Sırt ağrısı - ne zaman doktora görünmeli, nedenleri ve tedavi yöntemleri

Birçok insan sırt ağrısı sorununa aşinadır. Ancak çoğu ağrı kesiciler yardımıyla ağrı sendromunu ortadan kaldırır ve sırtın neden ağrıdığını bulmaya çalışmaz. Kişinin sağlığına böyle anlamsız bir tutum, ciddi komplikasyonların gelişmesine ve sakatlığa yol açabilir. Bu nedenle, nedeni doğru bir şekilde belirlemek ve tedaviye zamanında başlamak çok önemlidir.

sırt ağrısı

Sırt ağrısı türleri

Sırt ağrısının birçok türü vardır. Doğası, yeri ve semptomları bakımından farklılık gösterirler. Bu özelliklerine bağlı olarak, farklı türlere ayrılırlar.

şiddetli acı

Sırt ağrısı çok keskindir ve aniden ortaya çıkar. Bir insandaki şiddetli ağrıdan, gözlerde kararır, baş dönmesi. Bir saldırıdan sonra, etkilenen bölgede rahatsızlık görülür. Omurlara ani yük binmesi sonucu oluşur, çünkü en güçlü kaslar bile aşırı çalışarak kas spazmına neden olur. Bir atak sırasında, hasta rahatlamaya çalışmalı ve ardından bacakları baştan daha yüksek olacak şekilde vücudun yattığı pozisyona geçmelidir. Tekrarlayan saldırıları önlemek için en kısa sürede bir uzmandan nitelikli yardım almak gerekir. Sonuçta, sırtın ağrımasının nedeni vertebral herni, osteokondroz olabilir.

akut ağrı

Belirgin bir sebep olmaksızın ortaya çıkan veya yavaş yavaş gelişen kısa süreli bir ağrı sendromu. Zayıf, yakıcı, yoğun ve donuk olabilir. Kas spazmı varlığı ile karakterizedir. Omurga kırıkları, omurilik yaralanmaları, iskelet sistemi lezyonları, malign tümörler ile ortaya çıkarlar. Ayrıca, intervertebral disklerin yer değiştirmesi akut ağrı atağına neden olabilir. Genellikle bu sorun, küçük pelvisin iç organları olan genitoüriner sistemin iltihaplanma sürecinde ortaya çıkar. Omurga eğriliği ve doğuştan gelen patolojiler akut ağrıya neden olabilir. Bir atak sırasında hastanın hareket etmesi zordur.

kronik ağrı

Bu, hastaların doktora geldiği yaygın bir sorundur. Kronik bel ağrısı genellikle periyodik ve kalıcı olarak ikiye ayrılır. Süre olarak birbirlerinden farklıdırlar. Oluşumlarının doğası, bireysel insan fizyolojisi, omurgadaki düzenli stres, iç organ hastalıkları ve kötü duruş ile ilişkilidir. Birçok insan bir problemle yaşamaya ve onu çözmek için hiçbir şey yapmamaya alışır. Ancak durumları kötüleşir, çünkü yaşam standardı düşer. Yaşam kalitesi ve fiziksel aktivite azalır.

yer değiştirmiş ağrılar

Bu türün özelliği karışıklıktır. Bel bölgesindeki ağrı bacağa yayıldığında, bunun tersi de olabilir. Ortaya çıktıklarında, kişi nedenin omurilik problemleriyle ilgili olduğunu düşünür. Ama değil. İç organların hastalıkları nedeniyle ortaya çıkarlar, sırtın farklı bölgelerine verirler. Örneğin, genitoüriner sistem veya böbrek hastalıkları alt sırtta kendini gösterir. Üst lomber bölgedeki ağrı, karaciğer ile ilgili sorunları gösterir. Bu durumda hastalar hipokondriyumda rahatsızlık hissedebilirler. Patolojinin tehlikesi, sorunun nedeninin zamansız olarak ortadan kaldırılmasının karmaşık patolojilerin gelişmesine neden olabileceği ve hatta ölüme yol açabileceği gerçeğinde yatmaktadır.

ağrıyan ağrılar

Sorunun nedeni kas yorgunluğu ile ilişkilidir. İyi bir dinlenmeden sonra ağrı kendiliğinden geçer. Hareketsiz bir yaşam tarzına öncülük eden insanlar en sık sırt ağrısına sahiptir. Nedenlerin geri kalanı çok zararsız değil. Bunlar şunları içerir: vertebral herni, siyatik, osteokondroz. Patolojik süreçler, kas-iskelet sisteminin işlevselliğinde bir azalmaya ve omurga üzerindeki yükün artmasına neden olur. Rehabilitasyon veya yaralanmaların iyileşmesi döneminde ortaya çıkabilirler. Sırtta ağrıyan ağrıyı teşhis etmenin karmaşıklığı, gerçekle ilgilidir. pek çok farklı nedenden kaynaklanabileceğini söyleyebiliriz.

