servikal osteokondroz

Servikal osteokondroz, çalışma çağındaki insanlarda omurganın en yaygın hastalığı olarak kabul edilir. Omurlar arası disklerde devam eden dejeneratif-distrofik değişiklikler, omurlarda ve ligamentöz aparatta sürekli olarak patolojik değişikliklere yol açar.

Hastalık, gelişiminin ilk aşamalarında nadiren tespit edilir, çünkü ilk başta hasta bir kişi semptomlarını sıradan yorgunluk veya zihinsel stres ile karıştırabilir.

Ancak, konservatif tedavi ve yaşam tarzını değiştirerek, servikal omurgada daha fazla patolojik süreci önlemek için tam olarak ilk ihlallerle mümkündür.

Servikal osteokondrozu gösteren semptomlar

Servikal osteokondrozun en yaygın belirtileri şunlardır:

 • Ağrı. Değişen şiddette ağrılı hisler sadece boyunda değil, aynı zamanda ellerde ve kafada da olabilir.
 • Üst uzuvlarda zayıflık. El kaslarını innerve eden motor sinirlerin kökünün hasar görmesi nedeniyle oluşur.
 • Duyusal bir sinir sıkıştırıldığında ve hasar gördüğünde duyu azalması meydana gelir.
 • Boyundaki hareketlerin kısıtlanması.
 • Baş dönmesi.
 • Hareketlerde koordinasyon kaybı.
 • Şiddetli sıkıştırma ile beyne giden kan akışı önemli ölçüde kötüleşir ve bu görme bozukluğuna, nörolojik bozukluklara ve işitme kaybına yol açabilir.

Uzun süreli servikal osteokondroz, akciğerlerin ve kalbin işleyişini bozar. Servikal bölgedeki osteokondrozun en karakteristik semptomları ağrı ve baş dönmesidir, kendi gelişim özelliklerine sahiptirler.

Servikal osteokondrozda ağrı

Servikal osteokondrozlu kişilerde ağrılı belirtiler, sinir sisteminin periferik kısımlarına verilen hasar nedeniyle ortaya çıkar. Ağrılı duyumlar sabit olabilir, tıpta servikalji terimi ile belirtilirler ve ağrı aniden, keskin bir şekilde ortaya çıkabilir, yani bir "boyun odası" gelişir.

Ağrının gelişiminde öncü rol, omurganın patolojik olarak değiştirilmiş kısmında bulunan reseptörlerden ayrılan ağrılı dürtülere atanır.

Osteokondrozda ağrı aşağıdaki özelliklere sahiptir:

 • Boyun ağrısı çoğunlukla sabahları ortaya çıkar. Dönerek ağırlaştırılmış, garip hareketler, öksürük. Boyundan, ağrı omuzlara, üst sırt ve göğse yayılabilir. Yavaş yavaş, akşama kadar ağrı daha az belirgin hale gelir.
 • Periyodik olarak, hasta bir kişi keskin ağrılar yaşayabilir, bunlar "ateş etme", "delme" olarak tanımlanır.
 • Ağrı genellikle kola yayılır ve ele ulaşır ve parmaklarda uyuşma ile kendini gösterir.
 • Servikal osteokondroz, başın oksipital bölgesinde tekrarlayan ağrının yaygın bir nedenidir.
 • Göğüs bölgesinde ağrı mümkündür, tezahürlerinde bu tür rahatsızlıklar genellikle kardiyak patolojiye benzer.

Servikal osteokondrozda ağrı, hareket kısıtlamasına, kas sertliğine yol açar. Ağrıya ek olarak boyun, kol ve omuz kuşağında da hassasiyette azalma olur.

Baş dönmesi

Servikal osteokondrozda baş dönmesi, beynin farklı bölgelerini besleyen ve besleyen kan damarlarının açıklığının ihlali nedeniyle oluşur.

Vasküler kompresyon derecesi, vertigonun yoğunluğunu ve süresini etkiler. Bu osteokondroz semptomunun tezahürüne genellikle aşağıdakiler eşlik eder:

 • ayaklarınızın altında zeminin sallanması hissi;
 • denge kaybı;
 • mide bulantısı;
 • kulak çınlaması;
 • görme bozukluğu, gözlerin önünde uçar ve yanıp söner.

Dinlenme ve hareketsizlik sağlandıktan sonra baş dönmesi durabilir, ancak bu fenomen ancak osteokondroz tedavisinin bir küründen sonra tamamen ortadan kalkacaktır.

Servikal osteokondrozun nedenleri

Servikal omurgada osteokondrozda meydana gelen değişiklikler yetersiz beslenme ve kan dolaşımından kaynaklanmaktadır. Aşağıdaki nedenlerin etkisi altında benzer bir patoloji gelişir:

 1. Bozulmuş metabolizma.
 2. Hipodinamik, yani yetersiz fiziksel aktivite.
 3. Aktarılan yaralanmalar.
 4. Vücudun sabit zorunlu pozisyonu. Boyun kaslarının uzun süreli gerginliği genellikle sürücülerde, ofis çalışanlarında görülür.
 5. Omurga gelişimindeki anomaliler, bunlar arasında skolyoz, yanlış duruş bulunur.

Son yıllarda, ergenler arasında servikal osteokondrozlu hasta sayısını artırma eğilimi olmuştur. Doktorlar bunu bilgisayar oyunlarına ve sinir gerginliğine bağlıyor.

servikal osteokondrozun bir nedeni olarak hareketsiz çalışma

Tedavi

Servikal osteokondroz tanısı alan hastaların ilaç tedavisi mümkün olduğunca erken başlamalıdır. Bu, omurganın dokularında daha fazla değişikliği önler ve genel refahı hızla iyileştirir.

