Lomber osteokondroz: nedenleri, belirtileri ve tedavisi

Lomber omurganın osteokondrozu, omurganın alt kısımlarının dejeneratif-distrofik bir patolojisidir. Çoğu durumda, intervertebral diskleri etkiler, onları deforme eder, peeling yapar ve orijinal yüksekliklerini azaltır. Gerekli tedavi olmaksızın hastalığın gelişimi, sınırlı hareketliliğe yol açan tehlikeli komplikasyonlarla ilişkilidir.

osteokondrozlu sırt ağrısı

Daha önce lomber spinal osteokondrozun belirtilerinin yaşa bağlı bir bozukluk olduğuna inanılıyordu, ancak son yıllarda sadece yaşlılarda değil, aynı zamanda yaşı 30-35 olan gençlerde de gözlendi.

Alt omurgada osteokondroz komplikasyonları

Alt omur bölümünün patolojisi zamanında tedavi edilmezse, semptomlar tüm vücuda yayılır. Bunlar, genitoüriner sistemin arızaları, böbreklerde ağrı, idrar retansiyonu ve genellikle sebepsiz olarak genel rahatsızlıktır.

Genellikle lumbodini belirtilerinin varlığı ve siyatik sinir iltihabı gibi bir semptom. Bu faktörler hareketi daha da kısıtlar ve hastayı çaresiz hale getirir.

Lomber osteokondrozun nedenleri

Omurganın bu hastalığı, sabit yükler nedeniyle gelişir ve ne kadar sık ve yoğun olursa, osteokondrozun başlaması o kadar olasıdır. Özellikle risk altında olan hastalar, aşırı vücut ağırlığına sahip hastalar ve günlük işleri ağır cisimleri kaldırmak ve taşımakla ilgili olan çalışma uzmanlıklarına sahip kişilerdir.

Lomber osteokondroz gelişme riskini artıran bir diğer faktör, çalışma sırasında oturma pozisyonundan veya omurganın yapısının doğal özelliklerinden dolayı yanlış duruştur. Sorun, hareketsiz sağlıksız bir rejim ve yanlış yapılan hareketler tarafından ağırlaştırılır. Sonuç olarak, yanlış dağıtılmış yükler lomber omurgada bozuklukların oluşumu için bir itici güç haline gelir.

Yaralanmalar da büyük önem taşır, bu nedenle sporculara omurganın durumuna daha fazla dikkat etmeleri önerilir.

Bazı hastalarda patoloji, lomber ve eklemlerin enflamatuar hastalıklarına bağlı olarak ortaya çıkar. Bu nedenle Bechterew hastalığı ve romatoid artrit, gelecekte osteokondrozun olası nedenleri olarak kabul edilir.

Bu ön koşullara ek olarak, hastalığın nedenlerinin listesi aşağıdaki maddeleri içerir:

 • Yanlış uyku ve dinlenme;
 • sağlıksız diyet;
 • Düzenli stres;
 • Metabolik bozukluklar;
 • Genetik yatkınlık, zayıf lomber;
 • Omurganın dokularının gözenekli yapısı.

Lomber bölgede osteokondroz belirtileri

Bu patolojinin ana semptomları düzenli ağrı ve genel durumun bozulmasıdır. En şiddetli ağrı, ani hareketler, fiziksel eforla kendiliğinden hissedilir, ancak istirahatte de rahatsız edebilir. Ağrı hem bel bölgesinde hem de üst sırt ve kalçalarda hissedilebilir. İlerleyen aşamalarda şiddetli ağrı, hastayı öksürürken veya hapşırırken bile rahatsız edebilir, ayrıca omurgaya yük bindirmeyen minimum fiziksel aktivite de hastayı rahatsız edebilir. Şiddetli rahatsızlık nedeniyle hareketlilik bozulur, hareketler kısıtlanır ve belirsizleşir. Eğmeler, dönüşler ve pozisyon değişiklikleri hastaya büyük zorlukla verilir.

Ağrıya ek olarak, lomber omurganın osteokondrozu, birçok hastalığın - zihinsel bozuklukların doğasında bulunan bir semptom olarak kendini gösterir. Hasta sinirlenir, geri çekilir, uykusuzluk ortaya çıkar ve bunun sonucunda güçlü bir bozulma hissedilir.

Klinikte gerekli tedavi olmadan, osteokondroz hastayı yatağa zincirleyebilir, onu bağımsız olarak kendisine hizmet etme fırsatından tamamen mahrum bırakabilir ve hatta dahası normal bir yaşam sürmesine neden olabilir.

