Bel ağrısı

bel ağrısı belirtileri

Bel ağrısı oldukça yaygındır. Hem sıradan yorgunluktan hem de ciddi yaralanmalardan ve patolojilerden kaynaklanabilir. Ağrı şiddetliyse veya dinlendikten sonra geçmiyorsa, tehlikeli durumları dışlamak için bir doktora başvurmak önemlidir.

Alt sırttaki ağrı nasıl olabilir?

Bel ağrısı keskin veya ağrılı olabilir, aniden ortaya çıkabilir veya yavaş yavaş artabilir, yüklerle veya belirli hareketlerle (örneğin eğilme) ortaya çıkabilir veya kişinin ne yaptığına bakılmaksızın devam edebilir.

Ağrı nokta benzeri veya yayılan (yani diğer bölgelere yayılan) olabilir. Bu durumda kişinin sadece bel bölgesinde değil aynı zamanda alt karın, perine, bacak veya kalça gibi vücudun diğer bölgelerinde de ağrı olur.

Bel ağrısı, hareket sertliği veya kas spazmlarını içerebilir. Kişi eğilmede veya yatma pozisyonundan kalkmada, düz bir sırtla ayakta durmada veya yürürken duruşunu korumada zorluk yaşayabilir.

Ağrının nedeni kas spazmı veya sinir sıkışmasıysa dayanılmaz olabilir ve hatta sakat bırakabilir. Bu tür ağrılar sizi tıbbi yardım alana kadar yatakta kalmaya zorlar.

Sırtımın alt kısmı neden ağrıyor?

Bel ağrısının en yaygın nedeni kas-iskelet sisteminin bir veya başka bir patolojisidir: burkulma, sıkışma, iltihaplanma. Genellikle elleriyle çalışan erkeklerde, sporcularda ve genç annelerde bulunurlar.

Ayrıca alt sırttaki rahatsızlık, iç organların akut veya kronik hastalıklarının bir işareti olabilir. Bunun nedeni, ağrı uyarılarının sinir lifleri boyunca komşu bölgelere iletilebilmesidir. Bu durumda ağrının belin alt kısmına "yayıldığını" söylüyorlar.

Bel ağrısına neden olan kas-iskelet sistemi hastalıkları

Çoğu zaman, bel ağrısına kas-iskelet sistemi yaralanmaları ve patolojileri neden olur - kas ve bağ burkulmaları, omurilik yaralanmaları, omurlararası disklerin fıtığı ve çıkıntısı, eklem iltihabı, kemik hastalıkları.

Kas ve bağların deformasyonları ve burkulmaları

Bu tür yaralanmalar, bir kişinin çok ağır bir şey kaldırması veya büyük nesneleri tutarken güvenlik önlemlerine uymaması durumunda uygunsuz hareket nedeniyle meydana gelebilir. Ayrıca spor yaparken ya da başarısız bir şekilde hapşırırsanız da yaralanabilirsiniz.

ağırlık kaldırırken bel ağrısı

Ağır nesneleri güvenlik önlemlerine uymadan kaldırırsanız bel ağrısı oluşabilir.

Burkulma ve gerginliklerde hareket sırasında ağrı yoğunlaşır ve kaslarda spazmlar ortaya çıkabilir. Kişinin yürümesi, öne doğru eğilmesi veya sırtını düz tutması acı verici olabilir.

Kasların ve bağların deformasyonu ve burkulmasının teşhisi, fizik muayene ve enstrümantal çalışmalardan elde edilen verilere dayanmaktadır - ultrason, röntgen, lomber bölgenin MRI'sı. Kasların veya bağların burkulmasından veya deformasyonundan şüpheleniyorsanız, bir ortopedi travmatologuyla iletişime geçmelisiniz.

Tedavi, buz kompresleri, ağrı kesiciler ve kas spazmlarını hafifletmeye yönelik ilaçlar (kas gevşeticiler) kullanarak akut ağrıyı ve kas spazmlarını hafifletmekten oluşur. Dokunun iyileşmesini sağlamak için hasarlı bölgeyi dinlendirmek önemlidir; bu genellikle yaklaşık 2 hafta sürer. Bundan sonra rehabilitasyona başlamak önemlidir: kas fonksiyonunu düzeltmeyi amaçlayan fizik tedavi egzersizleri belirtilir.

