Tüm vücudun eklemleri ağrıyorsa ne yapmalı

Eklem ağrısı yaygın bir sorundur. Neyle bağlantılı olduğu ve ondan nasıl kurtulacağıyla ilgili sorular uzun süredir insanları terk etmedi. Bilimsel keşifler patolojilerle başarılı bir şekilde mücadele etmeyi ve eklemlerin ömrünü uzatmayı mümkün kılmıştır.

Bu yazımızda kol ve bacakların küçük eklemlerindeki şiddetli ağrıların nedenleri ve tedavisine, vücudun tüm eklemleri ağrıdığında ne yapılması gerektiğine, kas ve kemiklerde ağrıyan ağrının nasıl tedavi edileceğine bakacağız.

Ağrı nedenleri

Eklemlerim neden ağrıyor? Eklem ağrısının nedenleri aşağıdakilerle ilişkili olabilir:

Sporda aşırı yüklenme eklem ağrısının nedenlerinden biridir
 • yaralanmalarla (çıkıklar, bağ veya tendon burkulmaları, kırıklar, mikrotravmalar); Yaralanma sırasındaki ağrı, kurbanı istirahatte bile rahatsız eden ağrıyor, çekiyor, ateş ediyor;
 • fiziksel aşırı yük (spor veya endüstriyel); Sürekli fiziksel aşırı yüklenme, kas ve bağ dokusunda mikro hasara yol açar. Eklemler erken yıpranır ve dejeneratif hastalıklara yol açar;
 • eklem patolojileri.

En sık görülen eklem hastalıkları bağ dokusu hasarı, kıkırdak tahribatı, kemik yoğunluğunun azalması, bulaşıcı süreçler ve metabolik bozukluklarla ilişkilidir. Gelişimsel anormalliklerin (displazi, konjenital çıkık veya subluksasyon, konjenital inflamatuar-dejeneratif süreçler) neden olduğu hastalıklar oldukça nadirdir. Sadece edinilmiş hastalıkları ele alacağız.

Artroz

Artroz, kemik yoğunluğunun azalmasıyla ilişkili dejeneratif bir hastalıktır.Çoğu zaman yaşlıları, menopoz dönemindeki kadınları ve metabolik bozuklukları olan kişileri etkiler.

Ağrı sendromu yavaş yavaş gelişir, giderek artar, gücü artar ve ağrı istirahatte bile rahatsız edici olur.Çoğu zaman, artrozun ilk gelişimi, dizlerin neden soğuktan ağrıdığı sorusunun cevabıdır. Hastalık geri döndürülemez, bu nedenle tedavisi daha fazla kemik tahribatının ve eklem deformasyonunun gelişmesinin önlenmesini amaçlamaktadır.

Artrit

Birçok çeşidi vardır.Eklemin bağ dokusunu etkiler.Ağrı yavaş yavaş artabileceği gibi birkaç gün içinde hızla da gelişebilir. Eklemler şişer, cilt kırmızıya döner ve eklem dokusu dokunulamayacak kadar ısınır.

Hastalık nedenine göre tedavi edilir. Bir enfeksiyon ise - anti-inflamatuar ilaçlar veya antibiyotikler, romatoid artritte otoimmün bozukluklar - immün baskılayıcılar, gut artriti için NSAID kullanımı ile birlikte diyet gereklidir.

Hastanın geceleri neden tüm vücudun eklemlerinin aynı anda ağrıdığına dair şikayetleri, romatoid artritin agresif bir formunun veya onun habercisi olabilir. Başka bir durumda, ciddi fiziksel yorgunluğun işareti olabilir.

Kronik romatizma

Eklem ağrılarının nedeni kronik romatizma olabilir

Kronik romatizma yıllarca sürebilir ve iç organları etkileyebilir.Karakteristik semptomlar arasında zaman zaman ortaya çıkan ve buna şişlik ve vücut ısısındaki artışın eşlik ettiği eklem ağrıları yer alır.

Guta bağlı eklem hasarı, metabolik bozukluklar ve eklemlerde ürik asit birikmesi ile ilişkilidir.Küçük eklemlerde zaman zaman ağrı oluşur(eller, ayak başparmağı).

Ağrı baskı yapıyor ve zonkluyor, geceleri rahatsız edici oluyor.Kronik formda şişlikler oluşabilir– Eklem bölgesinde ürik asit birikmesi.

