Lomber omurganın osteokondrozu: problemin belirtileri ve tedavisi

osteokondrozlu sırt ağrısı

Omurganın sabit, torasik ve sakral bölümlerini birbirine bağlayan lomber en önemli rolü oynar. Omurganın hareketliliğini sağlar.

Omurlararası disklerde dejeneratif süreçlerin gelişmesiyle birlikte, lomber omurganın osteokondroz belirtileri ortaya çıkar. Ciddi bir hastalık, varlığı önemli ölçüde zorlaştırabilir, bu da çalışma kapasitesinde azalmaya ve hatta sakatlığa neden olabilir.

nedenler

Tüm dünyada bu hastalık giderek yaygınlaşıyor. Bu, fiziksel hareketsizlik, kötü çevre koşulları, yetersiz beslenme ve obezite gibi yaygın faktörler tarafından kolaylaştırılır. Aynı zamanda, en ağır yüklerin sıklıkla düştüğü sırttadır, bu nedenle lomber osteokondrozun nedenlerini bilmek önemlidir.

 • Hastalık vakalarının yarısından fazlası, kolayca deforme olabilen intervertebral disklerin yapısını belirleyen kalıtsal bir yatkınlıkla ilişkilidir.
 • Düzenli fiziksel aşırı yüklenme ile ilişkili çalışma, omurga ile ilgili sorunlara neden olabilecek olumsuz bir faktördür.
 • Hipodinamik tarafından ağırlaştırılan yanlış duruş ile bel bölgesi daha fazla strese maruz kalır.
 • Gelecekte omurga yaralanmaları genellikle hastalığın tezahürüne yol açar. Bu nedenle, profesyonel spor temsilcileri risk altındadır.
 • Yıllar önce, osteokondroz yaşlıların bir hastalığıydı - bunun kendi mantığı var. Diskler yaşla birlikte deformasyona daha yatkındır. Ancak günümüzde bu hastalık otuzlu yaşlarda görülebilmektedir. Osteokondroz gelişiminin itici gücü, karmaşık fiziksel egzersizlerin bağımsız performansındaki hatalardır.
 • Eklemlerin herhangi bir patolojisi varsa, şiddetli hipotermi ve ağır bir yükü kaldırırken keskin bir gerginlik ağrıya neden olabilir.
 • Fazla kilo, omurganın tüm eklemlerine fazladan baskı uygular.
 • Genellikle hastalığın başlangıcı, bazı iç organların patolojileri ile ilişkilidir: karaciğer, böbrekler ve diğerleri.
lomber osteokondroz nedeni olarak ağır yükler taşımak

Belirtiler

Bu nedenle, lomber omurganın osteokondroz belirtilerini düşünün.

 • Hastalığın ilk ve ana semptomu ağır efor sırasında lomber bölgede ortaya çıkan ağrıdır. İlk başta, dinlendikten sonra geçer, ancak daha sonra kalıcı hale gelir, sadece alt sırtı değil, aynı zamanda alt gövdeyi de kaplar. Omurun daha fazla tahribatı sırasında ağrı güçlenir, sırtta bir sıcaklık veya soğukluk hissi vardır.
 • Alt vücut derisinin hassasiyeti azalır veya hatta tamamen kaybolur, arterlerin spazmı oluşabilir. Omurun artık disk tarafından sabitlenmemesi, iç organlara ciddi zararlar verir.
 • Kadınlarda lomber osteokondroz belirtileri, yumurtalıklarda, uzantılarda ve uterusta iltihaplanma ile tamamlanır. Bu durum ana belirtileri maskeleyebilir ve tanıda bir hataya yol açabilir.
 • Şiddetli ağrı nedeniyle, bir kişi çoğu zaman doğal olmayan bir pozisyonda olmak zorundadır, bunun sonucunda omurga bir tarafa yer değiştirir. Duruşta bir eğim ve yürüyüşte gerginlik belirir.
 • Omurga hareketliliğini ve esnekliğini kaybeder. Lumbodinin etkisi, bükülmüş bir durumda uzun süreli çalışmalardan sonra hastanın düzeltilmesi zor olduğunda gözlenir.
 • Omurdaki sinir kökünün sıkışmasına akut ağrı eşlik eder ve bozulmuş hareketlilik şeklinde sonuçları olabilir.
 • Lomber omurganın osteokondrozu ayrıca iskemik sendrom semptomları, yani sıkıştırılmış damarlardaki kan akışında bir azalma ile ilişkili bir grup belirti ile karakterizedir. İlk başta, arterlerin spazmı, yürürken ağrı eşliğinde epizodik olarak ortaya çıkar. Dinlendikten sonra geçerler. Bununla birlikte, zamanla spazm uzar, pelvik organlar çalışmalarını bozan beslenmeyi durdurur. Kan akışını durdurmak felce neden olabilir.
 • Hastalık, kuyruk sokumunda ağrıya neden olabilir. Sakral osteokondroz belirtileri bazı özgünlüklerde farklılık gösterir, bu nedenle teşhis edilmesi daha zordur. Güçlü, hatta patlayan ağrılara rağmen, çevre dokularda verilirler, bu nedenle hasta, lokalizasyonlarının tam yerini gösteremez. Ek olarak, genitoüriner sistemin enflamatuar süreçleri eşlik eder. Sık idrara çıkma veya idrar kaçırma, kabızlık vardır, hastanın oturması ve hareket etmesi zordur.
osteokondroz ile bel ağrısı

komplikasyonlar

Sorun tedavi edilmezse, ilerleyici bir hastalık ciddi komplikasyonlara yol açabilir.

