Servikal omurganın osteokondrozunun tedavisi: ilaçlar, masaj, egzersiz tedavisi

servikal omurganın osteokondrozu

Servikal osteokondroz tedavisi, ağrı ataklarından kurtulmayı ve vertebral dokuları restore etmeyi amaçlayan bir dizi prosedürdür. Tüm teknikleri, uygulama talimatlarına sıkı sıkıya bağlı kalarak düzenli olarak kullanırsanız, tedavide etkili sonuçlar elde etmek mümkündür.

servikal osteokondrozda sıkışmış arter

Hastalık kendini nasıl gösterir

Omurga karmaşık bir yapıya sahiptir. Tüm organizmanın çalışmasının tutarlılığı, her bileşenin sağlıklı bir durumda korunmasına bağlıdır. Yedi servikal omur, tüm hayati merkezlerin yoğunlaştığı beynin tabanına yakın bir yerde bulunur.

Segmentlerin yok edilmesi, intervertebral disklerin yapısındaki değişiklikler aşağıdaki semptomlara yol açar:

 • boyunda beliren ve oksipital bölgeye geçen baş ağrısı;
 • omuz kuşağının kasları yavaş yavaş atrofi;
 • uykusuzluk, kötü ruh hali var;
 • oftalmik doğanın sorunları var: gözlerin önünde yüzen noktalar, bulanık görme, bulanık çevreleyen nesneler;
 • hareketlerin biraz bozulmuş koordinasyonu;
 • omuzlara ve önkollara ve ayrıca çeneye yayılan ağrılı hisler;
 • genellikle ellerde uyuşma ve "kaşınma tüyleri" hissi ile kendini gösteren bir hassasiyet ihlali vardır.

Dayanılmaz ağrı sendromu hastayı yorar. Erken teşhis, cerrahi müdahaleye yol açmamak için terapötik önlemlerin zamanında başlatılmasına izin verecektir. Konservatif tedavi ayakta tedavi bazında ve evde gerçekleştirilir. Yaşam tarzını ve beslenme kalitesini değiştirmek, uyku ve uyanıklık sırasında tavsiyelere sıkı sıkıya bağlı kalmak, patolojik süreci durduracak ve dolu bir yaşam sürmenizi sağlayacaktır.

Servikal osteokondrozun ilaç tedavisi

Kronik osteokondroz seyri, akut dönemler ve remisyon duraklamaları arasında değişir. İlaçlar hastalık boyunca reçete edilir ve sadece bir doktor bunları reçete eder. İlaçlar ağrıyı hafifletir, iltihabı ortadan kaldırır, hasarlı dokuları yeniler ve servikal bölgeyi tedavi eder. Semptomların şiddetine bağlı olarak tablet formları, kas içine enjeksiyon, omurlar, merhemlerle lokal maruziyet, jeller kullanılır.