Eğer omurganızın tamamı ağrımaya başlarsa, bu aşağıdaki gibi hastalıkların belirtisi olabilir:

 • intervertebral disklere zarar veren osteokondroz;
 • spondiloz;
 • tüberküloz dahil omurganın bulaşıcı lezyonları;
 • Tahriş edici bir maddeye karşı psikosomatik bir tepki olarak stres, şu sorunun cevabıdır: "Sinirlilik nedeniyle eklemler ağrıyabilir mi? "

Sabah eklem ağrısı nasıl giderilir? Sorunu çözmek için nedeni belirlemek gerekir. Olabilir:

 • büyük eklemleri ve omurgayı etkileyen ankilozan spondilit;
 • deforme edici osteoartrit;
 • yaralanma sonrası kemik, kıkırdak veya lifli dokunun füzyonu;
 • osteokondroz;
 • bursit, tendovaginit.

Diğer sebepler

Tendon hastalıkları semptomlar açısından artroza benzer. Artrozda ağrının istirahatte bile hissedilmesi ve tendon hastalığında yalnızca kaslar gergin olduğunda kendini göstermesi bakımından farklılık gösterirler.

Bir blokaj veya sinir sıkışması da ağrı açısından artroza benzer. Ancak ağrı aniden ortaya çıkar ve eklemdeki hareketi keskin bir şekilde engeller.

Damar bozuklukları en sık omuz ve diz eklemlerinde görülür. Vazospazm veya azalmış kan akışıyla ilişkilidirler. Bu ergenlerde yaygındır ve kan damarı büyümesinin kemik büyümesinden daha yavaş gerçekleşmesinden kaynaklanmaktadır.

Ağrı simetriktir ve "bükülmeye" veya "ağrıya" benzer. Büyüdükçe 18-20 yaşlarına gelindiğinde ağrılar ortadan kalkıyor.

Teşhis

Eklem hastalıklarının doğru tanısı başarılı tedavinin anahtarıdır.

Genel muayene ve palpasyon, hastanın duruşunu ve hareketlerini, şişliğini, hareket açıklığını, ağrının dağılımını ve niteliğini değerlendirmeyi mümkün kılar.

Ağrılı bölgeyi hissederek örneğin cilt altında romatoid nodüllerin varlığını, cildin sıcaklık ve nemindeki değişiklikleri, ağrının yerini ve eklem kapsülünün durumunu belirleyebilirsiniz.

Analizler

Kan ve idrarın laboratuvar testleri, hastalığın varlığını gösteren bir dizi faktörü ortaya çıkarabilir. Biyokimyasal kan testi yapılırken C-reaktif protein ve romatoid faktör içeriğine dikkat edilir.

Artan ESR seviyesi, inflamatuar bir sürecin varlığını gösterecektir; yüksek düzeyde ürik asit, artrit ve diğer eklem patolojilerinde kendini gösterir.

İdrar testlerinde normdan sapmalar yalnızca hastalığın ciddi formlarında tespit edilir.

Röntgen ve MRI

X ışınları sıklıkla yaralanma nedeniyle kemik hasarını dışlamak ve dejeneratif hastalıklarda eklemin durumunu değerlendirmek için kullanılır.. Bu gibi durumlarda eklem hasarının simetrisi, deformasyonun varlığı ve eklemler arası boşluğun boyutu belirlenir.

Kemik ve yumuşak dokunun ayrıntılı analizinin gerekli olduğu durumlarda manyetik rezonans görüntüleme ve bilgisayarlı tomografi yapılır.Bunu kullanarak doktor, sıkışmış sinir liflerini, kan damarlarının durumunu, kıkırdak ve kemik dokusundaki hasarın doğasını belirleyebilecek.

Şiddetli eklem ağrısı, muayene için doktora görünme nedenidir

Ne zaman doktora görünmeli

Aşağıdaki durumlarda bir doktora görünmeniz gerekir:

 • Yaralanmadan sonra şiddetli ağrı hissedilir, eklem şişer ve konturları değişir; bu bir çıkık veya kırılmaya işaret edebilir; bu durumda ortopedi cerrahı veya cerrah yardımcı olacaktır;
 • eklem ağrısı, vücut ısısının artması, ciltte döküntü veya konjonktivit, stomatit;
 • ağrı kesici aldıktan sonra şiddetli ağrı geçmiyor;
 • eklemleriniz bilmediğiniz nedenlerden dolayı bir haftadan fazla süredir ağrıyor.

