Bel ağrısı, ağrı nedenleri, mevcut tedaviler

bel bölgesinde sırt ağrısı

Alt sırt ağrıyor . . . Vuruyor, bükülüyor, vuruyor . . . İnsanlar tarafından bel ağrısına atıfta bulunmak için kaç terim icat edildi. O anlaşılabilir. Çoğu zaman, bir kez ortaya çıkan sırt ağrısı, sahibini yaşamın sonuna kadar bırakmaz.

İlk başta nadiren ve sonra giderek daha sık kendilerini hatırlatıyorlar, uykuya dalmama izin vermiyorlar, beni periyodik alevlenmelerle çekiyorlar. Ve birçok, hatta çok genç insan, kaçınılmaz bir kötülük olarak sırt ağrısına, yerleşik bir yaşam tarzının intikamına, kaslı bir korse eksikliğine, orantısız fiziksel aktiviteye katlandı.

Sırt ağrısını tedavi etmeye çalışmazlar ve eğer yaparlarsa, o zaman epizodik olarak, gelişigüzel bir şekilde. Bazıları kesin tanılarını bile bilmiyorlar, sırtları ağrıyor ve ağrıyor, osteokondroz, yani siyatik.

Ancak, bu durumdan çok uzak. Ağrılı bir reaksiyona neden olan oldukça fazla hastalık var, alt sırtta sınırlı hareketlilik.

Alt sırt neden ağrıyor, ağrı nedenleri

 • İlk etapta, elbette, yaralanmalar, omurların yer değiştirmesi, burkulmalar. Hastalığın ilk aşamasında tam sakatlık ile akut ağrıya neden olurlar. Ancak bel ağrısı çekiyorsanız, yardım aramazsanız ve durumunuzu hafifletmek için herhangi bir önlem almazsanız, hastalık hızla kronikleşir.
 • İkinci onur yeri, intervertebral fıtık oluşumu ile omurların yer değiştirmesi sırasında sinirin sıkıştırılmasıyla işgal edilir.
 • Üçüncüsü, kıkırdak dokulardaki dejeneratif değişiklikleri ile daha önce bahsedilen osteokondroz tarafından işgal edilir.
 • Sonra her türlü postür bozukluğu var - lordoz, kifoz ve omurga eğrilikleri arasında lider - şimdi neredeyse birinci sınıflarda görülen skolyoz. Bir de Scheuermann-Mau hastalığı vardır, ergenlikte bile jüvenil kifoz oluşur ve 20-25 yaşlarında neredeyse sakatlığa ulaşırlar.
 • Aslında bel ağrısı, iç organ hastalıklarının bir belirtisi olabilir - böbrekler, pelvik organlar.
 • Çoğu zaman, sırt ağrısı, bir kadının vücudunda hızlı kilo alımı ve hormonal değişikliklerle birlikte hamileliğin sonlarında ortaya çıkar.
 • Sırt ağrısının en kötü oluşumu, onkolojik hastalıkların gelişiminin 4. aşamasında ortaya çıkan omurgaya metastazdır.

Bel ağrısının gerçek nedenlerini kendiniz bulmak kolay değildir. Yakınlarda deneyimli kiropraktörler, vertebrologlar ve uygun teşhis ekipmanı bulunan modern bir klinik olması iyidir.

Bel ağrısı tedavisi - yöntemlere genel bakış

İşte en rahatsız edici durum burada başlıyor. Bel ağrısını tedavi etmek için birçok yöntem ve yöntem vardır, ancak hepsi aynı şekilde çalışmaz. Burada kötü şöhretli insan faktörü ortaya çıkar ve bu faktör hem hasta hem de şifacı açısından önemlidir (ne dendiği önemli değil, birçok seçenek var: bir kayropraktik, bir kayropraktik, chiropractor, bir masaj terapisti, bir vertebrolog).

Bütün bu insanların kendi yöntemleri, favori hileleri, uzun süredir acı çeken omurgamızdaki omurların yerini düzeltmek için olası kombinasyonları var. Bir chiropractor'ın hastalarının boyunlarını birkaç saniye içinde keskin hareketlerle nasıl yerine koyduğunu gördüm.

Ancak, yöntemlerinin görünen etkinliğine rağmen, "onunla daha yakın konuşmaya" cesaret edemedim. Belki de bu korkaklığın bir tezahürüdür, tartışmayacağım. Ama yine de bir omuriliğim olduğunu unutamıyorum ve bana yedek bir tane verilmesi pek mümkün değil.

 • Çoğu zaman, yukarıda açıklanan blokajlarla birlikte, bir spinal traksiyon yöntemi sunulur. Sualtı veya özel ağırlıklarla. Sağduyu açısından, bunda bir şey var, ancak ne yazık ki, iyileştirmelerin son derece önemsiz olduğu, maliyetlerle karşılaştırılamayacağı konusunda çok sayıda inceleme duydum.
 • Bir sonraki yol, yüksek kaliteli profesyonel bir masajdır.
 • Ağrıyı hafifleten hap ve enjeksiyonların kullanımı geçici bir önlemdir ve bu nedenle hastalık tedavi etmez, ilaç almayı bıraktılar, "gülüyor" ve sona erdi.
 • Cerrahi tedavi genellikle uç bir durumdur, aylarca geçmeyen ağrılar, tam sakatlık, idrar ve dışkı tutamama durumlarında düşünülmeye değerdir.
 • Sırtta sık ağrı için en umut verici yöntem, alt sırt bir dizi egzersizdir.

Teşhis netleşmeden önce, aşırı gayretle zararlı olabilirler. Her durumda olduğu gibi, bel ağrısının tedavisi, refahın nüanslarını göz önünde bulundurarak düşünceli, kademeli olmalıdır. Ağır yükleri kaldırma ve taşıma kurallarına sıkı sıkıya bağlı kalınarak, gerekirse evde ve işte fiziksel çalışma.

Ve ısrarcı ve sabırlıysanız, sırtınızın durumundaki iyileşmeler uzun sürmeyecektir.