Tedavi olmadan, gerginlikler ve burkulmalar sınırlı hareket kabiliyetine yol açar: hasarlı bölgeye zarar vermemeye çalışan kişi aktiviteyi azaltır, bu da kilo alımına, kemik gücünün azalmasına ve kas kütlesi kaybına neden olabilir.

Omurga sakatlıkları

Düşmeler, kazalar, sporlar veya evdeki yaralanmalar sonucunda bir veya daha fazla omurun hasar görmesi (genellikle bir kırık) meydana gelir. Kemik yoğunluğu bozuklukları (osteoporoz gibi) olan kişilerde, bu tür hasarlar çok küçük maruziyetlerden bile kaynaklanabilir.

Omurga yaralanmalarının tedavisi, omurga disklerinin yer değiştirmesini ve daha fazla deformasyonunu önlemektir. Hasar şiddetli değilse sert bir yüzeyde uyumak ve fiziksel aktiviteyi sınırlamak tavsiye edilir. Hasar önemliyse sabitleme için cerrahi yöntemler kullanılır.

Tedavi edilmediğinde, omurilik disklerinin hasar görmesi, omurilik kanalının stenozu (daralması), omurgadan uzanan siyatik - sıkışmış sinir lifleri de dahil olmak üzere nörolojik bozukluklara neden olabilir.

İntervertebral disk patolojileri

İntervertebral diskler, omurlar arasında yer alan jöle benzeri içeriğe sahip fibrokartilajinöz plakalardır. Omurgalar için şok emici yastık görevi görerek hareketliliklerini sağlarlar. Diskler yerinden çıkabilir (çıkıntı yapabilir) veya yırtılabilir (fıtıklaşabilir), bu da şiddetli ağrıya neden olabilir ve omurga hareketliliğini sınırlayabilir.

Kasları zayıf, aşırı kilolu, hareketsiz yaşam tarzı sürdüren veya ağır kaldıran kişilerde omurlararası fıtıklar ve çıkıntılar meydana gelebilir. Sigara içen kişiler intervertebral disk patolojilerine daha duyarlıdır.

intervertebral fıtık

İntervertebral fıtık - intervertebral diskin omurilik kanalına çıkması

Tedavi ağrı ve iltihabın hafifletilmesinden oluşur - dinlenme, ağrı kesiciler, merhemler ve iltihaplı bölgeye kompres yapılması önerilir. Doktor fizik tedavi veya egzersiz terapisi önerebilir. Orta dereceli hasar için, fıtıklaşma veya çıkıntının nedeni dışlanırsa disk iyileşebilir - örneğin kas korsesinin güçlendirilmesi, ağırlığın azaltılması ve omurgaya aşırı stres uygulanmaması.

Bel ağrısı günlük aktiviteleri engelleyecek kadar şiddetliyse, 1-1, 5 ay içinde geçmiyorsa veya belirtiler kötüleşiyorsa tekrar doktorunuza başvurmalısınız. Bazı durumlarda steroid tedavisi ve hatta ameliyat gerekebilir. Yaşla birlikte, intervertebral disklerin dejeneratif hastalığının gelişmesi mümkündür - daha düz hale gelirler ve daha kötü bir şok emici işlev görürler, bu da ağrıya neden olabilir. Bu durumda tedavi, ağrının giderilmesini ve vücudun genel olarak iyileştirilmesini içerir.

Lomber omurganın skolyozu

Omurganın skolyozu (eğrisi), omurganın dikey eksene göre sağa veya sola doğru yer değiştirmesidir. Patoloji, intervertebral disklerin ve omurların belirli bölgelerinin yanı sıra sıkışmış doku ve sinir lifleri üzerinde artan baskıya yol açar. Skolyoz, stresin çoğunun bulunduğu sağ veya sol alt sırtta şiddetli ağrıya neden olabilir ve omurganın hareket kabiliyetini ciddi şekilde kısıtlayabilir.

lomber skolyoz

Omurganın skolyozu (eğrisi), çok fazla stresin bulunduğu bel bölgesinde şiddetli ağrıya neden olabilir

Yeterli fiziksel aktivite, hareketsiz yaşam tarzı (okul çocukları, ofis çalışanları) olmadığında kas korsesinin zayıflaması nedeniyle skolyoz oluşabilir. Bu durumda kasların sırtın fizyolojik pozisyonunu koruması zorlaşır ve eğrilikler oluşur.