Tedavi

Ağrılı bir eklem nasıl tedavi edilir? Yaralanan veya eklem patolojisinden muzdarip olan herkes bu soruyla karşı karşıya kalmıştır.

Eklemlerin tedavisi doğrudan hasarlarının nedenine bağlıdır.Semptomları azaltmak için modern steroidal olmayan antiinflamatuar ilaçlar kullanılır.

Onlarla birlikte vitaminler ve doku yenileyici maddeler reçete edilir.Fizyoterapi ve manuel terapi yöntemleri iyileşme sürecini hızlandırır. Eklem ağrısı ve ateşten nasıl kurtulacağınız aşağıda anlatılacaktır.

İlaçlar

İlaç tedavisi hastanın klinik tablosuna ve durumuna bağlıdır.

Ağrıyı ve iltihabı hafifletmek için, steroid olmayan antiinflamatuar ilaçlar (NSAID'ler) grubundan karmaşık ilaçlar kullanılır.Semptomları hızlı ve etkili bir şekilde hafifletirler ve aynı anda birkaç yönde hareket ederler: ağrı, şişlik ve iltihaplanma süreçleri. Ancak aşırı tüketiminin sarhoşluğa, iç organlarda hasara (karaciğer, böbrekler, mide) veya diğer rahatsızlıklara yol açtığı unutulmamalıdır, bu nedenle yalnızca doktor tarafından reçete edildiği şekilde alınmalıdır.

Dikkat!Acil bir tablet alma ihtiyacı yoksa aynı ürünler jel ve merhem şeklinde de kullanılabilir.

Kan akışını iyileştirmek için venotonikler reçete edilir.Kan akışını yeniden sağlar, lenf çıkışından kaynaklanan şişliği azaltmaya, toksinleri gidermeye ve doku beslenmesini iyileştirmeye yardımcı olurlar.

Şiddetli kas spazmlarını gidermek için kas gevşeticiler kullanılır.Sinir uçlarının sıkışması, bitişik kaslarda eklemdeki hareketliliği azaltan ve kalıcı akut ağrıya neden olan şiddetli gerginliğe yol açıyorsa bu gereklidir.

Vitaminler ve kondroprotektörler– herhangi bir eklem terapisinin ayrılmaz bir parçası. Dokuları onarır ve daha fazla tahribatını önlerler. Gelişimi durdurulabilen ancak tamamen ortadan kaldırılamayan dejeneratif bir hastalık teşhisi konduğunuzda bu özellikle önemlidir. Glukozamin ve kondroitin içeren müstahzarlar, eklemlerin kıkırdak ve bağ dokusunun yenilenmesinde rol oynar ve bunların tahribatını önler.

Vitamin almak hasarlı eklem dokularının onarılmasına yardımcı olacaktır

Kalsiyumlu vitaminler kemik dokusunun durumunu iyileştirir, yoğunluğunu arttırır ve yıkımı önler.

D vitamini vücutta kalsiyumun sentezi için gereklidir, kalsiyum ve fosfor metabolizmasını düzenler, kemik iskeletinin oluşumunda rol alır ve bağırsaklarda kalsiyum emilimini artırır.

Çinko, üreme sisteminin sürdürülmesi ve seks hormonlarının sentezi için gereklidir. Eksik olduklarında kemik dokusu tahrip olur.

Bakır, eklemin bağ dokusunun bir parçası olan elastin ve kollajen oluşumu için önemlidir.

Tanı sırasında enfeksiyon tespit edilirse antibiyotik tedavisi yapılır.Kursun türü ve süresi patojenin formuna bağlıdır.

NSAID'lerin olumlu sonuç vermediği ciddi vakalarda hormonal ilaçlar reçete edilir. Bunlar güçlü ilaçlardır ve son çare olarak kullanılırlar. Şiddetli ağrıyı hızla giderir ve eklem hareketliliğini yeniden sağlarlar. Bunu yapmak için çoğunlukla enjeksiyon şeklinde kullanılırlar ve doğrudan eklem içine enjekte edilirler.

