Servikal osteokondrozun nedenleri ve semptomları

osteokondrozlu boyun ağrısı

Kas-iskelet sisteminin tüm bozuklukları arasında, ikinci en yaygın olanı servikal omurganın osteokondrozudur. Hastalığın semptomları ve tedavisi, gelişim aşamasına göre belirlenir, bu nedenle yaklaşmakta olan bir hastalığın belirtilerini kaçırmamak çok önemlidir.

Osteokondroz, intervertebral disklere verilen hasarın arka planına karşı eklem kıkırdağında distrofik değişiklikler olarak adlandırılır. Servikal osteokondroz, başı destekleyen omurların kıkırdak dokusunun patolojik yıkımı ile karakterizedir.

Çoğu zaman, hastalık 30 ila 40 yaş arasındaki kişilerde teşhis edilir. Gelişmiş ülkelerde, nüfusun% 80'inde bir veya daha fazla servikal osteokondroz derecesi teşhis edilir.

Boyun, omurganın en hareketli kısmı olarak kabul edilir. Aynı zamanda boyun çevresinde omurgaya binen yükü telafi edebilecek kadar kas yoktur. Bu nedenle, yükün büyük kısmı, şok emici bir yastık görevi gören intervertebral disklere düşer.

Sonuç olarak, diskler aşınır, kurur ve düzleşir, osteokondroz gelişir.

Patolojinin ortaya çıkmasına katkıda bulunan nedenler sadece anatomide değil, aynı zamanda insan davranışında da yatmaktadır:

 • hareketsiz ve statik, hareketsiz çalışma - bilgisayarda, arabada, ofiste;
 • fazla ağırlık;
 • büyük fiziksel aktivite;
 • sigara içmek;
 • yanlış beslenme;
 • zayıf fiziksel şekil;
 • omurilik yaralanması.

Osteokondroz gelişimi için ek provoke edici faktörler şunlardır: düz ayaklar, yumuşak şilteler ve yastıklar, omuzda çanta taşıma alışkanlığı, hipotermi ve stres.

Hastalık nasıl ortaya çıkıyor

Hastalığın başlangıcında, yalnızca boyun uyuşması, genellikle dikkat edilmeyen gelişimine tanıklık edebilir. Patoloji ilerledikçe, belirtilerin sayısı ve yoğunluğu artar.

Servikal osteokondrozun karakteristik semptomları vardır:

 • başın arkasında, boyun tabanında, ekstremitelere yayılan ağrı;
 • başını döndürürken gevreklik ve ağrı;
 • kürek kemikleri arasında ve boyun tabanında uyuşma veya karıncalanma, yanma, rahatsızlık ve sertlik;
 • baş ağrıları, migren, baş dönmesi;
 • zayıflık, yorgunluk.

İkincil semptomlar arasında görme azalması, işitme, hafıza sorunları, uyku bozuklukları, dikkatsizlik, dalgınlık, basınç dalgalanmaları bulunur.

Doktorlar, osteokondrik süreçlerin belirtilerini, belirli bir spinal lezyon tipiyle ilişkili sendromlar olarak sınıflandırır.

Stenoz. Fıtıklaşmış intervertebral disklerin arka planına karşı gelişir ve bozulmuş kan dolaşımı ve kemik dokusunun aşırı büyümesi eşlik eder. Uzuvların uyuşması ile kendini gösterir.

Refleks-irritatif sendrom, boyun eğriliği ve kötü duruş durumunda vertebral arterin sıkışmasının bir sonucudur. Alnın etrafındaki bölgelere kademeli olarak yayılan, başın arkasında şiddetli paroksismal ağrı ile kendini gösterir.

Radiküler sendrom. Omurga kökleri düzleştiğinde görülür - fıtığın sonuçları. Aynı zamanda, etkilenen bölgelerdeki hassasiyet azalır ve motor aktivite sınırlanır. Konuşma kusurlarının gelişimi, horlama, koku alma duyusunda bozulma, dil kaslarının duyarlılığında azalma eşlik edebilir.

İşlemlerin seyrinin karmaşıklığı, omur boşluğunu dolduran çekirdek pulposusun durumu ile belirlenir.