Tedavi dengeli fiziksel aktivitenin (fizik tedavi, yüzme), masaj ve manuel terapinin, elektrik stimülasyonu gibi kasları güçlendirmeye yönelik fizyoterapötik prosedürlerin uygulanmasını içerir. Ağır yaralanmalarda omurganın doğru pozisyonunu korumaya yardımcı olan korse giyilmesi önerilir.

Artrit ve artroz

Omurga eklemlerindeki iltihaplanma ve dejeneratif süreçler de şiddetli bel ağrısına neden olabilir. Osteoartrit (kıkırdak ve bitişik dokularda hasar), ankilozan spondilit (ankilozan spondilit - omurganın eklemlerinde hasar, omurların füzyonuna yol açar) dahil olmak üzere birçok artrit türü vardır.

Artrit, doğal yaşlanma, genetik yatkınlık veya otoimmün hastalıklardan kaynaklanabilir.

Artritin tedavisi, şekline bağlı olarak, steroidal olmayan ve steroidal antiinflamatuar ve ağrı kesicilerin kullanımını, fizyoterapötik prosedürleri (manyetik terapi, elektroforez), terapötik masaj ve fizik tedaviyi içerebilir.

sırt ağrısı için fizyoterapi

Fizyoterapötik prosedürler eklem patolojilerinden kaynaklanan ağrının hafifletilmesine yardımcı olur

Spondilolistezis

Omurganın omurgaya göre yer değiştirmesi (spondilolistezis), omurgadaki yaralanma veya dejeneratif süreçlerin bir sonucu olarak ortaya çıkar. Patoloji sporcularda, yaşlılarda veya kemik hastalıklarına kalıtsal yatkınlığı olan kişilerde (örneğin osteoporoz - kemik yoğunluğu bozukluğu) ortaya çıkar. Spondilolistezis sırtın alt kısmında, kalçalarda ve bacaklarda şiddetli ağrıya yol açabilir ve bacaklarda kramplara veya zayıflığa neden olabilir.

Tedavi, komşu dokuların omur tarafından sıkıştırılması nedeniyle oluşan ağrı ve iltihabın giderilmesini içerir. Ağrı sendromunun şiddetine bağlı olarak doktor, tablet veya kortikosteroid ilaç enjeksiyonu şeklinde hormonal olmayan ağrı kesiciler reçete edebilir. Aynı zamanda kasları güçlendirmek ve omurların pozisyonunu eski haline getirmek için fizyoterapötik prosedürler ve egzersiz terapisi önerilmektedir. Eğer spondilolistezise çok şiddetli ağrı eşlik ediyorsa cerrahi tedaviye başvurulur.

Kas-iskelet sisteminin travmatik ve bulaşıcı olmayan patolojilerinde, alt sırttaki ağrı genellikle kişi rahat bir pozisyon aldığında azalır veya azalır.

bel ağrısı için enjeksiyonlar

Eğer spondilolistezise şiddetli ağrı eşlik ediyorsa doktorunuz kortikosteroid enjeksiyonu önerebilir.

Omurganın bulaşıcı hastalıkları

Kemik dokusunun iltihabı (osteomiyelit) ve omurlar arası diskin iltihabı (diskit) şiddetli bel ağrısına neden olabilir. Bu patolojiler, kural olarak ikincil niteliktedir, yani diğer organların iltihaplanmasının bir komplikasyonu olarak ortaya çıkarlar (enfeksiyon dokulara kan dolaşımı yoluyla girer).

Tedavi hastaneye yatmayı içerir, 1 aya kadar sürer ve daha sonra 6 ila 12 ay süren rehabilitasyon gerektirir.

Omurganın tümör hastalıkları

Neoplazmalar kalıtsal veya dış faktörlerin (örneğin radyasyon) etkisi altında gelişebilir, ancak çoğu zaman diğer organların (akciğerler, meme bezleri, prostat, tiroid bezi, böbrekler) kanserinde tekrarlanan odaklar (metastazlar) olarak ortaya çıkarlar.

Tümör patolojilerinin en karakteristik semptomlarından biri, pozisyon değiştirildiğinde veya dinlendikten sonra azalmayan ağrıdır. Uyuşma, kısmi felç, kontrolsüz idrara çıkma ve üşümeyle birlikte vücut ısısında keskin bir artış gibi belirtiler de mümkündür. Tedavi edilmezse semptomlar kötüleşir.