İmmünosupresanlar da aşırı durumlarda kullanılan güçlü ilaçlardır. Otoimmün patolojiler için reçete edilirler ve sadece doktor gözetiminde alınırlar.

Halk ilaçları

Geleneksel tıp eklemleri tedavi etmek için birçok yol sunar. Bunları kullanmadan önce mutlaka doktorunuza danışın ve herhangi bir kontrendikasyon veya alerji riski olup olmadığını tartışın.

Eklemlerin evde halk ilaçları ile tedavisi ancak yardımcı bir yöntem olarak kullanılabilir. İlk sıraya koymamalı ve doktorunuzun tavsiyelerini ihmal etmemelisiniz.

Ağrılı eklemleri tedavi etmek için kullanılan halk ilaçları
 • Defne yaprağı tentürü.20 defne yaprağını bir termostaki 0, 5 litre kaynar suya dökün ve bir gün demlenmeye bırakın. Kaynatma gün boyunca küçük yudumlarla alınabilir, tedavi süresi 2 aydır.
 • Jelatin sıkıştırması.Eklemin üzerine jelatin (1 poşet - 15-50 g) serpin ve sıcak suya batırılmış bir bez veya gazlı bezle örtün, ardından film ve ılık, kuru bir bezle sarın. Kompresi bütün gece bırakın, bunu iki hafta boyunca tekrarlayın.
 • Dürüm.Sarmak için lahana, öksürük otu veya dulavratotu yapraklarını alın, eklemlere bağlayın ve gece boyunca sıcak bir bandajla sarılı halde bırakın.
 • Kestane tentürü.1 litre votkaya 200 gr kestane çiçeği dökülüp, karışım periyodik olarak çalkalanarak 2 hafta demlenmeye bırakılır. Bundan sonra tentür ağrılı eklemleri ovmak için kullanılabilir.
 • Domuz yağı ovmak.Küçük bir parça domuz yağı, tamamen eriyene kadar ağrılı bölgeye dairesel hareketlerle sürülür.
 • Bal ve tuz sıkıştırılır.Bal ve ince tuzu eşit oranda karıştırın, eklem yerine uygulayın, streç filmle örtün ve sıcak bir şekilde sarın, gece boyunca bekletin.

Fizyoterapi

Fizyoterapi aşağıdakiler için gerçekleştirilir:

 • eklem dokularında metabolizmanın restorasyonu;
 • mikro dolaşımın ve lenfatik drenajın iyileştirilmesi;
 • ağrıyı, şişliği ve iltihabı azaltmak;
 • ilacın dokuya daha derin nüfuz etmesi (tıbbi merhemlerle elektroforez);
 • doğal yenilenme süreçlerinin aktivasyonu.

Fonoforez, elektroforez, manyetik terapi, lazer tedavisi, kriyoterapi, şok dalga tedavisi gibi yöntemler kullanılmaktadır.

Fizik tedavinin birçok faydası vardır. Çoğu hasta için uygundur, alerjiye neden olmaz ve minimum kontrendikasyonlara sahiptir (bulaşıcı hastalıkların akut fazı, kalp pili, neoplazmlar, epilepsi, hamilelik).

Masaj ve manuel terapinin kasların ve eklem bağlarının esnekliği üzerinde olumlu etkisi vardır. Hem önleme hem de tedavi amaçlı kullanılabilirler.

Jimnastik

Rehabilitasyon döneminde hareketliliği yeniden sağlamak ve durgunluğu önlemek için bir fizik tedavi (fizik tedavi) kursu gerçekleştirilir. Katılan doktor, ortopedi uzmanı veya egzersiz terapisi doktoru tarafından reçete edilir.

Başlangıçta, egzersizler en iyi şekilde bir doktor gözetiminde yapılır, bunun veya bu egzersizin nasıl düzgün bir şekilde gerçekleştirileceğini ve ne için tasarlandığını, nasıl doğru nefes alınacağını ve ne yapılmaması gerektiğini açıklayacaktır. Daha sonra kurs evde tekrarlanabilir.

Sağlıklı eklemleri korumak için çeşitli hafif fitness türleri ve havuz ziyareti faydalıdır.

Cerrahi tedavi

Konservatif tedavi yöntemlerinin tükendiği ve olumlu sonuç vermediği durumlarda cerrahi tedavi uygulanır.