 1. Steroid olmayan anti-inflamatuar ilaçların, servikal bölgenin osteokondrozunun tedavisinde etkili bir anestezik olduğu ve aynı zamanda inflamatuar süreçler üzerinde de etkili olduğu kanıtlanmıştır. Enflamasyon belirtileri varsa, NSAID'lerin kullanılması tavsiye edilir, ancak özellikle mide mukozası üzerinde olumsuz bir etki ile kendini gösteren bir takım yan etkileri vardır. Bu nedenle, oral yoldan verildiğinde, steroid olmayan ilaçlarla birlikte, mideyi korumak için asit oluşumunu baskılayan ilaçlar reçete edilir.
 2. Ağrı kesiciler öncelikle lokal nöromüsküler blokajlar için kullanılır. Hormonal olmayan ilaçlarla geçmeyen ağrı, aktif noktalara veya vertebra gövdesine direkt enjeksiyon ile durdurulur.
 3. Glukokortikosteroidler, adrenal korteks tarafından üretilen hormonların sentetik analogları olan steroid ilaçlardır. Servikal osteokondroz tedavisi için şiddetli ağrıyı ortadan kaldırmak, ilerleyici inflamasyonla mücadele etmek, metabolik süreçleri iyileştirmek ve immünomodülatör bir etkiye sahip olmak için kortikosteroidler reçete edilir.
 4. Uykuyu ve genel refahı iyileştirmek için sakinleştirici ajanlar - kediotu veya şakayık tentürü. Uzun süreli kullanımı olan zayıf yatıştırıcı ilaçlar bağımlılık yapmaz ve nörolojik bozukluklarla mücadelede etkilidir.
 5. Kondroprotektörler, kıkırdak dokusunun tahribatını durdurmak için gereklidir, ardından kemik süreçlerinin büyümesi. Preparatların bir parçası olan glukozaminli kondroitin, omurların yapısını hücre beslenmesini, sentezleme ve kendini yenileme yeteneğini geliştiren eksik kimyasallarla doldurur. Tedavinin kalıcı bir etkisini elde etmek için, ilaçlar uzun süre ve bazı durumlarda ömür boyu alınmalıdır.
 6. Servikal osteokondroz tedavisinde serebral dolaşımın iyileştirilmesi önemlidir. İlaçlar baş dönmesini ortadan kaldıracak, hücre trofizmini iyileştirecek, sinir köklerinin hassasiyetini azaltacak ve kan damarlarını genişletecektir.
 7. Vazospazm ile kan basıncı yükselir. Çok sayıda sistolik ve diyastolik göstergeyi sabitlerken, antihipertansif ilaçlar "ambulans" alınır -.
 8. Servikal omurganın akut osteokondroz seyri sırasında, diüretik etkisi olan dekonjestanlar reçete edilir. Fazla sıvının uzaklaştırılması kan basıncındaki artışı önleyecek, yükü azaltacak ve metabolizmayı iyileştirecektir.
 9. Yeterli miktarda mineral ve eser element içeren bir multivitamin kompleksi almak metabolizmayı iyileştirir ve vücuttaki biyokimyasal süreçlerin normal seyrini sağlar.
osteokondroz için boyun masajı

masoterapi

Boyun ve üst uzuvlardaki ağrı ve rahatsızlıktan kurtulmanın ek yollarından biri de masajdır. Ellerin yaka bölgesinin kasları üzerindeki etkisi, yerel kan mikrosirkülasyonunu iyileştirir, yükü artırarak kas tonusunu hafifletir ve ayrıca boynun kendisini iyileştirir. Kasları çalışır duruma getirmek, biriken laktik asit atılımını iyileştirerek kas dokusunu rahatlatır.

Servikal osteokondrozun sonuçlarını ortadan kaldırmak için iki tip teknik kullanılır:

 1. Yaka bölgesinin masajı, izin verilen yük ile ilgili tam talimatlara uygun olarak bir uzman tarafından gerçekleştirilir. Hareketler okşama, yoğurma ve yoğun masaj hareketlerinden oluşur. Ağrıyı azaltmak ve üst omuz kuşağının motor aktivitesini iyileştirmek, işlemin doğru yapıldığını doğrular.
 2. Basınç hareketleriyle aktif noktalar üzerindeki etki, daha az popüler ancak etkili bir yoldur. Bu tekniğin uygulanması, masaj terapistinin özel eğitimini gerektirir.

Seanstan sonra boyun kaslarını fazla zorlayamazsınız, bu nedenle üç saat boyunca orta sertlikte ortopedik bir yaka takmanız önerilir. Bu önlem, masörün çabalarının etkisini pekiştirecektir.

Her zaman bir masaj kursu servikal bölgenin tedavisinde olumlu bir sonuç getiremez, kontrendikasyonlar vardır, görmezden gelinen bu üzücü sonuçlara yol açar:

 • çeşitli lokalizasyonların onkolojik hastalıkları;
 • Koch'un asası ile aktif enfeksiyon şekli;
 • sistemik kan hastalıkları;
 • dekompansasyon aşamasında hipertansiyon;
 • yaka bölgesi ve boyun derisinin dermatolojik lezyonları;
 • aort anevrizması;
 • süpürasyon oluşumu ile kemiklerde nekrotik süreçler.