Tedavi, tümörün türüne, konumuna ve semptomlarına bağlı olarak reçete edilir ve kemoterapi, radyoterapi ve tümörlerin cerrahi olarak çıkarılmasını içerebilir. Ağrının giderilmesi hormonal olmayan veya steroid ilaçlarla gerçekleştirilir. Omurgayı stabilize etmek için doktorunuz korse giymeyi önerebilir.

sırt ağrısı için ortopedik korse

Ortopedik korse omurganın stabilize edilmesine yardımcı olur

Bel ağrısına neden olan iç organ hastalıkları

Bel ağrısı, omurga ve bitişik dokuların patolojileri ile ilişkili olmayan hastalıklarda ortaya çıkabilir. Akut veya ağrılı, iç organların iltihaplanmasına eşlik edebilir: piyelonefrit, ürolitiyazis, abdominal aort anevrizması. Kadınlarda jinekolojik patolojiler nedeniyle bel ağrısı gelişebilir.

Ürolitiyazis hastalığı

Böbreklerde ve mesanede taşların oluştuğu bir hastalık - idrarın kimyasal bileşenlerinin tortusundan kaynaklanan sert oluşumlar. Bel ağrısı patolojinin ana belirtilerinden biridir. Böbrek taşları, büyüklüğüne ve konumuna bağlı olarak, periyodik olarak ortaya çıkan ve hafifleyen hafif ve sızlayıcı bir ağrıya veya kendi kendine geçmeyen, acil tıbbi müdahale gerektiren çok keskin bir ağrıya neden olabilir.

ürolitiyazis sırt ağrısına yol açar

Ürolitiyazis - böbreklerde ve mesanede taş oluşumu

Böbrek taşlarından şüpheleniyorsanız bir ürolog veya nefroloğa başvurmalısınız. Doktor, teşhis koymak ve tedavi taktiklerini seçmek için testler ve enstrümantal çalışmalar (ultrason, röntgen muayenesi, bilgisayarlı tomografi, kontrast madde kullanımı dahil) yazacaktır.

Tedavi, taşların büyüklüğü, doğası, yeri ve diğer faktörler dikkate alınarak reçete edilir. Taş küçükse (5-10 mm) ve cerrahi olarak çıkarılması için başka bir endikasyon yoksa ilaç tedavisine başvurulur. Bir ay içinde olumlu bir dinamik olmazsa, noninvaziv veya cerrahi yöntemlerle çıkarılması önerilir.

Abdominal aort anevrizması

Abdominal aort duvarlarının zayıflaması (anevrizma), aort yırtılması ve karın içi kanama gibi yaşamı tehdit eden durumlara yol açabilir. Kural olarak, patoloji yaşlı insanlarda ortaya çıkar: risk grubu, sigara içenler, damar hastalıkları (yüksek tansiyon), daha önce anevrizma geçirmiş veya anevrizması olan kişiler de dahil olmak üzere 65 yaş üstü erkekleri ve 70 yaş üstü kadınları içerir. Onlara kalıtsal yatkınlık.

Abdominal aort anevrizmasına bağlı bel ağrısı zamanla azalmaz ve buna karın ve bacaklarda ağrı da eşlik edebilir.

Anevrizma şüphesi varsa, karın ultrasonu ve bilgisayarlı tomografi reçete edilir.

Tedavi anevrizmanın büyüklüğüne bağlıdır. Küçük değişiklikler, yılda iki kez enstrümantal muayene ile izleme ve yaşam tarzı ayarlamaları gerektirir. Önemli (5 cm'nin üzerinde, yırtılma riski yüksek) abdominal veya minimal invaziv cerrahi endikasyonudur.

Bel ağrısı nasıl önlenir

Bel ağrısı çoğunlukla kas, fasya, eklem veya kemiklerdeki travmatik yaralanmalardan kaynaklandığından, önleme için ana öneri güvenlik önlemlerine uymak, güçlü bir kas korsesinin yanı sıra sağlıklı kemik ve eklemleri korumaktır.

