Diz ekleminin artrozu nasıl tedavi edilir

Diz ekleminin artrozunun gerekli teşhisi konulduktan sonra doktorlar karmaşık tedavi önermektedir.

Hareket ederken dizde meydana gelen düzenli ağrı ve hareket kabiliyetinin kısıtlı olması, eklemde ciddi bir sorun olduğunu gösterir. Yüksek olasılıkla artroz teşhisi konulacaktır - eklemin kıkırdak dokusunun parçalanması. Sakatlığı önlemek için diz ekleminin artrozunu tedavi etmek gerekecektir.

Eklem artrozunu tedavi etmek için hangi ilaçlar reçete edilir?

Tedavi sisteminin ve uygun ilaçların seçimi eklem hasarının derecesine ve eşlik eden hastalıkların varlığına bağlıdır. Artroz 1. veya 2. aşamada ise ilaç tedavisi mümkündür. Hastalığın başka rahatsızlıklarla komplike hale gelen 3. evresi durumunda ise tek tedavi cerrahidir. Bu nedenle sorunu zamanında fark etmek ve koruyucu yöntemler kullanarak çözmeye başlamak önemlidir.

Bağların veya eklem yüzeylerinin uygunsuz oluşumu nedeniyle çocukluk çağında artroz gelişebilir.

Artroz nedeniyle diz ekleminin tahrip edilmesi - kas-iskelet sisteminin yaygın bir patolojisi

Hastalık ayrıca yaralanma veya vücudun diğer patolojilerinin oluşmasından sonra da ortaya çıkabilir:

 • dizde kırıklar, kas gerilmeleri, morluklar ve çıkıklar;
 • profesyonel sporların sonuçları;
 • menisküs ameliyatı;
 • artrit;
 • obezite;
 • eklemdeki tuz birikintileri;
 • kas spazmlarının eşlik ettiği patolojiler.

Diz ekleminin artrozu tedavisi, hastalığın ilk belirtileri belirlendikten hemen sonra başlatılırsa, tam bir iyileşme mümkündür. Daha sonraki bir aşamada hastalık kronikleştiğinde uzun süreli remisyon sağlanabilir.

Klasik tedaviler şunları içerir:

 • ilaç kullanımı;
 • manuel terapi, egzersiz terapisi, fizyoterapi ve masaj;
 • geleneksel tıbbın kullanımı (merhemler, losyonlar).

Günümüzde doktorlar diz ekleminin artrozunu tedavi etmek için yeni yöntemler sunuyor: hormon içeren ilaçların kullanımı, spazmları hafifletmek ve eklemin kıkırdak dokusunu onarmak için ilaçlar. Bunlar iltihabı hafifleten steroidal olmayan ilaçlar, kondroprotektörler, çeşitli merhemler, kompresler, eklem içi enjeksiyonlardır.

Geleneksel tıbbın, ilaçların ve masajın aynı anda kullanılmasına izin verilen diz eklemi artrozunun karmaşık tedavisi de mümkündür. Birbirlerinin eylemlerini tamamlarlar, ağrıyı hafifletirler ve eklem yenilenmesini desteklerler.

Artroz tedavisinde her ilaç türünün nasıl çalıştığına bakalım.

Diz ekleminin artrozu için mutlaka reçete edilen ilaç tedavisi

Genel bilgi

Eklemi restore etme sürecinde diz üzerindeki yükü sınırlamalı ve ortopedik rejime uymalısınız. Alevlenme sırasında hastanın beslenmesi önemli bir rol oynar.

Tedavi aşamasındaki tüm çabalar aşağıdakileri hedef almalıdır:

 • ağrı kesici;
 • iltihap ve şişliğin ortadan kaldırılması;
 • eklem kıkırdağının durumunun iyileştirilmesi;
 • ağrıyan dizine kan akışının aktivasyonu;
 • eklem kaslarının restorasyonu.

Steroid olmayan antiinflamatuar ilaçlar

Diz artrozunun tedavi rejimi genellikle steroid olmayan antiinflamatuar ilaçlar (NSAID'ler) ile tedaviyi içerir. Ağrıyı azaltır ve iltihabı ortadan kaldırırlar. İlaçların enjeksiyon şeklinde reçete edilmesi en etkilidir. İlaçlar etkilenen bölgeye hızla etki eder ve gastrointestinal sistemin işleyişini etkilemez. Bazen NSAID'ler merhem şeklinde kullanılır. Daha az etkilidirler ve genellikle ana tedaviye ek olarak hizmet ederler.

Katılan doktor genellikle steroidal olmayan ilaçları en düşük etkili dozlarda reçete eder ve gerekirse bunları arttırır.

