Bel ağrısı

Sırtın alt sırtını incittiğinde, farklı yaşlardaki ve profesyonel ilişkilerdeki insanlar arasında yaygın bir durum. Spor salonundaki aşırı yüklerin aksine hipotansiyon, taslaklar, zayıf duruş - tüm bunlar bel bölgesinde hoş olmayan, acı verici hislere yol açar.

bel bölgesinde sırt ağrısı

Ağrı kesici ne zaman sorunu çözmeye yeter ve hangi noktada acil tıbbi müdahaleye ihtiyacınız var? Aşağıdakileri hatırlamanız gerekir: alt sırt sürekli ağrıyorsa, bu bir uzmana danışmak için ciddi bir nedendir.

Alt sırt neden ağrıyor

Lomber bölgedeki ağrı nedenleri kadın ve erkeklerde benzer olabilir veya hem anatomik özellikler hem de profesyonel faaliyetler ve yaşam tarzı ile ilişkili kendi özelliklerine sahip olabilir.

 • Sabah uykudan sonra sert bir bel, hem kalitesiz bir yatağın sonucu olabilir hem de omurga ile ilgili sorunları gösterebilir.
 • Alt sırt çok ağrıyorsa, sinir uçlarını ihlal etmek, fıtıklaşmış bir disk, osteokondroz geliştirmek mümkündür.
 • Uzun süre ayakta durduğunuzda, bel üzerine statik bir yük etki eder. Lomber kaslar hipertonisite durumuna gelir ve sinir uçlarının innervasyonunu bozabilir.
 • Oturduğunuzda, kötü duruş nedeniyle beliniz ağrıyor. Masada oturanların çoğu, vücudun rahatsız edici bir pozisyonunu işgal eder, bu da kas korsesinin aşırı gerilmesine ve sinir uçlarının ihlaline yol açar.
 • Alt sırt ağrıdığında ve bacakları çektiğinde, semptomlar pelvik bölgedeki sinir uçlarının ihlaline işaret edebilir. Genellikle ihlal, kuyruk sokumu bölgesinde, belin altında ağrıdığında meydana gelir, daha sonra ağrı alt ekstremitelere yansır.
 • Sırt belin üstünde ağrıyorsa, sorun büyük olasılıkla bel bölgesindeki sinir liflerinin ihlalidir veya sorun iç organlardan kaynaklanmaktadır.
 • Alt sırtın yandan ağrıdığı durum, çekme gibi bir his ve sıcaklık yükselir, o zaman burada iç organlarda ilerleyici iltihaplanma hakkında konuşuyoruz.

Bel bölgesindeki ağrının nedenini belirlemek için kapsamlı bir tıbbi muayeneden geçmeli ve iltihaplanma süreçleri, sinir uçlarının ihlali veya fıtık olup olmadığını gösterecek testler yapmalısınız. Ancak tanı netleştikten sonra hastalığı ortadan kaldırmak için önlemler alınabilir.

Kadınlarda bel ağrısı

Zayıf cinsiyet özellikle bel ağrısına eğilimlidir. Modern kadınların bel ağrısı çekmesinin nedenleri hem mesleki faaliyetler hem de hastalıkların varlığı ile ilişkilendirilebilir.

Koştuktan sonra ağrı, yüksek kaliteli bir amortisör olmadan yanlış seçilmiş ayakkabılar nedeniyle gelişebilir, yere yumuşamadan topuk darbeleri bel bölgesine iletildiğinde. Çok yüksek topuklu ayakkabılar giyerken yürürken alt sırt ağrıyor, bu sadece dengeyi bozmakla kalmıyor, aynı zamanda kadının omurgayı güçlü bir şekilde kavis yapmasına neden olarak bel bölgesine ek baskı yapıyor.

Yürürken ağrı, bel hastalığının sonucu olmayabilir, ancak egzersiz sırasında aşırı sürtünmeye maruz kalan kalça eklemleriyle ilgili problemler olabilir. Geceleri endişe, yatakta bir kız için rahatsız edici bir şilteye neden olabilir.