Servikal bölgenin dejeneratif lezyonları geleneksel olarak üç aşamaya ayrılır:

 • ilk. Omurlararası disk sıkıştırılır. Omurların kanca şeklindeki süreçleri büyütülür. Kas sertliği ortaya çıkar, ancak hareketlilikleri değişmez. Başı çevirirken hafif şişlik ve ağrı olabilir;
 • ikinci. Servikal omurganın osteokondrozunun tedavisi yoksa veya yanlış yapıldıysa, hastalığın ilk aşamasının ilerlemesinin arka planına karşı gelişir. Omurlar arası foramen daralır, omurlararası disklerin yüksekliği düzleşmeleri nedeniyle küçülür. Sinir köklerinin sıkışması meydana gelir. Hasta noktasal bir ağrı hisseder;
 • üçüncü. Omurlararası diski çevreleyen annulus fibrosustaki çatlaklar, kapsülünün yırtılmasına ve kas dokusunun deformasyonuna neden olur. İntervertebral disk içindeki nükleus pulposusun fiksasyonunun stabilitesi bozulur. Bir intervertebral fıtık gelişir. Boyunda akut ağrı, dilde uyuşma, ödem, sınırlı hareketlilik, omurganın eğriliği ile karakterizedir.

Servikal omurların doğru pozisyonu, görme ve işitme sinirleri, burun, dudaklar, ağız, boğaz bağları, dişler, yüz siniri, hipofiz bezi, beyin, parasempatik sinir sistemi, boyun ve önkol kasları, tiroid bezinin işlevselliğini belirler. dirsek ve omuz eklemleri.

Teşhis yöntemleri

Osteokondroz gelişiminin nedeninin doğru bir şekilde belirlenmesi, hastalığı hedeflenen bir şekilde hedeflemenizi sağlar. Ön tanı, doktor tarafından yapılan ilk muayeneden sonra belirtilir.

Hastanın ağrı sendromlarının doğası hakkındaki şikayetleri ve ayrıca omurganın çeşitli pozisyonlarda muayenesi sırasında elde edilen bilgiler dikkate alınır. Servikal omurganın muayenesi, mühürlerin ve deformasyonların varlığını belirlemenizi sağlar. Ayrıca hastanın kas tonusu ve motor yeteneklerine de dikkat edilir.

Doktorlar, aşağıdaki gibi çalışmaları kullanarak eksiksiz teşhis bilgileri alırlar:

 • radyografi. Prosedür, omurların durumunu iki projeksiyonda değerlendirmenize izin verir - ön ve yan. Sonuç - hasar, tuz birikintileri ve sıkıştırılmış oluşumların belirlenmesi;
 • manyetik rezonans görüntüleme, yalnızca omurganın herhangi bir patolojisini değil, aynı zamanda ciddiyet derecesini de belirlemenizi sağlar. Doktor MRI kullanarak sinir uçlarındaki, kan damarlarındaki ve omurlararası disklerdeki hasarın durumunu ve seviyesini değerlendirebilir;
 • bilgisayarlı tomografi - X-ışını ışınlaması ile elde edilen bilgilerin sayısallaştırılması.

Baş dönmesi varlığında damarlardaki yapısal değişikliklerin ek olarak Doppler, anjiyografi ve dupleks tarama ile incelenmesi gerekebilir.

Servikal osteokondroz nasıl tedavi edilir?

Doğru bir tanı koyduktan ve hastalığın gelişiminin nedenlerini bulduktan sonra, nörolog servikal osteokondrozun nasıl tedavi edileceğini belirler.

Optimal sonuçlar, çeşitli yöntemlerin kullanımını içeren karmaşık bir terapi ile elde edilir. DSÖ tarafından kabul edilen protokoller arasında ilaç, aparat prosedürleri, egzersiz terapisi ve terapötik masaj yer alır.

ilaç tedavisi

Her durumda, ilaç seçimi bireysel olarak yapılır. Sadece patolojinin ciddiyetine değil, aynı zamanda hastanın vücudunun spesifik özelliklerine de bağlıdır.

İlaç tedavisinin sabit varlıkları:

 • anti-inflamatuar ilaçlar - ağrı ve iltihabı hafifleten haplar;
 • kondroprotektörler - kıkırdak dokusunun yenilenmesini aktive eden ilaçlar;
 • dış ajanlar - ağrı ve iltihabı hafifleten merhemler ve jeller;
 • vücudu desteklemek ve iyileşmesini teşvik etmek için bir vitamin kompleksi.

Terapötik etkinin ilk aşamasında, ağrı sendromunu arttırmak mümkündür - bu, kas sisteminin reaksiyonudur. Rahatsızlığı azaltmak ve ilaç tedavisinin sonuçlarını iyileştirmek için fizyoterapi prosedürleri kullanılır.

Fizyoterapi

Fizyoterapi, özel ekipman - elektroforez, elektriksel doku stimülasyonu yardımıyla hastalığın nedeni üzerindeki etki anlamına gelir. Düşük frekanslı akımların kullanılması, etkilenen bölgelerdeki kan dolaşımını iyileştirir, şişliği ve ağrıyı giderir ve aynı zamanda ilacın etkinliğini arttırır.

Minimum donanım tedavisi kursu 10 seanstır.