Aşağıda osteokondroz tedavisinde kullanılan ana ilaç gruplarını ele alıyoruz.

İlacın / grubun adı Başvuru
NSAID'ler (steroid olmayan antienflamatuar ilaçlar) Bu ilaçlar, etkisi altında ağrının ortadan kalktığı iltihabı ve şişliği azaltır.
Vazodilatörler (antiplatelet ajanlar) Kan akışını ve hasarlı sinirlerin beslenmesini iyileştiren ilaçlar.
Kas gevşeticiler Kas spazmını gideren ilaçlar.
B vitaminleri Vücuttaki metabolik süreçlerin akışını iyileştirmek için atayın.
kondroprotektörler Patolojik olarak değiştirilmiş kıkırdak dokusunu restore eden ilaçlar.
analjezikler Şiddetli ağrı için reçete.

NVPS'nin bir takım yan etkileri olduğundan, ilaçların dozu ve kullanımlarının genel seyri, her hasta için ayrı ayrı bir doktorla seçilmelidir. Tüm kontrendikasyonları dikkate aldığınızdan emin olun.

evde tedavi

İlaç tedavisinin arka planına karşı ve iyileşme döneminde, servikal osteokondrozun tedavisi de diğer yöntemlerle gerçekleştirilir. Bunların en yaygın grubu, bitkisel ilaçlar, egzersiz tedavisi, fizyoterapi, özel bir diyete bağlılıktır. Tüm bu yöntemler metabolik süreçleri iyileştirmeye, kan dolaşımını normalleştirmeye, kaslı korseyi güçlendirmeye ve inflamatuar reaksiyonları azaltmaya yardımcı olur. Tüm terapötik önlemler kompleksine uyum, yalnızca rahatsız edici duyumlardan kurtulmanıza değil, aynı zamanda disklerde ve omurlarda daha fazla patolojik değişikliği önlemenize olanak tanır.

Egzersizler

Osteokondrozlu hastalarda akut ağrının giderilmesinden sonra, doktor fiziksel egzersizler yapılmasını önerir. Özel olarak seçilmiş egzersiz terapisi boyun kaslarını ve tüm omurgayı güçlendirir, disk beslenmesini ve kan dolaşımını iyileştirir.

Osteokondroz gelişiminin erken evrelerinde, eklem hareketliliğinin tamamen restorasyonuna yol açan egzersizlerdir.

Servikal osteokondroz için en basit egzersizler, başı öne, arkaya doğru yatırmaktır. Hastanın muayenesi sırasında tespit edilen omurgadaki tüm değişiklikleri dikkate alacak bir doktor, doğru egzersiz setini seçmenize yardımcı olacaktır.

Otlar

Otların osteokondroz için kullanılması, vücuttaki iltihaplanmayı, şişmeyi ve metabolik süreçleri iyileştirmeyi amaçlar. Aşağıdaki tarifler popülerdir:

 • 10 gram cehri, 40 gram huş ağacı yaprağı ve 50 gram söğüt kabuğu kıyılmış ve iyice karıştırılmalıdır. Et suyu, iki kaşık toplama ve yarım litre sudan hazırlanır, tüm bunlar 10 dakika kaynatılır, demlenir ve soğutulur. Bu kaynatmayı en az iki hafta boyunca günde iki kez bir bardakta içmeniz gerekir.
 • Yaban turpu kompresi. Bir yaprak yaban turpu kaynar su ile ıslatılmalı, boyuna takılmalı ve bir eşarp ile sabitlenmelidir. Böyle bir kompres en iyi gece yapılır, kullanıldığında hafif bir yanma hissi hissedilir.

Yaşam tarzı

Osteokondrozda doğru beslenme, metabolizmanın normalleşmesine katkıda bulunacaktır. Kilo vermeniz gerektiği durumlar dışında, bu hastalık için sert diyetler mevcut değildir, çünkü disklerdeki değişiklikler genellikle obezite ile ortaya çıkar.

Osteokondrozlu insanlar için günlük menüde protein bulunduğundan emin olun, bunlar et, süt ürünleri, balık, kümes hayvanları, baklagiller, tahıllarda bulunur. Bu ürünler bitkisel gıdalarla birleştirilirse protein iyi emilir.

Güçlü kahve, çay, alkol terk edilmelidir, çünkü bu içecekler önemli eser elementlerin emilimine izin vermez.

servikal osteokondrozlu kırmızı balık bifteği

İlaçlara ek olarak, egzersizler, diyet, fizyoterapi, tedavide osteokondrozlu bir kişiye yardımcı olur. Masaj, yüzme ve yoga, ağrıyı gidermede ve kas korsesini güçlendirmede mükemmel sonuçlar verir. En önemlisi, seçilen tedavi yöntemleri yılda birkaç kurs gerçekleştirilmelidir, bu osteokondroz alevlenmelerini unutmanıza izin verecektir.

Hareket her şeydir

Osteokondroz, fiziksel hareketsizlikle gelişir, bu, bu alandaki omurganın işleyişini iyileştirmek için yaşam tarzınızı değiştirmeniz gerektiği anlamına gelir. Fiziksel aktivite, günlük egzersizler, koruyucu sporlar, osteokondrozdaki rahatsız edici hisleri unutmanızı sağlar. Yerleşik işlerle uğraşan kişilerin, basit fiziksel egzersizler yapmak için iş günü boyunca periyodik olarak ara vermeleri gerekir.