Artroz nedeniyle dizdeki ağrıyı hafifletmek için NSAID grubundan ilaçlar kullanılır.

Kondroprotektörler

NSAID'lere ek olarak, ağrılı dizin durumunu iyileştirmek için, kıkırdak dokusunu restore eden ve sinovyal sıvının bileşimini iyileştiren kondroprotektörler reçete edilir. Bu ilaç grubunun özel bir özelliği, ilacın uygulanması sırasındaki uzun iyileşme süresidir. Diz ekleminin kondroprotektörlerle artrozunun tedavisi altı ay veya daha fazla sürer. Bu süre zarfında gözle görülür bir değişiklik olmazsa diğer kurtarma yöntemleri seçilir.

Kondroprotektörlerin ve hyaluronik asidin aynı anda kullanılması tavsiye edilir. Hyaluronik asit bazlı preparatlar eklem içine enjekte edilir. Kondrositlerin - eklem kıkırdağı hücrelerinin oluşumuna katıldıkları için bağ dokularının restorasyonunu teşvik ederler.

Diz tedavisi için merhemler

Artroz için merhem gibi yerel ilaçların kullanılması da önerilir. Hastalıkla tam olarak baş edemedikleri için diğer ilaçlarla birlikte kullanılırlar. Merhem kullanmak iyileşmeyi hızlandırabilir.

Merhemlerin artroz için ana etkileri:

 • iltihabı hafifletmek;
 • ağrıyı ortadan kaldırmak;
 • kas spazmlarını hafifletmek;
 • kan dolaşımını iyileştirmek;
 • ılık;
 • eklem dokularının beslenmesini iyileştirmek;
 • enfeksiyon gelişimine karşı koruma sağlar.

Artrozlu diz için kompresler

Bu tür manipülasyon gonartroz ve artroz tedavisinde en yaygın olanıdır. Bu, hastalığın semptomlarının oldukça hızlı bir şekilde giderilmesinden kaynaklanmaktadır. Kompresler çoğunlukla tedavi için şifalı otların ve şifalı bitki tentürlerinin kullanıldığı alternatif tıpta kullanılır. Kompresin hastalığı tek başına tedavi etmeyeceği anlaşılmalıdır, bu nedenle kullanımını geleneksel ilaçlarla birleştirmeniz gerekir.

Kompreslerin kullanımı hızlı bir şekilde olumlu etkiler elde edilmesiyle ilişkilidir:

 • kan dolaşımı iyileşir;
 • ilacın besinleri ve bileşenleri eklemin etkilenen bölgesine hızla ulaşır;
 • kas tonusu artar;
 • iltihap giderilir;
 • ağrı yoğunluğu azalır;
 • sinovyal sıvının işlevselliği geri yüklenir.

Eklem içi enjeksiyonlar

Eklem içi enjeksiyon en gelişmiş tedavi şekillerinden biridir. Bu terapi oldukça etkilidir, ancak aynı zamanda oldukça pahalıdır. İlacın etkilenen bölgeye doğrudan ulaşması nedeniyle ağrıyan dizin durumu iyileşir. İlaç, iltihaplanma sürecinin gelişimini durdurur ve eklem kıkırdağının beslenmesini sağlar. Eklem içi kondroprotektör enjeksiyonları eklemi tedavi eder ve sadece semptomları hafifletmez.

Eklem içi enjeksiyon, diz eklemi artrozunun en ilerici tedavi şekillerinden biridir.

İlaç doğrudan eklem kapsülü bölgesine enjekte edilirse hemen etki etmeye başlar. Kas içi, intravenöz enjeksiyonlar ve tabletlerin alınmasıyla etkinin başlangıcı önemli ölçüde uzar. Ayrıca diğer organlara da olumsuz yan etkileri vardır.

Eklem içine enjeksiyon için reçete edilen iki grup ilaç vardır. Bunlar arasında glukokortikoidler ve hyaluronik asit bulunur.

Vitamin kompleksi

Vitaminler ilaçlara ve diğer tedavilere önemli bir katkıdır. Kıkırdak dokusunun hızlı yenilenmesini teşvik ederler ve aynı zamanda vücudun genel durumunu korurlar. Artroz tedavisinde ilaçlara paralel olarak B, C, A ve E vitaminleri reçete edilir.

Gonartroz tedavisinde manuel terapi

Artrozun kapsamlı tedavisi manuel terapi prosedürlerini içermelidir. Uzman, etkilenen eklemdeki kan dolaşımını iyileştirmek, hareketliliğini normalleştirmek ve atrofik süreçleri önlemek için ellerini hastanın vücudunda kullanır. Manuel egzersizler, ilaçlarla birleştirildiğinde diz ve kalça eklemlerinin artrozunun tedavisinde yardımcı olur.