Ağrı sağda veya solda, çevreye daha yakın hissedilirse, bu, iç organların hastalık olasılığının daha yüksek olduğunu gösterir. Rahatsız edici bir kuyruk sokumu, yaralanma veya boğulma belirtisi olabilir.
Sebep ne olursa olsun, sadece kalifiye bir uzman yeterli tedaviyi reçete edecektir.

Adet öncesi bel ağrısı

Kadınların ve kızların menstrüasyon başlangıcından önce bel ağrısı çekmelerinin veya alt karınlarını çekmelerinin nedenleri çok geniş bir etiyolojiye sahiptir. Bu, hem hormonal arka plandaki değişikliklerin bir sonucu hem de bir dizi hastalığın semptomları olabilir.

 • neoplazmalar;
 • Enfeksiyonlar ve hipoterminin sonucu;
 • Rahim içi cihazın yanlış montajı;
 • Rahim veya ektopik gebeliğin bulunduğu yerdeki anomaliler;
 • Kistler, miyomlar, endometriozis.

Listenin kapsamı göz önüne alındığında, rahatsız edici semptomları olan bir kadın bir doktora danışmalı ve düzenli halsizliğin nedenini belirlemelidir.

Alt sırt neden adet sırasında ağrıyor?

Adet sırasında bel bölgesinde ağrı genellikle norm olarak kabul edilir, çünkü ciddi bir hormonal dalgalanma vardır, pelvik organlara büyük miktarda kan akar ve artan, sinir uçlarına baskı uygulayabilirler. Ana çıkış meydana gelir gelmez ağrı azalır.

Bununla birlikte, bazı kadınlar menstrüasyondan sonra kendilerini iyi hissetmemeye devam ederler. Böyle bir tezahür atipik ise, bunu olası bir patolojinin sinyali olarak düşünmeye değer.

Alt sırt, bulaşıcı, hastalıklar ve patolojik süreçlerin gelişimi şeklinde görünür nedenlerin yokluğunda incinebilir mi? Belki rahmin anatomik yapısı geriye doğru sapacak şekildeyse. Bu pozisyonda adet sırasında şişkinlik, komşu organlara ve sinir uçlarına baskı yaparak bel bölgesinde ağrıya neden olur. Düzenli ağırlık kaldırmanın neden olduğu rahim sarkması da benzer bir semptomu tetikleyebilir.

Bir kadının karnında ve belinde ağrı varsa, böyle bir rahatsızlığın nedenini belirlemek için bir jinekoloğu ziyaret etmeniz şiddetle tavsiye edilir. Semptomlar polikistik hastalığın gelişimini, uzantıların iltihaplanmasını, endometriozis, bulaşıcı ve cinsel yolla bulaşan hastalıkları gösterebilir. Nedeni, kötü yerleştirilmiş bir rahim içi cihaz veya tam tersi bir durum olabilir - ektopik bir hamileliğin gelişimi.

Hamilelik sırasında bel ağrısı

Kadınların hamilelik döneminde sık görülen bir şikayeti sırt ağrısı belirtisidir. Vücudun büyük bir yeniden yapılanma, kilo alma ve genişlemiş bir göbek nedeniyle dengesizlik yaşadığı göz önüne alındığında, hamile kadınların bel ağrısı yaşamasının birkaç nedeni olabilir.

hamilelikte sırt ağrısı

Gebeliğin erken dönemlerinde, döllenmiş yumurtanın rahim duvarlarına güçlendiği andan itibaren çekme rahatsızlığı başlayabilir. Doğumdan sonra, hamile kadınlar ürogenital bölge hastalıklarına eğilimlidir - bu bölgedeki ağrıya da yansıyabilen sistit ve piyelonefrit.

Hamile bir kadın neden ikinci trimesterde büyük rahatsızlık hissetmeye başlayabilir? Bunun nedeni, fetüsün aktif büyümesi ve hamile annenin karın hacmindeki artıştır - pelvik bölgeden geçen sinir uçları da dahil olmak üzere iç organlar sıkışmaya başlar. Bir kadın, gluteal bölgede veya bacaklarda yayılan ağrı yaşayabilir.

