Servikal bölgenin osteokondrozu

Servikal omurganın osteokondrozunda ağrı

Servikal omurga, osteokondroza karşı en savunmasız olanlardan biridir ve ne yazık ki, bu hastalıktan çok sık etkilenir. Belirtileri, boyundaki ağrıya ek olarak, omurlardaki kemik büyümeleri ile vertebral arterin kenetlenmesiyle ilişkili yoğun baş ağrıları olabilir. Servikal osteokondroz sadece yaşlılar için değil, aynı zamanda gençler için de tehlikeli olabilir ve hareketsiz ve hareketsiz bir yaşam tarzına yol açar.
Servikal osteokondrozun nedenleri nelerdir?

Servikal osteokondrozun nedenleri, bir bütün olarak omurganın tüm dejeneratif sürecinin nedenleri ile aynıdır: fiziksel hareketsizlik, yetersiz beslenme, kalıtım, hareketsiz çalışma, profesyonel aşırı yüklenme, vb. Özel faktörlerden, servikal omurların büyük bir günlük yüke sahip olması nedeniyle omurganın bu bölümünün yüksek hareketliliğine dikkat edilmelidir.

Servikal osteokondrozun birçok özelliği, servikal omurların yapı olarak diğerlerinden farklı olması ve boynun beyni besleyen önemli kan damarlarıyla yakından ilişkili olmasıyla da ilgilidir. Bu damarlara vertebral arterler veya daha basit olarak vertebral arterler denir. Servikal omurların kemerlerinin içinden geçerek kanı doğrudan kraniyal boşluğa iletirler. Ve servikal vertebra osteokondrozdan etkilenirse, omurun içindeki arter sıkışabilir, bu da beyne kan akışını azaltır. Bu, servikal osteokondrozda baş ağrılarının ortaya çıkması için mekanizmalardan biridir.

Servikal osteokondrozun aşamaları nelerdir?

Servikal omurganın osteokondrozu hafif veya şiddetli olabilir. Dejenerasyonun en şiddetli aşaması intervertebral hernidir. Servikal bölgede fıtıklar lomberde olduğu kadar sık görülmez, ancak burada bile nadir değildir. Pek çok genç, MRG'de fıtık saptanarak doktora gelirken, diğerlerinde tanı sürecinde fıtık olur. Burada önemli olan fıtığın kendisinin her zaman ağrı nedeni olmamasıdır ancak bu tedavi edilmemesi gerektiği anlamına gelmez.

Tüm boyun ağrılarının osteokondrozdan kaynaklanmadığına dikkat etmek önemlidir. Yani bu süreç gerçekleşebilir ama bu hastada bu ağrı sendromunun nedeni olamaz. Çok daha sık olarak, ağrının nedeni, özü iskelet kaslarının kısa bölümlerinin aşırı gerilmesi olan kas-iskelet sistemi sendromudur. Örneğin, uzun süre bilgisayar başında oturduğumuzda, yamuk kasları monoton bir pozisyonda uyuşur ve boyun, baş ve kollara yayılabilen spazmları ve ağrıları ile sonuçlanır.

Servikal osteokondroz nasıl tedavi edilir?

Masaj ve osteopati, servikal osteokondrozun tedavisine yardımcı olacaktır

Servikal osteokondrozun doğru ve yetkin tedavisi için birkaç önemli noktaya dikkat edilmelidir. Hepsi bir şekilde önleme ve doktora erken ziyaretlerle ilgilidir. En gerekli önlemleri listeliyoruz:

  • Ergonomi kurallarına dikkatle uyulması, çalışma alanınızın düzenlenmesi, masanın doğru yüksekliği, monitör göz hizasında.
  • Boyun ve kolların (bununla yakından ilişkili olan) düzenli ısınması, hareketsiz çalışma sırasında en az 1. 5-2 saatte bir, günlük sabah egzersizleri.
  • En az 6 ayda bir düzenli masaj ve osteopati kursları.

Ağrı kesici ilaçlar almaya yalnızca bir doktor tarafından yönlendirildiği şekilde başlanabilir, aksi takdirde hastalığı bir köşeye çekebilir, semptomları hafifletebilir ve patolojinin nedenini gözetimsiz bırakabilirsiniz.

Osteopati servikal osteokondrozda nasıl yardımcı olabilir?

Bu hastalık için osteopati çok etkili bir tedavi yöntemidir. Gerçek şu ki, osteokondroz için manuel prosedürlere duyulan ihtiyaç herkes için açıktır, ancak herkes bu manipülasyonların ne kadar tehlikeli olabileceğini anlamıyor.

Bazı chiropractors kaba güven teknikleri uygular, bundan sonra hasta aniden özellikle "olumlu" hisseder, kafasında "aydınlanma" sağlanır. Bu, omurların inanılmaz bir gıcırdama ve korkunç, boğulmayı anımsatan, motor bölümlerinin kilidini açma teknikleri ile "azalmasıdır".

Tüm bu kaba ve görünüşte güzel tekniklerin genellikle güvensiz olduğu ve osteopati ile hiçbir ilgisi olmadığı söylenmelidir. Servikal omur sistemi çok ince ve dengeli düzenlenmiştir, böylece herhangi bir kaba müdahale sadece tek bir omur değil, aynı zamanda tüm boynu, tüm omurgayı, başı, kan damarlarını vb. etkiler.

Osteopat, kaba hareketler ve ani manipülasyonlar olmadan boyun ile çok dikkatli ve sorunsuz çalışır. İlk bakışta, doktorun özel bir şey yapmadığı görünebilir, ancak bu öyle değil. Osteopatinin temeli, doktorun ellerinin ince duyarlılığıdır. Osteopat her zaman kas, bağ ve kemik sistemini ona zarar vermeden nasıl dengeleyeceğini bilir. Bu nedenle, servikal osteokondroz için osteopatik düzeltme en başarılı, güvenli ve etkilidir.