Servikal osteokondroz için fizyoterapötik prosedürler

Servikal osteokondrozun fizyoterapi yardımıyla ek tedavisi her zaman servikal osteokondroz için terapötik komplekse dahil edilir. Bu yöntemin kullanılması, tedavi eden doktorun, komplikasyon ve alerjik reaksiyon olasılığını en aza indirmek için farmasötiklerin dozajını azaltmasına olanak tanır. Tam bir kurs yürütmek, metabolizmanın normalleşmesini, kan damarlarının dolaşım kapasitesinde bir artış ve ağrının giderilmesini garanti eder.

Servikal osteokondroz için fizyoterapi türleri:

 1. Elektrik stimülasyonu - boyun ve omuz kuşağının kaslarını etkilemek için yüksek frekanslı akımın kullanılması. Seans sırasında boynun termal ısınmasının etkisi ortaya çıkar, kan dolaşımı iyileşir, hoş olmayan hisler ortadan kalkar.
 2. Manyetoterapi - hastalıklı bir alanda darbeli bir manyetik alana maruz kalma. Dalgalar 7 cm derinliğe kadar nüfuz ederek kümülatif bir iyileştirici etki sağlar. Ağrı, iltihaplanma ortadan kaldırılır, bir sonraki manyetik terapi kursuna kadar stabil bir terapötik etki gözlenir. İşlemler polikliniklerde ve evde yapılabilir, bu amaçla özel cihazlar kullanılır.
 3. Lazer tedavisi, düşük yoğunluklu lazer radyasyonuna dayalı alternatif bir tıp yöntemidir. Işınlar servikal vertebra bölgesine ve sinir kökleri boyunca yönlendirilir. Lazer, ağrı ve iltihaplanma reaksiyonlarını ortadan kaldırarak doku yenilenmesini destekler.
 4. Detensor tedavisi, omurları germek ve sırt kaslarını ve bağ dokusunu gevşetmek için kullanılır. Kendi vücudunun ağırlığı altında, omurganın bölümlerinin hafif bir "düzleşmesi" vardır, metabolik süreçlerde bir iyileşme, kas spazmlarının kaybolmasıyla birlikte, omurganın yapısı restore edilir.
 5. Balneoterapi - maden sularının iyileştirici özellikleri en çok sanatoryumlarda kullanılır.

Banyo, servikal bölgenin tedavisi için aşağıdaki hedeflere sahiptir:

 • kaslar gevşer, ağrı kaybolur ve kan mikrosirkülasyonu düzelir;
 • metabolik süreçler hızlanır, toksinler vücuttan uzaklaştırılır;
 • iyot ve brom iyonları reaksiyona girer ve hidrojen sülfür ile birlikte sudaki oksijen vücuda nüfuz eder ve hücre beslenmesini iyileştirir.
servikal osteokondroz için egzersizler

Fizyoterapi

Durumu önemli ölçüde iyileştirmek ve servikal omurganın osteokondrozunda ağrı ataklarının sayısını azaltmak, özel egzersizlerin düzenli olarak yapılmasına yardımcı olacaktır. Fizyoterapi egzersizlerinde eğitmen, tıbbi bir kompleksin tavsiyesi ve hazırlanmasıyla ilgilenmektedir. Uzman size egzersizleri yapmak için doğru tekniği öğretecek ve eğitim şemasını ve egzersiz sayısını planlayacaktır.

Derslere sadece hastalığın aktif olmayan aşamasında başlamak gerekir. Egzersiz tedavisi kasları gevşetir, metabolizmayı düzenler, akut ağrı ataklarını, baş dönmesini ve kötü sağlığı unutmanızı sağlar. Bir uzmana danıştıktan sonra terapötik hareketleri evde yapabilirsiniz.