Manuel terapi prosedürlerinin kullanım süresi artrozun ciddiyetine bağlıdır. Genellikle doktor 1 ila 10 seans arasında reçete eder. Bu yöntem hastalığın başlangıç veya orta evrelerinde etkilidir. Hasar derecesi, tedavi yöntemleri ve her yöntemin kullanım süresi, kapsamlı bir teşhisin ardından ortopedi uzmanı tarafından belirlenmelidir.

Manuel terapi yöntemi gonartrozun başlangıç ​​veya orta evrelerinde etkilidir

Gonartroz için fizyoterapi

Eklemi tedavi etmenin bu yöntemi, ilaçlarla kombinasyon halinde çok etkilidir. Fizyoterapi iyileşme sürecini hızlandırabilir, alınan ilaçların dozlarını ve yan etki olasılığını azaltabilir.

Artroz için kullanılan çeşitli fizyoterapi türleri vardır:

 • manyetik alana maruz kalma;
 • elektroforez;
 • radyasyona maruz kalma;
 • ultrasonik etki.

Fizyoterapinin türü, süresi ve miktarı, hastaya teşhis konulduktan sonra fizyoterapist tarafından reçete edilir. Fizyoterapinin kontrendike olduğu çok sayıda eşlik eden hastalık vardır.

Fizyoterapi

Hastalığın erken evrelerinde, kıkırdak dokusunun henüz tahrip olmadığı durumlarda artroz için özel egzersizler kullanılır. Orta derecede fiziksel aktivite eklem eklemlerindeki olumsuz değişiklikleri durdurabilir. Artrozun daha sonraki bir aşamasında, ağrı ve iltihabı hafifletmek için birincil tedavinin uygulandığı remisyon döneminde terapötik amaçlı beden eğitimi kullanılır.

Diz eklemi artrozunun erken evrelerinde özel egzersizler kullanılır.

Tüm egzersizler bacaklara orta derecede yük bindirilerek sorunsuz bir şekilde yapılmalıdır. Düzgün seçilmiş bir egzersiz terapisi kompleksi kan dolaşımını iyileştirir, metabolizmayı arttırır ve ilaçların emilimini aktive eder, kasları güçlendirir, bu da diz eklemi artrozunun etkili tedavisini sağlar.

Romatoid artroz tedavisinde fizik tedavi egzersizleri yer almaktadır.

Ameliyat

Geç evre artroz ilaçla tedavi edilemez. Tek çözüm ameliyattır. Dizin hareketliliğini yalnızca o eski haline getirebilir. Cerrahi tedaviyi reçete etme faktörleri artrozun üçüncü aşaması, konservatif yöntemlerin etkisinin olmaması ve artroz gelişiminin arka planında ciddi diz yaralanmalarıdır.

Günümüzde diz ağrısının tedavisinde dört tip cerrahi müdahale vardır:

 • eklem koruyucu;
 • eklem değişimi;
 • eklem rezeksiyonu;
 • eklem güçlendirme

Operasyon türü, eklemdeki hasarın derecesine, eşlik eden hastalıklara ve hastanın vücudunun belirli bir konservatif tedavi yönteminin kullanımına verdiği tepkiye göre doktor tarafından seçilir. Cerrahi müdahaleye, bir terapi kompleksi kullanılarak uzun bir rehabilitasyon döneminin eşlik ettiği anlaşılmalıdır. Bu nedenle, ameliyat ihtiyacı kapsamlı bir teşhisle kesin olarak gerekçelendirilmelidir.

Diyet

Artroz gelişimi sırasında doğru beslenme, eklem hasarı oranını azaltabilir ve hastalığın tedavisinin etkinliğini artırabilir. Diyette hangi yiyeceklerin düzenli olarak bulunması gerektiğini, hangilerinin sonsuza kadar terk edilmesi gerektiğini anlamak önemlidir. Deniz balıkları, taze sebzeler ve meyveler eklem fonksiyonunun iyileştirilmesine yardımcı olur. Balık yağı kıkırdak durumunu iyileştirir. Ayrıca fosfor, demir ve selenyum da kıkırdak dahil birçok dokunun oluşumunda önemlidir. Elma ve nar suyu iyi antiinflamatuar özelliklere sahiptir. Diyetteki varlıkları sadece iltihaplanma süreçlerinin gelişmesini engellemekle kalmaz, aynı zamanda başlamış olanlarla da savaşır.

Artrozdan muzdarip kişilerin trans yağ içeren gıdaları diyetlerinden çıkarması gerekir. Ayrıca yağlı etlerden, tam yağlı sütten ve mısır yağından da uzak durmalısınız. Bu ürünlerin içerdiği yağlar eklemlerin kıkırdak dokusunu tahrip eder.