Bir kadın alt karnının nasıl çekildiğini hissedebilir, son aşamalarda bebeğin başı düşmeye başladığında ağrı alt sırttan sakruma doğru akar. 21 ila 40 haftalık hamilelikte, bir kadın, gevşeme seviyesindeki artışa bağlı olarak bel ağrısı yaşayabilir. Bu, kasık ekleminde inflamatuar bir süreç olan simfizyopatinin gelişimini tetikler.

Alt sırt ağrıyor ve bacakta veriyor

35 yaşından sonra kişilerde sık görülen bir durum, bel bölgesinde bacak veya gluteal kas dönüşü ile birlikte ağrı şikayetleridir. Böyle bir patoloji ile ne ilişkilendirilebilir? Bazı insanlar için ağrı sağ bacağa yayılır, diğerleri için ağrı sol bacağa yayılır, ancak alt sırt aynı hissettirir. Buradaki nokta, farklı sinir köklerinin sıkışması olabilir, çünkü omurun hem sağında hem de solunda çıkışlar vardır.

Ağrı, osteokondroz, skolyoz, fıtıklaşmış diskler ve omurilik nöronlarına verilen hasarla ilişkili diğer hastalıkların bir listesi ile kalçaya ve bacağa vuracaktır.

Sıkıştığında, alt sırt çok ağrır. Garip bir hareket, ağrı sendromunun bir enjeksiyonla çıkarılması gerekecek kadar ciddi bir sonuca yol açabilir. İnflamasyon yaralanmaya bağlı olarak hemen geliştiği için sinir ucuna ek bir baskı uygulanır.

Sorun, hastanın rahatlamasını ve etkilenen bölgedeki kas gerginliğini hafifletmesini sağlayacak bir dizi steroidal anti-inflamatuar ilaçlar ve dekonjestanlardan sonra çözülecektir.

Ayrıca, bu tür ışınlamanın yaygın nedenleri, nevralji ve bel bölgesindeki neoplazmalarla ilişkili, baskı uygulayacak veya iltihaplanmaya neden olacak daha ciddi patolojiler olabilir.

Alt sırt neden erkeklerde ağrıyor?

Erkeklerde bel bölgesinde ağrı tedavisi, genellikle ihmal edilen vakalarla ilişkilidir, çünkü daha güçlü cinsiyetin temsilcisi "arkadaki mızrak uykuya müdahale etmeyene kadar" dayanmayı tercih eder. İşte o zaman ağrı, kronik uyku eksikliğinin nedeni haline gelir, adam doktora gitmeye karar verir.

erkeklerde sırt ağrısı

Daha güçlü cinsiyetin bir temsilcisi durumunda bel ağrısı aşağıdakilerle ilişkili olabilir:

 • Yüksek fiziksel aktivite ile - profesyonel, spor;
 • Fiziksel hareketsizlik, uzun süreli sürüş nedeniyle omurga ile ilgili sorunlar.
 • İç organların sorunları - böbrekler veya prostat.

Akut ağrılı ataklar için evde alt sırtın tedavisi, özellikle halk ilaçları kullanılıyorsa, etkisiz olacaktır. Erkeklerin hastalığı tetikleme eğiliminde olduğu göz önüne alındığında, bazen ağrı kesiciler ve antienflamatuar ilaçlar gibi güçlü ilaçların enjeksiyonları yardımıyla ağrının bloke edilmesi gerekir.

Uykudan sonra sırt ağrısı

Sabahları hiç bel ağrınız oldu mu? Vücudun böyle bir tepkisi, bir gün önce antrenmanda aşırıya kaçarsa veya genel bir temizliğe başladıktan sonra, mobilyaları şiddetle hareket ettirirse oldukça anlaşılabilir. Eğer bu bir yaralanmaysa, ciddi sonuçları olmadığından emin olmak için kesinlikle bir doktora gitmelisiniz.