Alt sırtın burkulmalarının ve mikrotravmalarının önlenmesi:

  • sağlıklı kemik, kas dokusu ve eklemleri korumak için gerekli vitamin ve mineralleri içeren çeşitli bir diyet;
  • sağlıklı bir kiloyu korumak;
  • düzenli fiziksel aktivite: bel ağrısını önlemeye yönelik egzersizler, kas çerçevesini geliştirmeye yönelik kuvvet egzersizlerini, kas gerginliğini ve spazmlarını hafifletmek için esnemeyi ve kan akışını ve doku beslenmesini sürdürmek için kardiyo eğitimini içermelidir;
  • spor yaparken güvenlik önlemlerine uygunluk - örneğin, spor salonundaki ilk dersler nitelikli bir eğitmen tarafından denetlenmelidir;
  • evde güvenlik önlemlerine uygunluk - rahat ayakkabılar giyerseniz, merdiven korkuluklarına tutunursanız, dışarısı kaygan olduğunda acele etmezseniz birçok yaralanma önlenebilir;
  • Ağır nesneleri kaldırırken güvenlik önlemlerine uymak - nesneye mümkün olduğunca yaklaşırsanız (ona uzanmayın) omurga üzerindeki yük daha az olacaktır ve nesneleri yerden kaldırırken vücudunuzu eğmek yerine bacaklarınızı bükün.
bel ağrısının önlenmesi

Yoga ve Pilates dersleri beldeki spazmları ve gerginliği hafifletmeye yardımcı olur

Sigara içmek kan dolaşımını bozar ve doku beslenmesini bozarak hasar ve yaralanma riskini artırır.

Sırtınızın alt kısmı ağrıyorsa ne yapmalısınız?

Beliniz ağrıyorsa nedenleri farklı olabilir, bu da tedavi taktiklerinin de farklı olacağı anlamına gelir.

Şiddetli fiziksel yorgunluk durumunda sırtın dinlenmesi gerekir - belki bu, kasların iyileşmesi ve omurganın hareketliliğinin geri dönmesi için yeterli olacaktır.

Ağrı 1-2 gün içerisinde geçmiyorsa veya çok şiddetli ise mutlaka doktora başvurmalısınız. Doktor beklerken akut ağrıları ağrı kesicilerle dindirmeyi deneyebilirsiniz.

Randevu sırasında doktor muayene yapacak, ağrının nedenini belirleyecek ve tedavi önerilerinde bulunacaktır. Bu, tehlikeli durumların ortadan kaldırılmasına ve komplikasyonların gelişmesinin önlenmesine yardımcı olacaktır.

Isınma (lomber biber yaması, sıcak su şişesi, sauna) iltihaplanma için kontrendikedir, ancak kas yorgunluğundan veya sinir sıkışmasından kaynaklanıyorsa alt sırttaki akut ağrıyı hafifletebilir. Bu yöntemler ancak doktora danışıldıktan sonra kullanılabilir.

Bel ağrısı şikayetim olduğunda hangi doktora başvurmalıyım?

Kas-iskelet sistemi patolojisinden şüpheleniyorsanız, bir nörolog ve ortopedik travmatologla iletişime geçmelisiniz.

Teşhis fizik muayene sırasında ve araçsal yöntemler kullanılarak gerçekleştirilir: manyetik rezonans tedavisi, bilgisayarlı tomografi, röntgen ve ultrason. Ayrıca bir miyelogram (omurilik kanalına enjekte edilen bir kontrast madde ile röntgen veya BT çalışması) ve elektromiyografi - sinir ve kas liflerinin durumunu değerlendirmenizi sağlayan bir çalışma reçete etmek de mümkündür.

Böbrek hastalığından şüpheleniyorsanız bir ürolog, nefrolog veya terapiste başvurmalısınız. Doktor şikayetleri analiz edecek, fizik muayene yapacak ve ardından tanıyı netleştirmek için laboratuvar ve enstrümantal testler yazacaktır.

Doktor, kan ve idrar testlerine dayanarak idrar sistemi organlarında iltihap olup olmadığını belirleyebilecek ve ultrason ve röntgen çalışmaları organların görüntülenmesine, ağrının nedeninin belirlenmesine ve en etkili tedaviyi seçmeye yardımcı olacaktır. taktikler.

Bel ağrısının kaynağı belli değilse, bir pratisyen hekime veya terapiste başvurmalısınız.

Doktor bir anamnez (tıbbi öykü) toplayacak, kalıtsal riskleri analiz edecek, fizik muayene yapacak ve iç organların işleyişindeki inflamatuar süreçleri veya bozuklukları tanımlayacak testler yazacaktır.

Genel bir kan testi, inflamatuar sürecin tanımlanmasına yardımcı olur.

Gerekirse doktor sizi enstrümantal çalışmalara (ultrason, röntgen, MRI) yönlendirecek veya daha ileri teşhis ve tedavi için bir uzmana başvurmanızı önerecektir.