Kalça ekleminin artrozu

Eklemlerimizin her birinin, bir kilidin anahtarı gibi birbirine uyan iki yüzeyi vardır. Bir eklem yüzeyindeki tüm çıkıntılar, diğer taraftaki çöküntülere karşılık gelir. Yüzeylerin böyle kesin bir tesadüfünün tıbbi bir adı vardır - uygunluk. Yukarıdan, eklemi oluşturan kemiklerin uçları daha iyi kayma için kıkırdak ile kaplanmıştır. Eklem torbası, bağlar ve kaslar eklemi korur. Eklemlerin en sık görülen hastalıklarından biri olan artroz ile kıkırdak ve kemik yüzeyleri tahrip olur. Aynı zamanda, yumuşak hareketler sağlayan özel bir eklem sıvısından çok az üretilir, kemiklerin uçları bir araya gelir ve birbirine sürtünmeye başlar, sahibine ağrı ve rahatsızlık verir. Bu arada, artroz ile eklemde, onu artritten ayıran resmi olarak iltihaplanma yoktur.

Kalça ekleminin artrozu neden oluşur: yaş

kalça artriti için doktor randevusu

Artroz gibi bir felaket vücudumuzdaki herhangi bir eklemin başına gelebilir. Yenilgi tek taraflı ve iki taraflıdır. Yaş, aşırı kilo, yaralanmalar, düztabanlık, spinal skolyoz, artrit, eklem yer değiştirmesi, üzerinde aşırı yük, ancak aynı zamanda hareketsiz bir yaşam tarzı hastalığın ortaya çıkmasına katkıda bulunur. Eklemler hareket etmek için yapılmıştır! Bu arada, dik duruş, insan kalça ekleminin artrozuna yatkınlık yaratır. Hayvanlarda böyle bir hastalık olmaz, içlerinde eklemlerdeki yük daha eşit dağılır.

Kalça eklemi, omuz ekleminden sonra hareket açıklığı açısından ikinci sıradadır. Ve aslında, normalde, bacağı ileri ve geri, dışa ve içe ve hatta dönme hareketlerini hareket ettirebiliriz. Bu eklem çok yüksek bir yük taşır. Femur başı ve pelvik kemik üzerindeki bir yuvadan oluşur. Bu eklemin osteoartriti tıbbi olarak koksartroz olarak bilinir. Çok sayıda insan bu hastalıktan muzdarip. Kadınlar daha sık hastadır ve elbette hastalığın zirvesi 40 yaşından sonra ortaya çıkar. Vakaların% 70'inde bu, eklemin doğal aşınması, içindeki kan akışı ve metabolizmanın bozulmasından kaynaklanmaktadır.

Eklem hasarı belirtileri: yürürken ve dinlenirken ağrı

artroz ile istirahatte kalça ekleminde ağrı

Kalça ekleminin artrozunun ilk belirtisi, merdiven çıkarken kasıkta ağrıdır. Merdivenlerden inerken ağrı olmayabilir. Daha sonra ağrı dizine yayılmaya başlayabilir. Eklemdeki çeşitli hareketlerin bir kısmı sınırlı olacaktır. Örneğin bacağı kaldırmak, yani kalçadan bükmek ağrılı olabilir ama bacağı geri almak öyle değildir. Bacağı içe çevirmek ağrılıdır ve yana doğru hareket ettirmek de ağrılıdır, ancak tolere edilebilir. Bu hareket kalça eklemini de içerdiğinden genellikle diz çökmek mümkün değildir. Ve hareketlilikteki kısıtlamalar sadece ağrı nedeniyle değil, aynı zamanda eklemin kendisindeki değişiklikler nedeniyle de ortaya çıkar.

Kalça ekleminin yürüme, koşma ve bir dizi başka harekete dahil olması nedeniyle, yenilgisi hastaya sosyal kısıtlamalar getirir. Ve üçüncü derece artroz ile ağrı sadece hareketler sırasında değil, aynı zamanda istirahatte de rahatsız edicidir, özellikle geceleri uyumanıza izin vermezler. Yatakta dönmek zordur. Ve bazen ağrılar o kadar güçlüdür ki, hastayı sürekli olarak kendi içinde her zaman zararsız olmayan ağrı kesici almaya zorlar. Bu nedenle, steroid olmayan antienflamatuar ilaçların sık kullanımı mide ülserlerinin oluşumuna veya alevlenmesine neden olabilir.