Ve herhangi bir yaralanma olmadıysa ve sporu kötüye kullanmıyorsanız, ancak uykudan sonra alt sırtta ağrı hissedersiniz. Sabahları ağrının nedenlerinden biri osteokondroz geliştirmektir. Gelişen patoloji ile birlikte, omurganın kemikleri ve kısımları, vücudun geceleri statik pozisyonuna karşı çok daha hassas hale gelir. Sağlıklı bir insanda sonuçsuz geçecek olan, osteokondrozlu bir hasta için, uyandıktan sonra akut ağrılı hislerin bir kısmına neden olacaktır.

Ayrıca sırtüstü pozisyonda anormal derecede aşırı kavisli bir omurga ağrıya neden olabilir. Bunun nedeni uyuma, sırt üstü yatma, bacaklarınızı esnetme alışkanlığıdır. Bel bölgesi aşırı yük alır ve sabaha kadar çok gergin kaslar alabilirsiniz.

Sabahları ağrı kronikse, bir doktor tarafından muayene edilmelidir, çünkü bu durum vücuttan rahatsızlıklar hakkında bir sinyal veya strese, hastalığa veya aşırı kiloya tepki olabilir. Nedenini bulmak çok önemlidir.

Böbreklerin mi yoksa sırtın mı ağrıdığı nasıl anlaşılır?

Bel bölgesinde ağrı, hem omurgadan hem de iç organlardan kaynaklanan problemlerden kaynaklanabilir.

bir kadında sırt ağrısı

Sinyalin nereden geldiği nasıl anlaşılır? Neyin acıdığını belirlemek için - böbrekler veya alt sırt - lokalizasyonu gözlemlemeniz gerekir. Omurga, sıkışmış sinir uçları ve spazmodik kaslar, sırtın orta kısmına, omurganın eksenine daha yakın ağrılı bir şekilde hissedilir. Ve böbrekler incinirse, çevreye, yana daha yakın olan alt sırta verir.

Aynı zamanda, omurgadaki ağrı değişebilir: sabahları, uyandıktan sonra ve günün sonunda öğleden sonraları daha güçlü olabilir. İç organlardan gelen ağrı daha kalıcıdır ve iltihaplanma belirtileri eşlik edebilir - ateş, kusma.

Basit bir şekilde, alt sırt veya böbrekleri belirleriz. Ağrı, fiziksel hareketsizlikle daha zayıfsa ve merhemle ovaladıktan sonra kaybolursa, o zaman bu sırttır. İç organlardan gelen ağrı, ısınma merhemlerinin yerel uygulamasına zayıflatıcı bir tepki vermeyecek ve hangi pozisyonda olursanız olun rahatlamanıza izin vermeyecektir.

Çocuğun sırt ağrısı var

Çocuklarda bel ağrısına genellikle kötü duruş veya düşük kaliteli bir iş yeri neden olur. Ağrı görünümünün yaşla net bir ilişkisi yoktur: hem okul öncesi hem de gence zarar verebilir. Bir vertebrolog, ayrıntılı bir incelemeden sonra, alt sırt neden çocuklukta ağrıyor diyebilir.

 • Ağır bir sırt çantası veya bir masada veya bilgisayarda sürekli oturma nedeniyle kas gerginliği - vakaların% 80'ine kadar.
 • Çocukların omurgaları çok çabuk deforme olabildiğinden skolyoz gelişimi hızlı müdahale gerektirir.
 • Yaralanmalar veya morluklar.
 • İç organ hastalıkları - başvuruların %20'si.

Bir çocuğun ateşi ve bel ağrısı varsa, bu son derece rahatsız edici bir osteomiyelit hastalığının belirtisi olabilir. Pürülan-nekrotik bir doğanın patolojik süreci kemik iliğini ve kemikleri etkiler.

Hangi doktorla iletişime geçilecek

Alt sırt ağrıdığında ve doktora gitme ihtiyacı ortaya çıktığında, hasta hangi doktorun yardım edebileceğini merak eder. Buradaki her şey acıya neden olan nedenlere bağlı olacaktır.

