Servikal osteokondroz. Tezahür ve terapi belirtileri

Servikal osteokondroz, yedi omurdan oluşan ve omurganın en hareketli kısmı olarak kabul edilen boynun intervertebral disklerinde dejeneratif-distrofik bir modifikasyondur. Zayıf bir servikal kaslı korse ve sabit bir yük, omurlarda distrofik değişikliklerin, yani servikal osteokondrozun oluşması için uygun koşulları sağlar. Bu hastalığın semptomları ve tedavisi bugün nüfus arasında oldukça iyi bilinmektedir, ancak biz en önemli yönlerini ele almaya çalışacağız.

osteokondrozlu boyun ağrısı

Omurganın osteokondrozu - yüzyılın hastalığı

Yetersiz beslenme ve intervertebral disklerin azaltılmış elastikiyeti (kuruması), bir kişinin servikal osteokondroz geliştirmesine neden olur. Bu hastalığın belirtileri ve tedavisi, bir kişinin ne kadar zamanında doktora göründüğüne bağlı olacaktır. Böylece, hastalığın ilk belirtilerini tedavi etmek, ihmal edilmiş bir vakadan çok daha kolay olacaktır. Servikal osteokondrozun diğer hastalıklarla karşılaştırıldığında kendine has özellikleri vardır, bu nedenle diskin herhangi bir çıkıntısı hastanın sağlığı için bir tehdit oluşturabilir ve belirli ağrı semptomlarına neden olabilir.

Servikal osteokondrozun nedenleri

Omurganın osteokondrozu yaygın bir hastalıktır, istatistiklere göre, 25 ila 40 yaş arasındaki insanların% 80'inden fazlası bundan muzdariptir. Böyle genç yaşta osteokondrozun nedenleri metabolik bozukluklar, omurganın gelişimindeki anormallikler, kötü alışkanlıklar, obezite, uzun süreli fiziksel stres, titreşime maruz kalma, düşük fiziksel aktivite ve genetik yatkınlık olarak kabul edilir.

Servikal osteokondroza ne sebep olur?

Servikal omurganın yanında vertebral arter bulunur, onu sıkmak serebral iskemiye ve sonuç olarak baş dönmesine, dengesiz yürüyüşe, kulak çınlamasına ve baş ağrılarına yol açar. Bu tür bozukluklara vertebrobaziler yetmezlik denir, bu sürece sıklıkla servikojenik denilen baş ağrıları eşlik eder. İnsanlarda buna geleneksel olarak denir - boyun osteokondrozu. Bu tür belirtilerin analjezik ilaçlar yardımıyla tedavisi tamamen etkisizdir, bu tür bozuklukları ortadan kaldırmak için servikal omurganın osteokondrozunun karmaşık tedavisi gereklidir.

Servikal osteokondroz. Belirtiler ve tedavi

Başın arkasında donuk sıkıcı ağrı, boyun, baş ağrısı, kulak çınlaması, işitme ve görme bozukluğu - tüm bu semptomlar hastanın yeni başlayan servikal osteokondroz olduğunu gösterir. Bu hastalığın semptomları ve tedavisi, sürecin ne kadar yaygın olduğuna bağlı olacaktır. Ağrıya parmaklarda uyuşma, omuza, ön kola, kürek kemiğine ışınlama eşlik ediyorsa, mümkün olan en kısa sürede yeterli tedaviye başlamak gerekir.

Bu hastalığı tedavi etmek için bir dizi yönteme ihtiyaç vardır, ancak bu durumda osteokondrozu yenmek mümkündür. Bu durumda semptomlar, tedavi ve önleme, zamanında başlatılan yeterli tedaviye bağlı olacaktır. Bugün, osteokondroz tedavisi iki yönde gerçekleştirilir: inflamasyona karşı mücadele ve yeterli ağrı kesici. Faaliyet seti şunları içerir:

  1. Antispazmodikler, steroid olmayan antienflamatuar ilaçlar ve analjeziklerin kullanımı.
  2. Kondroprotektörlerin kullanımı.
  3. "B" grubu vitaminlerin atanması.
  4. Anti-inflamatuar jeller, merhemler ve kremlerin kullanımı.
  5. Doku onarım uyarıcıları ve tahriş edici maddelerin kullanımı.
  6. Hirudoterapi, refleksoloji, egzersiz terapisi, fizyoterapi.
  7. Bazı durumlarda, ameliyat.

Servikal osteokondrozun önlenmesi, çalışma ve dinlenme rejiminin normalleşmesinden oluşur. Aktif bir yaşam tarzı, kötü alışkanlıkların reddedilmesi, tek tip fiziksel aktivite ve iyi dinlenme, hayatınızı çok daha zenginleştirecek ve spinal osteokondroz gibi sinsi bir hastalığı uzun süre unutmanıza izin verecektir.