Bir istisna, ağrının ancak hastalığın başlangıcından uzun bir süre sonra ortaya çıkmaya başladığı hastalardır. Genellikle, önemli rahatsızlıkların olmaması nedeniyle şüphelenemedikleri disk çıkıntıları, fıtıklar, spondilolistezisleri vardır.

Lomber osteokondroz için geleneksel tedavi

Lomber omurganın osteokondrozu gelişmeye başladığında, tedavi doğrudan bağlıdır.

Osteokondroz, özellikle lomber, ağır yüklerin reddedilmesini içerir, ancak tam dinlenmeyi içermez. Omurganın somut desteği kas iskeleti olduğundan, duruşu mümkün olduğunca hizalamak için onu güçlendirmeye başvurmak gerekir.

Geleneksel yöntemler şunları içerir:

 • Masaj;
 • germe;
 • Manuel terapi;
 • Terapötik fiziksel kültürün seyri.

Geleneksel Yöntemlerin Dezavantajları

Bu hastalık her zaman ameliyatsız tedaviye uygun değildir. Bu gibi durumlarda, ameliyat gerektiren bir intervertebral fıtık gelişimi çok olasıdır.

Modern tıpta, diskektomi diğerlerinden daha sık kullanılır - lomber bölgelerin osteokondrozunda en etkili olan bir hastalıktan zarar görmüş bir vertebral diski çıkarmak için cerrahi bir yöntem. Kural olarak, cerrahi yöntem endoskopik olarak gerçekleştirilir.

Osteokondrozun osteopatik tanısı

Tanı koymak için osteopat, test için çeşitli seçenekler kullanır:

 • Pasif ve aktif test;
 • "fasyal gerginlik" testi;
 • Çekme testi;
 • Eksenel yük kontrolleri;
 • Kraniosakral ritim testi.

Böyle bir tanı sırasında hasta, omurların ve onları birbirine bağlayan dokuların esnekliği ve esnekliği, hasarlarının derecesi hakkında ayrıntılı ve kapsamlı bir incelemeden geçer. Omurganın en zayıf noktaları ortaya çıkar.

Aynı zamanda, osteopat, hastalığın evresi buna neden olabilecek şekilde ise, iç organların pozisyonundaki sapmaları ve boyutlarındaki bir değişikliği tespit eder.

Çalışma, normal çalışmalarına müdahale eden kasların dokularındaki gerginliği bulmaya yardımcı olur. Ayrıca, teşhis sırasında doktor, intervertebral disklerin silinme derecesini öğrenir.

Lomber osteokondroz için osteopati

Osteopatik tedavinin temel amacı, doku dejenerasyonunu durdururken omurgayı doğru pozisyonuna döndürmektir.

Bu tedavi yaklaşımı, mümkün olan en kısa sürede en iyi sonucu sağlar, ancak her durumda, hastalara birkaç seanslık bir kurs gösterilir.

Lomber spinal bölge üzerindeki etki ile devam etmeden önce, doktor yaklaşan prosedürün nüanslarını dikkatlice seçer. Alt omurların hastalığının seyrinin özelliklerini ve buna eşlik eden semptomları dikkate alır.

Tedavi ayrıca hastanın yaşı, günlük yaşam tarzı, vücudun genel durumu, hem hastalığın hem de ilgisiz patolojilerin bir sonucu olabilecek olası eşlik eden bozuklukların dikkate alınmasını gerektirir.

İşlem sırasında doktor, doğal bir pozisyon almaları için omurları nazikçe iter. Çoğu durumda, sonuç, daha serbest hareketlerde ve ağrı ve sertliğin yokluğunda ifade edilen birinci veya ikinci seanstan sonra not edilir.

Tedavi bittikten sonra hasta doktorun talimatlarına uymalıdır: 2-3 gün içinde egzersizi bırakın, en az 1, 5 litre su içirin ve başka tedavi edici yöntemler kullanmayın.

Önemli! Osteokondroz hastalığında osteopatik etki sadece ataklar arasındaki dönemde gerçekleştirilebilir.

Lomber osteokondroz için osteopatinin faydaları

Bugün, osteopatik tedavi yöntemleri birçok bilim adamı ve doktor tarafından tanınmaktadır. Lomber omurganın osteokondrozunun bu şekilde tedavi edilmesi birkaç nedenden dolayı olmalıdır.

Bu tedavi yöntemi, kurs sırasında hastaların ilaç takviyesi gerektirmemesi bakımından benzersizdir. Bu, alerjisi olanlar, karaciğer hastalığı olan kişiler ve sık ilaç kullanımının istenmeyen olduğu diğer birçok rahatsızlık için geçerlidir.