Hasarlı bir eklemi teşhis etmek ve tedavi etmek için artroskopi

Eklem ponksiyonu tanı ve tedavi amacıyla kullanılır.Patolojik sıvının uzaklaştırıldığı veya tıbbi bir maddenin uygulandığı eklem boşluğuna ince bir iğne sokulur.

Artroskopi minimal müdahale sağlar.Tüm manipülasyonlar özel endoskopik aletler kullanılarak küçük delikler yoluyla gerçekleştirilir.

Ölü dokuyu, plastik bağları çıkarmak, kıkırdak kusurlarını değiştirmek, kondromik cisimleri çıkarmak ve deforme edici artrozlu eklemin sanitasyonunu sağlamak için yapılır.

Desteği yeniden sağlamak ve hareketliliği arttırmak için alt ekstremitelerde periartiküler osteotomi yapılır. Operasyon sırasında etkilenen eklemin yanında bulunan kemik kesilerek yeni bir açıyla kaynaştırılır. Bu sayede yük yeniden dağıtılır, ağrı azalır ve patolojik sürecin gelişmesi önlenir.

Endoprotez değişimi, bir eklemin hareket kabiliyetini korurken tamamen değiştirilmesi için gerçekleştirilir.

Önleme

Sağlıklı eklemleri korumak veya uzun süreli bir iyileşme durumunu sürdürmek için basit önerilere uymanız gerekir.

Kronik eklem hastalıklarınız varsa öncelikle doktorunuzun tavsiyelerine harfiyen uyun ve gerekiyorsa periyodik muayenelerden geçin.

Hem eklemin hem de bir bütün olarak tüm vücudun beslenmesini sağlamak için diyetinize çeşitli yiyecekler ekleyin.Bunlar taze sebze ve meyveler, kuruyemişler, minimum düzeyde işlenmiş tahıllar (pirinç, karabuğday, darı, inci arpa), yağsız taze et, yumurta, deniz ürünleri ve taze balık, jelatin içeren yemekler (jöleli et veya jöleli et), kepekli ekmek ve makarnalık makarnadır. buğday çeşitleri.

Aynı zamanda aşırı tuzlanmış, salamura ve tütsülenmiş yiyeceklerden, yağlı etlerden ve tatlılardan da kaçının. Dengeli bir menü oluşturmayı ve doğru beslenme alışkanlıkları oluşturmayı öğrenmek için bir beslenme uzmanından yardım alabilirsiniz.

Gerekirse vitamin ve mineral kompleksleri kullanın.Glukozamin, kondroitin, B ve D vitaminleri, kalsiyum ve çoklu doymamış yağ asitleri eklemler için faydalıdır.Olumlu sonuçlara ulaşmak için uzun süreli kurslarda alınmaları gerekir. Vitaminlerinizi almanın en iyi yolunu öğrenmek için doktorunuza danışın.

Fazla kilonuz varsa, bunun eklemlerinize çok fazla yük bindirdiğini anlamanız ve bunu azaltmaya çalışmanız gerekir.

Hareketliliği korumak için fiziksel yeteneklerinize uygun egzersizler yapmanız ve egzersizlere katılmanız gerekir.İyi fiziksel durumu korumak için düzenli olmalı ve aşırı yüke ve rahatsızlığa neden olmamalıdır. Sorunlu eklemler ve omurga için özel olarak tasarlanmış birçok egzersiz türü vardır. Bunlar kinesis, Pilates, yoga, TRX, su aerobiği ve diğer çeşitlerdir.

Özel spor ve ortopedik cihazları kullanın - kollar, bacaklar ve vücut için şok emici ve koruyucu işlevler sağlayan aksesuarlar: dizlikler, korseler, dirseklikler, sıkıştırma efektli spor kıyafetleri, kalkanlar ve çok daha fazlası.

Ağır fiziksel aktivite ve stresten kaçının.

Çözüm

Tıbbın modern gelişimiyle birlikte birçok hastalığın doğru teşhisi ve etkin tedavisi için büyük fırsatlar elde ettik. Modern tedavi yöntemleri, farmakoloji ve cerrahideki ilerlemeler, eklemlerimizin sağlığının uzun süre korunmasını, hareket kabiliyetinin korunmasını ve yüksek yaşam kalitesinin sürdürülmesini mümkün kılmaktadır.