Sırtım neden ağrır

Hareketsiz bir yaşam tarzı ve minimum fiziksel aktivite, farklı yaşlardaki birçok insanın kas-iskelet sistemi ile ilgili sorunları olmasına yol açmıştır. Çeşitli nedenlerle sırt ağrısı. Ana olan kas-iskelet sisteminin anatomik yapısıdır. Çeşitli bölümlerinde ağrının ortaya çıkmasına neden olan düzenli strese maruz kalır. Yaygın provoke edici faktörler arasında şunlar vardır: omurganın bir pozisyonda uzun süre kalması, kas gerginliği. Nadiren, ciddi rahatsızlıklar nedeniyle sırt problemleri ortaya çıkar. Böbreklerin, jinekolojik hastalıkların, tümörlerin bir patolojisi olabilir.

otururken sırt ağrısı

teşhis

Hastanın muayenesi, durumuna ve anamnezine bağlıdır. Ağrının nedenine bağlı olarak çeşitli yöntemler kullanılarak araştırmalar yapılır - vertebrojenik (omurgadaki neden) veya omur dışı. Çoğu zaman, hastalık omurga ile ilişkilidir.

İlk muayene sırasında doktor hastanın görsel muayenesini yapacak, palpasyon yapacak ve hastanın şikayetlerini dikkatlice dinleyecektir. Daha sonra klinik ve enstrümantal muayeneler yapılır. Bazen terapi ek muayene yapılmadan reçete edilebilir. Bu gibi durumlarda, bir dış muayene, omurgada dejeneratif-distrofik değişiklikleri ortaya çıkarır.

Daha ayrıntılı bir teşhisin nedeni, sabahları kan, idrar, hastanın sertliği analizindeki bir değişikliktir.

Aşağıdaki teşhis yöntemlerini kullanarak detaylı bilgi alabilirsiniz:

 • Bilgisayarlı tomografi. Yumuşak doku lezyonlarının incelenmesi için atayın.
 • Radyografi. Kemik dokusunu değerlendirmek, omurganın durumunu değerlendirmek için kullanılır. Kas-iskelet sistemine verilen hasarın derecesini anlamanızı sağlar.
 • Manyetik rezonans görüntüleme. Yumuşak dokular, kıkırdak ve sinir liflerindeki değişikliklerin görsel bir resmini verir.
 • Ultrason. Bağlar, tendonlar, kaslar, tendon-ligamentöz aparatlardaki hasarı belirlemeye yardımcı olur.
 • Elektronöromyografi. Sinir hasarının derecesini gösterir, belirli sinir liflerindeki hasarı tanımlar.
 • artroskopi. Bir artroskop ile gerçekleştirilen cerrahi manipülasyon.
 • Sonografi. Bu tanı yöntemi, tendon patolojilerini tespit etmek için kullanılır.

Sırt ağrısının türüne, ciddiyetine bağlı olarak, bir veya birkaç teşhis türü seçilir. Nedenin bu kadar ayrıntılı bir çalışması, en uygun tedaviyi seçmenizi sağlar.

Ne zaman doktora görünmeli

Sorunun nedenleri ne olursa olsun, doktor yardımı olmadan yapamazsınız. Ancak bir uzmanı mümkün olduğunca çabuk görmeniz gereken durumlar vardır.

Bu, aşağıdaki durumlarda yapılmalıdır:

 • Mantıksız ağrı hakkında endişeli;
 • ağrı 3 günden fazla sürer;
 • ağrı yavaş yavaş artar;
 • sıcaklıkta bir artış var;
 • zayıflık ve halsizlik ortaya çıkar;
 • nedensiz kilo kaybı.

Sağlık konularında, kişi anlamsız olmamalıdır. Bu nedenle, güvenli oynamak ve tıbbi muayeneden geçmek daha iyidir. Zamanında yardım, olumsuz sonuçlardan kaçınmaya yardımcı olacaktır.

Sırt ağrısı nasıl düzgün bir şekilde tedavi edilir

Uygun tedavi, hastanın iyileşmesinde önemli bir bileşendir. Ancak, tam teşekküllü bir tedaviye başlamadan önce, bir kişinin ilk yardım sağlaması gerekir. Düz, sert bir yüzeye, yan yatacak şekilde yerleştirilir. Atak geçtiğinde kişinin ayağa kalkmasına yardım edilir. Bu, yeni bir saldırıya neden olmamak için çok dikkatli ve yavaş yapılmalıdır. Durum düzeldikten sonra, ağrıyı bir korse ile düzeltmek, anestezi almak gerekir. Daha sonra doktorla birlikte etkili tedavi yöntemlerini seçmek için tıbbi yardım alırlar.

adam sırt ağrısı

İlaçlarla tedavi

Terapi, steroid olmayan antienflamatuar ilaçların kullanımı ile gerçekleştirilir. İltihabı ve ağrıyı ortadan kaldırırlar. Bu ilaçların farklı biçimleri (enjeksiyonlar, tabletler, yamalar ve merhemler), patolojik süreç üzerinde aynı anda güçlü bir etkiye sahip olmanızı sağlar. Hepsinin güçlü bir yan etkisi vardır, bu nedenle sadece bir doktorun önerdiği şekilde kullanılabilirler.