Bir seanstan sonra sadece omurlar değil, tüm iç organlar doğal pozisyonlarını alırlar. Bu, lomber osteokondrozlu hastanın genel durumunun yavaş yavaş düzelmeye başlamasına katkıda bulunur. Bu bağlamda, vücuttaki tüm süreçler geri yüklenir, her organ doğru modda çalışır.

Omurga yapısındaki değişikliklerin de kas dokularında rahatsızlıklara neden olduğu göz önüne alındığında, osteopatik terapi seansları başka bir görevi yerine getirir - kaslardaki gerginliği ve kelepçeleri ortadan kaldırmak. Bu sıkıntılar, hastanın zaten zor olan durumunu ağırlaştıran ağrının nedeni olabilir.

Osteokondrozda ödem ve iltihaplanma ile bunlara bağlı ağrılar ilk işlemden sonra kolaylıkla giderilir. Kişiyi tekrar çalışabilir ve bağımsız kılan hareketlilik ve esneklik geri dönüşü.

Aynı zamanda, kasların ve omurların dokularındaki kan dolaşımının aynı hacimlerde yeniden sağlanması önemlidir, bu nedenle kan kaynağı eksikliği ile ilişkili oksijen açlığı hariç tutulur.

Sinir uçlarının duyarlılığı ve işleyişi normalleştirilir. Sırtta uyuşma ve genel rahatsızlık vardır. Tedavi sayesinde vücutta doğal yenilenme ve kendini düzenleme mekanizmaları yeniden başlatılır.

Osteopatik tedavinin komplikasyonları olabilir mi?

Semptomları ve lomber osteokondrozun kendisini ortadan kaldırmak için bir yöntem seçerken belirleyici bir öneme sahip olan bir başka artı, gelecekte nüks olmamasının garantisidir. Bu, osteopatiyi, omurgayı ve kişinin genel durumunu olumsuz yönde etkileyen remisyonun ve yeni sorunların sona ermesine izin veren klasik yöntemlerden daha yüksek bir seviyeye getirir.

Osteopatik tedavi için kontrendikasyonlar

Lomber osteokondroz için osteopati, hasta aşağıdaki koşullara sahipse kontrendikedir:

 • Artan vücut ısısı;
 • Tromboz;
 • tümörler;
 • Bulaşıcı kökenli ciddi hastalıklar;
 • Epilepsi;
 • Çeşitli akıl hastalığı türleri.

Lomber osteokondrozun önlenmesi

Lomber omurganın osteokondrozu gelişmemesi veya en azından çok yaşlılıkta kendini göstermeye başlaması için önleme yapmak gerekir. Omurga patolojilerinin belirtilerinin zamanında tespiti için bir osteopatı düzenli olarak ziyaret etmeniz önerilir.

Lomber omurganın düşünülen hastalığının önlenmesi için, çeşitli yönlerden oluşan bir dizi eylem geliştirilmiştir.

Bu nedenle, lomber sakral bölgenin patolojisini geliştirme olasılığını ortadan kaldırmak için sağlıklı bir diyetin normlarına ve kurallarına uyulmalıdır. Diyete maksimum sayıda düşük kalorili yiyecekleri sokmak, yağlı ve aşırı kalorili yiyecekleri ortadan kaldırmak gerekir. Lomber osteokondroz riskini azaltmak için, belirli ürünlerin baskınlığı idealdir:

 • Deniz balığı;
 • sebze yağları;
 • Süt, taze ve ekşi, peynirler;
 • Jelatinli yemekler;
 • Kemikler ve kıkırdak üzerindeki et suları;
 • Taze sebze ve meyveler, yeşillikler;
 • Maden suyu.

Ayrıca, bel ve omurganın diğer kısımları da dahil olmak üzere osteokondrozun ortaya çıkmasını önlemeye yardımcı olur, yılda 1-2 kez tekrarlanan bir vitamin ve mineral preparatları kürü.

Semptomların ortaya çıkmasını önlemek için hastalar aktif bir yaşam tarzı sürmeli, beden eğitimi yapmalıdır. Yüzme, yürüme ve jimnastik, bel omurlarının yapısı üzerinde son derece olumlu bir etkiye sahiptir.

Lomber vertebra sırasının hastalıkları da dahil olmak üzere herhangi bir bölgenin osteokondrozu ile su prosedürleri çok faydalıdır. Bu nedenle, lomber omurganın osteokondrozu gelişen hastalar, özel sanatoryumlara seyahat ederken genellikle tedavi ve korunmaya devam eder.