Evde servikal osteokondroz için masaj

Manuel terapi, evde etkilenen bölgeleri etkilemenin verimli bir yoludur. Masaj sıkıştırma yardımı ile kas spazmları ve ağrıları ortadan kalkar, kan dolaşımı düzelir, sinir köklerinin sıkışması azalır.

Masaj sayesinde metabolizma düzelir ve omurga dokuları yenilenir.

Servikal omurganın osteokondrozu için fizyoterapi

Kas-iskelet sistemi organlarının işlevselliğini geri kazanmanın ve nüksetmeyi önlemenin en iyi yöntemi, servikal omurganın osteokondrozu için fizyoterapi egzersizleridir. Prosedürler, ağrı ve iltihabın tamamen giderilmesinden sonra reçete edilir.

Ana egzersiz terapisi türleri:

 • fizyoterapi;
 • dozlu yürüyüş;
 • simülatörler üzerine eğitim;
 • yüzme.

Servikal osteokondroz egzersizlerinin beklenen sonuçları getirebilmesi için sınıfların yetkin uzmanlar tarafından denetlenmesi gerekir.

Halk ilaçları

Geleneksel tıp yöntemlerini kullanarak servikal osteokondrozun tamamen ortadan kaldırılması imkansızdır. Öte yandan, halk ilaçlarının kullanılması hastanın durumunu iyileştirebilir, iltihabı hafifletebilir, ağrıyı azaltabilir ve bağışıklık sistemini güçlendirebilir.

Ortalama olarak, servikal osteokondroz tedavisi süresi üç aya kadar sürer. Konservatif tedavi beklenen sonuçları getirmediyse cerrahi müdahaleye başvurulur.

Servikal osteokondroz neden tehlikelidir?

Boyun bölgesindeki patolojiler tüm insan sağlığı için ciddi bir tehdit oluşturmaktadır. Boyun, başı vücuda bağladığı için, tüm önemli biyolojik iletişimler omurganın bu bölümünde yer alır - beyni besleyen arterler, sinir kanalları.

Servikal omurganın işlevselliğindeki herhangi bir değişiklik şu şekilde sonuçlara yol açar:

 • beynin dolaşım ve beslenme bozuklukları. Sonuç olarak, hipertansiyon gelişir, solunum sistemi ve kardiyovasküler sistem patolojileri, VSD, bozulmuş koordinasyon, işitme, görme ve konuşma sorunları;
 • vertebral arter sendromu. Patoloji, beyincik ve medulla oblongata'yı besleyen damarın sıkışmasının arka planına karşı gelişir. Servikal osteokondroz gelişimi iskemi ve felce neden olabilir;
 • radikülopati - sinir köklerine zarar, omurlarda kemik dokusunun büyümesi, bunun sonucunda kısmi veya tam hareketlilik kaybı olur.

Omurganın içinde bulunan omuriliğin sıkışması en tehlikelidir. Böyle bir patoloji, omuriliğin astarının yırtılmasına yol açar ve felce neden olur. Özellikle şiddetli vakalarda servikal osteokondroz ölümcüldür.

profilaksi

Tam iyileşmeden sonra bile, hasta yaşam tarzını - iş ve dinlenme, alışkanlıklar, beslenme - yeniden gözden geçirmezse hastalık tekrar geri dönebilir.

Önleyici bir önlem olarak, nörologlar aşağıdaki noktalara dikkat etmenizi önerir:

 • yatağın sertliği. Ortopedik bir yatak ve alçak bir yastık idealdir;
 • tamamen rahatlamak ve kas spazmlarını gidermek için saunaya bir ziyaret gereklidir;
 • günlük sıcak duş, boyundaki kan dolaşımını iyileştirmenin iyi bir yoludur;
 • yüzmek, yürümek, kan dolaşımını uyarır, omurganın kaslarını güçlendirir;
 • doğru beslenme - metabolizmayı yavaşlatan yiyeceklerin reddedilmesi: yağlı, kızarmış, tatlı, tütsülenmiş, un ve alkol. Jelatinli yemekler, süt ürünleri, kuruyemişler, sebzeler, beyaz et, deniz ürünleri tavsiye edilir.

Günlük yaşamda, yorucu fiziksel aktivitelerden, başın keskin dönüşlerinden, uzun süre oturmaktan veya statik bir pozisyonda olmaktan kaçınmalısınız. Ayrıca baş ve sırt desteği sağlayan sandalyelerin kullanılması tavsiye edilir.

Aktif bir yaşam tarzı, sağlıklı beslenme ve sabah egzersizleri, çoğu hastalıktan kaçınmanın ve acı ve rahatsızlık duymadan uzun bir yaşam sürmenin basit ama etkili yollarıdır.