileştirici maddeler sadece karmaşık terapiye paralel olarak kullanılır. Ağrıyı ortadan kaldırabilir ve iltihabı azaltabilirler. Geleneksel tıp, hastalığı tamamen ortadan kaldırmak için güçsüzdür.

 1. Propolis tentürü: 50 gr propolisi 100 ml votkada eritin, bir hafta bekletin. Tentür, ağrılı eklemleri günde 3-5 kez ovalayın. Tamamen iyileşene kadar tedavi süreci.
 2. Sarımsak tentürü: 5 baş büyük sarımsağı bir kıyma makinesinden geçirin, bir kaşık bal ve 50 ml saf alkol ekleyin. 10 gün ısrar edin. Günde 2 kez ağrılı noktaları ovalayın. Sürtündükten sonra üstüne bir torba koyun ve bir saat bekletin.
 3. Kafkas karaca ot: bir kaşık karaca otu tozu + bir kaşık arı balı + bir kaşık hardal tozu ve erimiş domuz yağı. İyice karıştırın ve 10 gün boyunca ılık ve karanlık bir yerde bırakın. Daha sonra merhem olarak kullanın.
 4. Huş tomurcukları: 0, 5 litre kaynar suya 200 g kuru huş tomurcuk tozu dökün, bir gün ısrar edin. Yemeklerden önce günde bir veya iki kez 50 ml içilmesi tavsiye edilir.
 5. Dulavratotu kökü tentürü: ezilmiş kök, bir ay boyunca demlenmiş bir litre votka ile dökülür. Bu tentür eklemleri siler.

önleme

Önleyici tedbirler, yaşam boyunca kıkırdak tabakasını ve eklemin işlevselliğini korumayı amaçlar. Bunu yapmak için aşağıdakileri yapın:

 • Kızarmış yiyecekler, yağlı + biberli ve ayrıca tuzlu, alkol + nikotin hariç besleyici bir diyet düşünün.
 • Jöle ve jöle şeklinde doğal kondroprotektörler kullanın.
 • Sürekli muayene olun.
 • Ağır fiziksel efordan kaçının.
 • Eklem yaralanmaları dışında dikkatli olun.
 • Sabah egzersizleri yapın, koşun, yüzün.
 • Uzuvların eklemleri için günlük egzersizler yapın.
 • Sürekli vitamin iç.
 • Önleyici amaçlar için altı ayda bir kondroprotektörler, kalsiyum, potasyum ve diğer mineralleri alın.
 • Burkulan eklemler veya mekanik yaralanmalardan sonra bir doktor tarafından muayene olun.

Artroz ve artrit ilişkili hastalıklardır, bu nedenle herkesin artrit ve artrozun ne olduğunu, neyin tedavi edileceği arasındaki farkı bilmesi gerekir. Her iki patoloji de, özellikle eklemlerin hareketsiz kalmasına yol açan artroz olmak üzere tamamen iyileştirilemez. Ancak zamanında tedavi, sakatlığı ortadan kaldırmaya ve dolu bir yaşam sürmeye yardımcı olacaktır. Ve halk ilaçlarının ana ilaçlar değil, karmaşık tedaviden sonra avantajları olan yardımcı ilaçlar olduğunu hatırlamalıyız.