Yeni başlayanlar için yerel bir terapisti veya pratisyen hekimi ziyaret etmeniz önerilir. Sorunun kaynağını belirlemek için bir muayeneye, omurganın röntgenine, pelvis ultrasonuna, genel kan ve idrar testlerine ihtiyacınız olacak.

Muayeneden sonra terapist, nedene yönelik tedaviye devam etmek için hangi uzmana başvurmanız gerektiğini önerir. Böyle bir uzman tavsiye edilebilir:

 • Nörolog - omurga, sırt kasları ve sinirleri incelemek.
 • Ürolog - ürogenital bölgede problemler varsa.
 • Jinekolog, kadın üreme sistemindeki ağrının nedenini belirlemeye yardımcı olacak bir kadın uzmandır.

Bir uzmanla zamanında temas, ilk aşamada bel ağrısının nedenini ortadan kaldırmaya yardımcı olacaktır. İlerlemiş vakalar, cerrahi müdahaleyi gerektirebilecek ciddi sonuçlara yol açabilir.

Sırt ağrısı için egzersizler

Akut ağrı atağını ortadan kaldırırken, çoğu durumda ilaç tedavisinden sonra doktor, egzersiz tedavisi, yani egzersiz reçete eder. Etkili egzersizler, kas korse gerginliğini gidermeye, güçlendirmeye, liflerin içindeki ağrıya neden olabilecek spazmları ortadan kaldırmaya yardımcı olur.

Rehabilitasyon sistemi, tüm egzersizleri keskin dönüşler ve hamleler olmadan yavaşça yapmayı önerir. Bu kurala uymazsanız, ek yaralanmalar alabilirsiniz.

Ağrıyı azaltmak için germe egzersizleri önerilir. Kas lifleri için böyle bir yük, hipertonisiteden kurtulmayı mümkün kılar, kelepçeler çıkarılır. Sorunlu bir kas grubuna veya omurgaya odaklanan bir egzersiz. Sorunlu bölgedeki kan dolaşımını iyileştirir, kas ve kıkırdak hücrelerinde mikrosirkülasyonu iyileştirir, beslenmenin artmasına ve çürüme ürünlerinin giderilmesine katkıda bulunur.

Gerekli egzersiz seti, ilgili doktor veya egzersiz terapisi dersleri verecek bir fizyoterapist tarafından seçilir. Hastanın görevi, evde egzersiz yaparak sonucu bağımsız olarak sürdürmek ve pekiştirmektir.

Ağrı ile alt sırt nasıl bulaşır

Alt sırt ağrımaya başladığında, ortaya çıkan ilk düşünce, nasıl tedavi edileceğidir. "Ağrı kesici" yazısıyla karşımıza çıkan ilk kremleri ve merhemleri alamazsınız. Ağrıya neyin neden olduğunu anlamak ve ancak o zaman uygun ilacı uygulamak önemlidir.

 • Ağrı osteokondroz, sıkışmış sinir uçları, sinir köklerinin iltihabı ile ilişkiliyse, hem NSAID'ler hem de kortikosteroidler gerekebilir.
 • Hipotermi durumunda, kaslardaki kan mikrosirkülasyonunu aktive etmek için tahriş edici etkiye sahip ısınma merhemleri uygundur.
 • Homeopatik müstahzarlar ve balzamlar da vardır.

Ağrının nedeni iç organlarda yatıyorsa merhemlerin yardımcı olmayacağı unutulmamalıdır. Ağrıya böbrek hastalıkları, kadın veya erkek genitoüriner sistem organları neden oluyorsa, anestezik merhemler klinik tabloyu yağlayabilir ve ısınmaları yoğun bir iltihaplanma gelişimine neden olabilir.

Bu nedenle, haksız tedavi ile kendi durumunuzu ağırlaştırmamak için sadece bir doktora danıştıktan sonra halk ilaçlarını kullanmak da gereklidir.