Diz artrozu: diz çökmesi

Eklemlerimiz çok sağlıklıdır. Kemiklerin uçları birbirine tam oturur ve daha iyi kayması için yukarıdan kıkırdak ile kaplanmıştır. Eklemin kendisi eklem kapsülü tarafından korunur ve bağlar ve kaslar onu önde, arkada ve yanlarda güçlendirir. Eklem kapsülünün içinde sarsılma, gıcırdama ve çatırdamadan düzgün hareket sağlayan özel bir sıvı bulunur. Sağlıklı eklemler bu şekilde çalışır. Ve artroz ile onlara ne olur?

Artroz nasıl ve neden oluşur: obezite, travma, artrit

Başlangıç olarak, artroz artritten nasıl farklıdır? Artrit, eklemlerin iltihaplanmasıdır ve tamamen iyileşene kadar tedavi edilebilir ve tedavi edilebilir. Artroz ile kemiklerin eklem yüzeylerindeki kıkırdaklar deforme olur, incelir, elastikiyetini kaybeder, çatlaklarla kaplanır ve tabakalı hale gelir, eklem sıvısı miktarı azalır. Ve bu değişiklikler zaten ne yazık ki geri döndürülemez. Bu nedenle, bu hastalığa dejeneratif, yani yıkıcı denir. Eklemin tahribatı yaştan etkilenir - zamanla kıkırdak yıpranır, ancak her şeyin merkezinde, diz eklemlerine büyük bir yük bindiği için dik duruşumuz vardır.

Gonartroz, diz ekleminin artrozudur. Bu tip artroz kadınlarda daha sık görülür ve obezite ve venöz hastalık ile şiddetlenir. Birçok yaşlı insan, eklemdeki yaşa bağlı değişikliklerle açıklanan artrozdan muzdariptir. Genç yaşta, spor sırasında veya yüksek fiziksel eforla eklem yaralanmaları ile artroz oluşabilir. Ek olarak, artroz gelişimi, diz bölgesindeki bağların ve kasların zayıflığından, hareketsiz bir yaşam tarzından, artritten, stres ve metabolik bozukluklardan ve günlük yaşamda - yüksek topuklu ayakkabılar ve ağırlık taşımadan (örneğin, alışveriş) etkilenir. çantalar). Eklemlerin yenilgisi iki taraflıdır, ancak tek ayak üzerinde de gelişebilir.

Artroz belirtileri: ağrı, gevreklik, sertlik

artroz fotoğraf 1 ile diz ağrısı

Özellikle bir kişi kalkıp oturduğunda, eklemin fleksiyon ve ekstansiyonu sırasında diz ağrısı, çatırdama, sertlik - tüm bunlar diz ekleminin artroz belirtileridir. Ancak, ağrı aniden gelmez. Hastalığın başlangıcında, dizde oldukça rahatsız edicidir ve ağır efor, koşma ve egzersiz ile ağrıya dönüşür. Ağrı akut ise çıkık, burkulma, menisküs hasarı (eklemdeki elastik kıkırdak yastıkçıklar) ile ilişkili olabilir.

2. derece artroz ile diz ağrısı sıklıkla eşlik eder, özellikle uzun yürüyüşler, ağırlık kaldırma sonrasında fark edilir. Eklemi dinlendirirseniz ağrı kaybolur, ancak yük yeniden başladığında tekrar geri döner. Artrozun ek bir belirtisi diz ekleminin şişmesidir. Ek olarak, aşırı eklem sıvısı birikimi (sinovit), hareket sırasında ağrının meydana geldiği karakteristik bir çatırtı ve daha sonra dizde sınırlı hareketlilik vardır. Hasta bacağını kolayca bükemez ve açamaz. Tamamen düzeltmeye çalışmak şiddetli ağrıya neden olur.

Artroz üçüncü dereceye ulaştığında, diz eklemi bazen hareket kabiliyetini tamamen kaybeder. İnsanlar dizlerinde hafifçe bükülmüş bacaklar üzerinde yürürler, hava değiştiğinde sıklıkla ortaya çıkan ağrıyan ağrılardan muzdariptirler ve geceleri de dahil olmak üzere istirahatte işkence edebilirler. Hastalar ağrı kesicilere başvurmalıdır. Bu aşamada, bacakların şeklini değiştirmek de mümkündür - dışa doğru (tekerlekli bacaklar) veya içe doğru bükülürler. İnsanların ağrıyan dizlerini ovuşturması, sezgisel olarak içlerindeki kan akışını iyileştirmeye çalışması nadir değildir.