Egzersiz terapisi egzersizleri yaparken, maksimum fayda için bazı kurallara uymalısınız:

 • derse başlamadan önce, sağlığınızın iyi olduğundan emin olmanız gerekir;
 • hareketler, sarsıntı olmadan yavaş ve sorunsuz bir şekilde yapılmalıdır;
 • alıştırma sayısıyla ilgili önerilere, eğitmenin talimatlarıyla tam olarak uyulmalıdır;
 • ders sırasında keskin bir ağrı varsa, dersi hemen durdurmalısınız;
 • fizyoterapisti değişiklikler hakkında bilgilendirin.

Servikal omurganın osteokondrozunun tedavisi için yaklaşık bir egzersiz listesi:

 • oturma pozisyonunda, başınızı sorunsuz bir şekilde farklı yönlere çevirin;
 • vücudun alt çenesine dokunarak başı ileri ve aşağı indirin;
 • alt çeneyi kaldırmadan boynu geriye doğru eğin;
 • başınızı elin içine koyun, böylece kol sert bir yüzeye vurgu yaparak bükülmüş bir konumda olur, başınızı eğin, elinizle direnç oluşturun, her el için tekrarlayın;
 • başınızı aşağı eğin, aynı zamanda elinizle direnç yaratın;
 • kollarınızı indirin, omuzlarınızı yukarıda tutarak statik bir egzersiz yapın.

Tüm egzersizler düz bir sırt ile oturma pozisyonunda gerçekleştirilir. Her hareket 8-10 kez yapılır.

Tedavi için kendi kendine masaj

Kendi kendine uygulanan masaj etkili bir tedavidir. Prosedürün avantajı, herhangi bir zamanda manipülasyon olasılığıdır. Hasta, servikal bölgeye hangi kuvvetle basacağını hisseder, böylece ağrı değil, hoş bir sıcaklık hissedilir.

Kendi kendine masaj tekniği:

 • Masaj hareketlerini hem bir hem de iki elinizle gerçekleştirebilirsiniz;
 • boynun tüm yüzeyini yakalamanız gerekir;
 • seansı cilde hafifçe bastırarak pürüzsüz okşayarak başlatmanız gerekir;
 • bir sonraki adım, kasları avuç içi veya başparmak kenarıyla ovalamak;
 • yanlara çekerek avuç içi ile kasların aktif nöbetleri;
 • yaka bölgesinde hafif dokunma;
 • okşayarak hareketlerle bitirmeniz gerekiyor.

Her eylem 30 saniye boyunca gerçekleştirilir, kendi kendine masaj için toplam süre yaklaşık üç dakika olmalıdır. Tüm manipülasyonlar yavaş bir hızda gerçekleştirilir, her kişi basınç kuvvetini ayrı ayrı belirler.

osteokondroz için boyunluk

ortopedik mod

Servikal osteokondroz tedavisi, omurları ve çevresindeki dokuları boşaltmak için tasarlanmış tıbbi cihazlar olmadan yapamaz:

 1. Shants tasması, boynu boşaltmak ve tedavi etmek için en çok reçete edilen tıbbi cihazlardan biridir. Boyun desteği, boyun kaslarının olası gerginliği sırasında uyanıklık sırasında kullanılmak üzere tasarlanmıştır: bilgisayarda uzun süre çalışmak, yemek pişirmek ve diğerleri.
 2. Uyku sırasında iyi dinlenme için ortopedik yastık. Ürün, omuz kuşağının uzunluğu dikkate alınarak ayrı ayrı seçilir. Terapötik bir yastık kullanıldığında, omurga doğal olmayan bir bükülmeye maruz kalmaz, kan akışı bozulmaz, kişi dinlenmiş hisseder.
 3. Ortopedik yatak, omurga hastalıklarının tedavisi için tasarlanmıştır: osteokondroz, çıkıntılar, intervertebral fıtıklar. Terapötik etki, omurganın segmentlerini dikey konumda gerdirme ilkesine dayanır.