Fiziksel egzersiz ve egzersizler

Aktif sporlar bu hastalığa karşı mücadelede en etkili olarak kabul edilir. Terapötik egzersizlerin kompleksi, hastanın genel fiziksel durumuna ve yaşına göre seçiminde rehberlik eden ilgili doktor tarafından ayrı ayrı seçilir. Omurganın esnemesine etkili yardım sağlar. Manipülasyon ağrıyı azaltır, kas hipertonisitesini ortadan kaldırır. Ancak vertebral fıtık varlığında ve alevlenme döneminde bunu yapmak kesinlikle imkansızdır. Yoga dersleri, yüzme ve izometrik sonrası gevşeme, sırt sağlığı üzerinde faydalı bir etkiye sahiptir.

Masaj

Sırt hastalıkları olan hastalar için masajın seyri çok faydalıdır. Prosedürün tüm vücut üzerinde rahatlatıcı bir etkisi vardır. Düzenli masaj seansları kan akışını iyileştirir, sırt kaslarını güçlendirir, genel refahı ve sırtın durumunu iyileştirir. Uygulanması için kontrendikasyonların yokluğunda sadece yardımcı bir tedavi olarak gerçekleştirilebilir. Manipülasyonlar sadece deneyimli ve kalifiye bir uzman tarafından yapılmalıdır. Masörler tedavi için Tay, klasik ve terapötik masaj kullanırlar.

Isıtma ve kriyoterapi

Alevlenme süresi geçtikten sonra, hastalara ısınma veya kriyoterapi reçete edilebilir. Özel merhemler, ısıtma yastıkları, mavi lamba, hardal sıvaları, parafin ve ozoserit uygulamaları yardımı ile ısınma yapılır. Bu prosedürler doku rejenerasyonu ve beslenme süreçlerini aktive eder. Prosedürü gerçekleştirmek her zaman mümkün değildir. Hamile kadınlar, bulaşıcı hastalıkları, tümörleri ve tüberkülozu olan hastalar için ısıtma kategorik olarak kontrendikedir.

Bir başka etkili tedavi yöntemi ise kriyoterapidir. Soğuk tedavi metabolik süreçleri normalleştirir, hastalığın gelişmesini engeller. Sıvı nitrojen etkisiyle şişkinlik azalır, kan dolaşımı uyarılır ve oksijen kaynağı iyileşir.

önleme

Hastalıkla savaşmanın en iyi yolu onu önlemektir. Bunun için yürüyüşünüzü izlemeniz ve sırtınızın her zaman düz olduğundan emin olmanız gerekir. Yükü doğru şekilde dağıtmak önemlidir. Ağır çantaları, her bir el yaklaşık olarak aynı ağırlığa sahip olacak şekilde dağıtın. Çok fazla ayakta durmanız gerekiyorsa, pozisyonu her 10 dakikada bir değiştirmeniz önerilir. Sırt bükülmeleri sırt kaslarını gevşetmeye yardımcı olur. Aktif fiziksel aktivite, sağlıklı bir sırta sahip olmak isteyen her insanın hayatının bir parçası olmalıdır.

Bir sandalyede otururken, vücut düz bir şekilde yerleştirilmeli, sandalyenin arkasına sıkıca bastırılmalıdır. Boyun ve alt sırt altında destek sağlamak gerekir. Uzun süre oturmak zorunda olan kişilerin her 20 dakikada bir ısınma yapmaları önerilir. Otururken dizlerin kalça seviyesinin altında olacağı sandalyenin doğru yüksekliğini seçmek önemlidir.

Birçok insan, sert bir yüzeyde uyumanız gerektiği görüşündedir. Ama bu yanlış. Çünkü bu durumda omurga yanlış pozisyon alacaktır. İdeal seçenek, kasları gevşetmeyi amaçlayan tıbbi bir ortopedik yatak olarak kabul edilir. Orta boy bir yastık seçmek daha iyidir. Her sabah uykudan sonra yudum alın.

Fazla kilolu kişilerin sırt ağrısı çekme olasılığı diğerlerine göre daha fazladır. Doğru beslenmeli, vücut ağırlığını azaltmaya çalışmalılar. Kas-iskelet sistemi sağlığı için yararlıdır: taze meyveler, Kudüs enginar, üzüm, fındık. Baharatlı yiyeceklerin tüketimi en iyi şekilde minimumda tutulur. Magnezyum ve kalsiyum içeriği yüksek besinler koruyucu diyette önemli bir yer tutar.

Kendi kendine ilaç tedavisi çok tehlikelidir, bu nedenle teşhis ve tedavi sadece uzmanlar tarafından yapılmalıdır. Sorunun nedeninin erken tespiti ve zamanında tedavi, sağlığın korunmasına yardımcı olacaktır.