Artroz tedavisi: kilo kaybı, hareket hayattır

artroz fotoğraf 2 ile diz ağrısı

Artroz tanısı röntgen muayenesi ile konulur. Tipik değişiklikler eklem boşluğunun daralması, osteofitlerin ortaya çıkması (tuz birikintileri), kemiklerin yok edilmesidir. Birçok hasta, gece anestezi olmadan uykuya dalmanın sorunlu hale geldiği aşamada doktora gelir. Eklemlerdeki değişiklikler geri döndürülemez olmasına rağmen, hastanın hayatını iyileştirmek için yapabileceğiniz bazı şeyler vardır. Artroz tedavisi kilo kaybı ile başlar. Ayrıca, fiziksel aktivite olasılığı sınırlı olduğundan, rasyonel ve çok yüksek kalorili olmayan bir diyete güvenmek gerekecektir. Bu, herhangi bir doktorun diz eklemi artrozu olan bir hastaya söyleyeceği ilk şeydir.

Artroz tedavisinin ikinci yönü, garip bir şekilde harekettir. Eklemlerdeki değişiklikler henüz ölümcül olmadığında, son aşamada değil, sadece hareketler - ama hareketler doğru! - Ömürlerini uzatabilir. Kıkırdakta kan damarı yoktur, beslenme difüzyonla olur ve değişimin devam etmesi için hücrelerin yenilenmesi ve kıkırdağın yaşayabilmesi için hareket gerekir.

Ancak hangi hareketler doğru kabul edilmelidir? Tabii diz eklemine yüklenmeyenler. Okuyucuya eziyet etmeyelim - artroz için en iyi spor yüzmektir. Bu, yürüme ve ayakta durma ile verilen, dikey yük olmadan mükemmel bir bağ, kıkırdak, kas eğitimidir. Koşmaktan, spor oyunlarından, zıplamaktan kaçınmak gerekir. Evet, eklem ağrısı ve özellikle hızlanmanıza izin vermez.

İkinci hareket yöntemi, spor salonunu ziyaret edenler veya evde elipsoid adı verilen bir simülatör satın alanlar için uygundur. Ayakta dururken bisiklete benziyor ve aynı zamanda kros kayağı gibi. Bu simülatör üzerinde çalışırken, diz eklemlerinde şok yüklerinden kaçınır ve aynı zamanda kasları ve bağları çalıştırırız. Elipsoid düzgün hareket eder, ancak zayıf olmayan bir aerobik yük verir, bu nedenle üzerinde eğitim alarak aşırı kilo sorununu da çözeriz.

Diz ekleminin medikal ve cerrahi tedavisi

artroz fotoğraf 3 ile diz ağrısı

Artroz tedavisinin tıbbi kısmına gelince, ağrı için steroid olmayan antienflamatuar ilaçların kullanılmasıdır. Doktor, hem ağrıyı hem de iltihabı (ve yine de mevcut olacaktır) ve şişliği giderecek bir doz seçmenize yardımcı olacaktır. Ağrı çok şiddetli olabileceğinden bazen analjezikler eklenir - bunlar uykuya müdahale eder, yemeye müdahale eder ve genellikle hayata müdahale eder. Bazı durumlarda, antidepresan reçete etmeye gelir.

Tüm çabalara rağmen, tarif edilen artroz tedavisi yardımcı olmazsa ve eklemin tahribatı devam ederse, tam hareketsizliğe yol açar (ve bildiğiniz gibi, ne kadar az hareket edersek, yağ tabakası o kadar hızlı büyür), bir radikal çare - hastalıklı eklemin protez üzerinde cerrahi olarak değiştirilmesi. Femurun (üst) ucunun ve tibianın (alt) yüzeyine uyan menisküsün bir taklidinden oluşur. İşlem basit değil, köklü ve rutin olarak söylenebilir. Dünyada onlardan çok var. Ameliyattan sonra, bir kişinin sadece hareket etmeye başlamasını değil, aynı zamanda tam teşekküllü, aktif bir yaşam tarzına geri dönmesini sağlayan bir rehabilitasyon programı geliştirilmiştir.