Boyun tedavisinde diyet tedavisi

Osteokondroz tedavisinde doğru beslenme ilkelerini takip etmek gerekir. Beslenme, yeterli miktarda vitamin ve mineral içeren düşük kalorili olmalıdır.

Günlük diyetinize dahil etmemeniz gerekenler:

 • turşu;
 • sosisler ve füme etler;
 • yüksek yağ içeriğine sahip mayonez ve ekşi krema;
 • şeker ve şekerlemeler;
 • tatlı gazlı içecekler;
 • alkol.

İzin verilen ürünler:

 • kalsiyum açısından zengin süt ürünleri;
 • balık veya dana budundan jöle;
 • doğal meyve suları;
 • az yağlı balık ve et çeşitleri;
 • taze meyve ve sebzeler.
servikal osteokondroz için deniz topalak çayı

Servikal osteokondrozun alternatif tedavi yöntemleri

Eski şifacı tarifleri, boyun tedavisine mükemmel bir ektir. Yıllar içinde kazanılan deneyim, mevcut doğal içeriklerden bağımsız olarak hazırlanan yalnızca en etkili ürünleri kullanmamıza izin veriyor. Otlar, tıbbi alkol ve hayvan türevleri tıbbi bir baz işlevi görebilir.

Popüler tedavi tarifleri:

 1. Üç orta boy limon, soyulmadan bir kıyma makinesinde bükülür. Ortaya çıkan kütleye beş doğranmış sarımsak ve yarım bardak bal ekleyin. Karışımın üzerine kaynar su dökün ve iki saat demlenmesine izin verin. Her sabah aç karnına 100 ml için.
 2. 200 gram çam tomurcuğu hazırlayın ve iki bardak toz şeker ile öğütün. Terapötik kütle günlük alınır, 1 yemek kaşığı.
 3. Aloe suyu ile az miktarda bal karıştırın ve biraz alkol ekleyin. Elde edilen çözelti, servikal omurlarda sürtünme için kullanılır.
 4. Haşlanmış patatesleri ezin ve bal ekleyin. Elde edilen bileşimi ağrılı noktaya uygulayın, üstüne streç film ile sabitleyin ve ılık bir battaniye ile sarın. Kompresin 3 saat bırakılması modadır.
 5. Şerbetçiotu konilerinden elde edilen öğütülmüş hammadde, bir merhem kıvamına gelene kadar tereyağı ile karıştırılır. Ağrı ve iltihabı gidermek için ağrılı noktalara sürülür.

Geleneksel ilaçların bileşenlerinin bitki kökenli olmasına rağmen, kullanımları zararlı olabilir.

Bu nedenle, bu yöntemi kullanmadan önce olası kontrendikasyonları dışlamak gerekir:

 • alerjik reaksiyonlara eğilim;
 • amaçlanan kullanım alanında cilde zarar;
 • bileşene bireysel hoşgörüsüzlük;
 • akut fazda iltihaplanma;
 • ağızdan uygulandığında mide, karaciğer, böbrek patolojisi.

önleme

Tüm organizmanın sağlığı, omurganın bulunduğu duruma bağlıdır. Bireysel segmentlerde dejeneratif-distrofik değişikliklerin ortaya çıkmasını önlemek için basit kurallar yardımcı olacaktır:

 • kötü alışkanlıklar olmadan sağlıklı bir yaşam tarzı sürmek;
 • düzenli egzersiz;
 • aşırı kilo görünümünden kaçınarak doğru yiyin;
 • Boyunda kalıcı ağrı hissederseniz, tıbbi tavsiye için bir ortopedistle görüşün.

Servikal omurganın osteokondrozunun tedavisi, sabır ve doktor reçetelerine sıkı sıkıya bağlı kalmayı gerektiren uzun bir süreçtir. Olumlu bir sonuç, terapötik manipülasyonların kalitesine ve hastanın tutumuna bağlıdır.