 • Lifli halkanın yırtılmasının sonucu, çıkıntılı çekirdek pulposus tarafından sinir uçlarının sıkışması olacaktır - bir intervertebral fıtık meydana gelecektir.
 • Omurgadaki uzun süreli iltihaplanma süreçleri, omurilik sinirlerinin köklerinin bir hastalığı olan siyatik ile sonuçlanabilir.
 • Çok ciddi bir komplikasyon, sadece şiddetli ağrı ile değil, aynı zamanda uzuvlarda uyuşma ile de karakterize edilen siyatik sinir iltihabıdır.
 • Omurilikteki bozulmuş kan akışı, kompresif miyelopatiye neden olabilir.
 • At kuyruğu sendromu, osteokondrozun en ciddi sonuçlarından biridir. Omuriliğin ucundaki bir omurdan uzanan bir sinir ucu demeti, vücuttan uyarıların iletilmesinden sorumludur ve beynin vücudun çalışmasını kontrol etmesine izin verir. Akut inflamasyonları, genitoüriner sistemin işlev bozukluğuna ve uzuvların kısmi veya tam felcine neden olabilir.

Tedavi

Lomber omurganın osteokondrozu, semptomları ve tedavisi, sinir ucunun kenetlendiği, ağrı ve hassasiyet kaybının hissedildiği yere bağlıdır. Terapi zamanında başlatılırsa, oldukça başarılı olacaktır, ancak her durumda entegre bir yaklaşım gerektirecektir.

İlaçlar sadece akut ağrıyı gidermek için kullanılır. Terapinin temel amacı, hastalığın gelişimini durdurmak ve omurgayı doğru pozisyona getirerek içindeki normal kan akışını eski haline getirmektir. Bu, çeşitli rehabilitasyon yöntemlerinin kullanılmasını gerektiren karmaşık ve uzun bir süreçtir.

lomber osteokondrozda bir uzmanla konsültasyon

Fizyoterapi

Terapötik jimnastik rehabilitasyonda önemli bir yer tutar. Şiddetli ağrının giderilmesinden birkaç gün sonra reçete edilir, her hasta için ayrı ayrı seçilir ve şunlara bağlıdır:

 • hastalık evresi,
 • lomber osteokondroz nedenleri,
 • hastanın yaşı,
 • ağrı lokalizasyon siteleri,
 • ve diğer faktörler.

Terapötik egzersizlerin temel amacı, intervertebral diskler üzerindeki yükü azaltmaya yardımcı olacak güvenilir bir kas korse oluşturmaktır. İlk dönemde, küçük bir yük ile birkaç egzersiz sunulmaktadır. Yavaş yavaş artar. Zamanla genel egzersizlere özel egzersizler eklenir.

Jimnastik ilk olarak sırt üstü yatarak yapılır. Bu durumda omurgaya binen yük minimumdur, ağrıda artış olmaz. Bir sonraki aşama, yanınızda ve sonra karnınızda uzanarak egzersizlerdir. Altına bir yastık ve alt ekstremite eklemlerinin altına bir rulo koyabilirsiniz.

İlk aşamada, tüm egzersizler çok yavaş ve dikkatli bir şekilde yapılır. Yavaş yavaş, hareketlerin genliği arttıkça, bunlara yenileri eklenir. Ağrı kesildikten ve hastanın durumu düzeldikten sonra, kompleks dört ayak üzerinde ayakta, sonra bir sandalyeye oturarak, sonra ayakta yapılan egzersizlerle desteklenir.

Hastalık kronik bir formdaysa, hastanın iyiliğine bağlı olarak, belirli sporlara katılmasına izin verilir - yüzme, kayak ve diğerleri. Terapötik egzersizlerin etkinliği, düzenli derslerle birçok kez artacaktır.

lomber osteokondroz için terapötik egzersizler

Manuel terapi ve masaj

Manuel terapi, lomber osteokondroz ve semptomlarını tedavi etmek için kullanılan karmaşık önlemlerin bir parçası olarak en eski ve en etkili yöntemlerden biridir. Kurs, uzuvlardaki ağrı ve uyuşma nedenini ortadan kaldıran, kas liflerindeki gerilimi azaltan, kan dolaşımını ve eklem hareketliliğini geri kazandıran çeşitli prosedürleri içerir. Bu tekniği kullanırken, terapötik egzersizlerin sonuçlarıyla karşılaştırılabilir, hızlı ve olumlu bir etki elde edebilirsiniz. Bununla birlikte, karmaşık tedaviye dahil edilirken dikkate alınması gereken bazı kontrendikasyonları vardır.