Artroz tedavisi: artroplasti

artrozlu kalça eklemi için endoprotez

Yıllar önce, protezlerle modern operasyonlar henüz mevcut olmadığında, cerrahlar hala koksartrozlu hastaları ameliyat ediyorlardı. Aynı zamanda ameliyatın amacı artroz tedavisi değil, eklemin tamamen hareketsiz hale getirilmesiydi. Bu zorlu cerrahi müdahaleden kurtulan hasta, bacağını sürükleyerek yürüdü. Birçok hareket onun için erişilemezdi, ama en azından acıyla eziyet etmiyorlardı. Ve sonra yapay bir kalça eklemi icat edildi ve bu tür hastalara sonuna kadar yardım etmek mümkün oldu - yeni bir eklemle ağrısız yürüyebilir ve sağlıklı insanlardan farklı olmayan başka hareketler yapabilirler. Bunun üzerine her iki kalça eklemi artroplastisi olan 80 yaşında bir hasta, "Kayak yapabilir miyim? " sorusuyla doktora geldi.

Bugün, koksartroz operasyonları yerleşik bir üretimdir. Kalça ekleminin bu tür artrozu tedavisi, elbette, ciddi kalp hastalıkları, akciğerler ve diğer organlar gibi yaşam kontrendikasyonları olmadıkça, çok yaşlılar da dahil olmak üzere birçok insan tarafından kullanılabilir. Operasyonun özü nedir? Kesinlikle çalışmayan bir eklemimiz var, kıkırdak tabakası aşınmış, her şey büyümüş ve hareket etmiyor.

Osteoartrit ameliyatı nasıl yapılır?

artroz için kalça artroplastisi

Daha sonra, femurun nasıl düzenlendiğini anlamanız gerekir: Ekleme giren bir kafası ve bacağı hareket ettiren birçok kasın bağlı olduğu bir trokanter vardır. Deriden hissettiğimiz şiştir. Böylece operasyon sırasında kemiğin başı çıkarılır ve trokanter bırakılır. Kıkırdak kalıntıları da pelvik kemik üzerindeki boşluktan çıkarılır. Eklemin yapay bir kafası yerine konur. Kafa, femura bağlı metal bir çubuk üzerinde "oturur". Kesi kasık bölgesinde yapılır, uzunluğu sadece 7-8 cm'dir.

Ameliyattan sonraki ilk gün hasta kaldırılır, üçüncü gün yürümeye zorlanır. Ve bir ila iki ay içinde bu hastalar eklemdeki hareket açıklığını tamamen eski haline getirirler. Tabii ki, böyle bir artroz tedavisinden sonra, iyileşmeye katkıda bulunan belirli bir motor rejimine ihtiyaç vardır. Ancak bu, doktorun endişesidir - yetkin tavsiyeler vermek, bu yeni teknoloji kelimesini kendi vücudunda nasıl kullanacağını öğretmek.

Protezler hafif ve dayanıklı malzemelerden yapılmıştır, bu da onları dayanıklı kılar. Farklı protezler var. Doktor, kişinin yaşına, hareket konusundaki diğer "iddialarına" ve diğer faktörlere göre en uygun olanı seçer. Ve ülkemizde bu işlemlerin birçoğu tamamen ücretsiz olarak yapılmaktadır. Bir süre kuyrukta beklemeniz gerekecek, ancak yarım yıl bir düzine yıl değil! Ve endoprotez yapılacaktır. Günümüzde tıptaki gelişmeler sayesinde koksartroz ile ağrıdan kurtulabilir ve aktif bir yaşam tarzı sürdürebilirsiniz. Ana şey zamanında bir doktora görünmektir, çünkü kalça ekleminin artrozu ne kadar ileriyse, modern teknolojilerin yardımıyla bile hastayı tedavi etmek o kadar zor olur.