Ciddi bir hastalığa karşı mücadelede mükemmel bir araç masajdır. Birkaç seanstan sonra hasta kendini daha iyi hisseder, kas sertliği kaybolur ve eklem hareketliliği geri yüklenir. Ancak hastalığın her vakasının kendine has özellikleri vardır ve bu prosedürü yalnızca kalifiye bir uzman reçete etmelidir.

Belirli bir hasta kategorisi için masajın yasak olduğu bir dizi kontrendikasyon vardır:

 • farklı nitelikteki neoplazmalar;
 • üçüncü derece hipertansiyon;
 • masaj alanındaki benler;
 • aritmi ve kalbin diğer patolojileri;
 • kan hastalıkları;
 • kadın hastalıkları ve diğerleri.

Genellikle geleneksel bir masaj türü reçete edilir. İlk prosedürlere, yakında duracak olan hafif ağrı eşlik edebilir.

Seans sırasında şiddetli ağrı kabul edilemez. Etkilenen bölgedeki kan akışını iyileştirmek için teneke kutular kullanılarak vakum masajı kullanılabilir.

Bir doktor lomber osteokondroz ve semptomları yenmenize ve en etkili tedaviyi seçmenize yardımcı olacaktır. Büyük olasılıkla masaj, öneriler listesine dahil edilecektir.

Fizyoterapi

Terapötik önlemlerin kompleksi, fizyoterapötik yöntemleri içerir. Etkilenen bölge üzerinde yerel olarak hareket etmenize ve hoş olmayan semptomları ortadan kaldırmanıza izin verir. Aşağıdaki fizyoterapi türleri yaygın olarak kullanılmaktadır:

 • elektrik veya elektromanyetik alana maruz kalma, dokulardaki kan akışını ve metabolik süreçleri artırmanıza izin verir;
 • ultraviyole ışık iltihabı hafifletir, D vitamini üretimini uyarır, vücudun savunmasını güçlendirir;
 • ultrasonik dalgaların yüksek bir anti-inflamatuar etkisi vardır;
 • Balneoterapi, mineral kaynakları ve şifalı çamurun hafif ve etkili iyileştirici etkisi nedeniyle, omurga hastalıklarının hem tedavisinde hem de önlenmesinde yaygın olarak kullanılmaktadır.

Bu yöntemin ayrıca, bu tür prosedürleri reçete ederken dikkate alınması gereken belirli kontrendikasyonları vardır.

Etkili ilaçlar olarak kanıtlanmış, lomber omurganın osteokondrozu için yaygın olarak kullanılan birçok halk tarifleri vardır. Bir uzmana danıştıktan sonra ana tedaviye iyi bir ek olabilirler. Merhemler ve kompresler, şifalı otların kaynatma maddeleri sürtünme veya yutma için kullanılabilir. Kendi kendine hazırlanan ürünler alerjik reaksiyonlara neden olabilir. Tariflerde zehirli bitkiler de yazılabilir, bu nedenle bu tür maddelerin tam dozajını izlemeniz, vücudun kullanımlarına tepkisini kontrol etmeniz ve bir doktora danışmanız gerekir.

lomber osteokondrozun fizyoterapi tedavisi

önleme

Bu ciddi hastalığı önleyebilecek önlemler kapsamlı olmalı ve her şeyden önce fiziksel aktiviteyi içermelidir. Sakin bir tempoda uzun yürüyüşler, düzenli havuz gezileri, spor olabilir. Yürüme ve koşma, ana kas gruplarını çalıştırmaya yardımcı olur ve su, onların daha iyi gevşemelerine ve hareket aralığını artırmalarına yardımcı olur.

Sağlık için büyük önem taşıyan, yüksek lif içeriğine sahip gıdalara büyük önem verilmesi gereken dengeli bir fraksiyonel diyettir. Sebze ve meyveler sindirim sisteminin normal işleyişini kuracak, metabolik ürünler bağırsaklarda oyalanıp vücudu zehirlemeyecek. Küçük porsiyonlar sayesinde yiyecekler tamamen işlenecektir.

Düz ve sert bir zemin üzerinde iyi bir dinlenme ve uygun bir uyku düzenlemek gerekir. Omurganın doğal pozisyonunu koruyan kullanışlı ortopedik şilteler.

Lomber osteokondrozun ilk belirtileri acil tıbbi müdahale gerektirir ve daha sonra başarılı tedavi ve spinal fonksiyonun restorasyonu olasılığı vardır.