Diz ekleminin artrozu: semptomlar

50 yaşından büyük hastalarda dizlerde akut ağrının ana nedeni gonartrozdur (diz ekleminin deforme artrozu).Diz ekleminin artroz dereceleriHastalık hızlı ilerleme ile karakterizedir ve sakatlığa ve iş göremezliğe neden olabilir, bu nedenle diz ekleminin artroz semptomlarının zamanında tespiti ve evde de dahil olmak üzere hastalığın tedavisi, patolojiler için risk altındaki hastaların incelenmesinde ana görevlerdir. kas-iskelet sistemi.

diz osteoartriti nedir

Diz eklemi, insan iskeletinin en hareketli eklemlerinden biridir ve yaralanmaya ve diğer mekanik hasarlara eğilimlidir. Kuadriseps femorisin (patella veya patella) tendonlarında bulunan en büyük sesamoid kemiğin yanı sıra tibia ve femuru birbirine bağlar. Eklemin yüzeyleri kıkırdak dokusu ile kaplıdır - kondrositleri (kondroblastlardan oluşan oval şekilli hücreler) çevreleyen ve etraflarında koruyucu bir kabuk oluşturan yoğun, elastik bir madde ve aynı zamanda bir amortisör görevi görür.

Kıkırdak bileşimi, bağ liflerinin ana unsuru olan ve kıkırdağın gücünü ve elastikiyetini sağlayan bir fibriler protein olan kolajen ve glukozamin içerir. Glukozamin kıkırdak tarafından üretilen bir maddedir. Glukozamin, eklem boşluğunu dolduran ve kayganlaştırıcı görevi gören sarımsı elastik bir kütle olan sinovyal sıvının bir parçasıdır. Glukozamin ve proteoglikanların sentezi bozulursa, sinovyal sıvı miktarı azalır, bu da eklem bölümlerinin maruz kalmasına ve yoğun ağrının ortaya çıkmasına neden olur, bu nedenle 1. derece diz ekleminin artrozunun tedavisi her zaman içerir. kondroprotektif ilaçların kullanımı.

Artrozlu eklemlerde ne olur:

 1. kıkırdak yumuşar ve gevşer ve yüzeyinde derin ülserler görülür;
 2. sinovyal membran kalınlaşır;
 3. sinovyal sıvının bileşimi değişir, salgısı azalır;
 4. bağların ve eklem kapsülünün burkulması var;
 5. eklem boşluğu eksüda ile doldurulur - akut inflamasyon döneminde kan damarlarından salınan inflamatuar bir sıvı.
Gonartrozlu diz ekleminin endoprotezi

Zamanında ve yeterli tedavi yapılmadığında artroz, diz ekleminin tamamen deforme olmasına ve tahrip olmasına yol açarken, hasta hem doğal olmayan hareketlilik hem de eklemde tam hareketsizlik gösterebilir. Diz artrozu teşhisi konduğunda eklem ve kıkırdak yüzeyinin tahribat sürecini durdurmak için doktor artroplasti önerebilir - hasarlı eklemi uygun boyutta yapay bir protez ile değiştirmek için cerrahi bir operasyon.

Primer diz artroplastisinin maliyeti bölgeye göre değişir ve 255 $ ile 1465 $ arasında değişebilir.


Eğer belirtiler varsa CHI programı dahilindeki kotaya göre işlem yapılabilir.

Sınıflandırma ve etiyolojik faktörler

Diz ekleminin artrozu birincil ve ikincil olabilir. Patolojinin nedenini doğru bir şekilde belirlemenin imkansız olduğu durumlarda primer artroz teşhisi konur. Kıkırdak deformasyonundan önce diğer hastalıklar ve patolojiler, diz yaralanmaları, artroz ikincil olarak kabul edilir, yani birincil bir hastalığın arka planına karşı gelişir.

Diz eklemlerinin sekonder artrozunun ana nedenleri şunlardır:

 • anormal gelişim ve doku oluşumunun meydana geldiği çeşitli displaziler ve diğer patolojiler;
 • lomber veya servikal omurganın nörodistrofik hastalıkları;
 • diz ekleminin iltihabı (artrit);
 • eklem yaralanmaları ve mikrotravmaları;
 • hasarlı bir menisküsün veya bir kısmının cerrahi olarak çıkarılması (menisektomi);
 • endokrin sistem hastalıkları ve metabolik reaksiyonların hızının yavaşladığı hormonal bozukluklar, kemik dokusundaki metabolizma bozulur.

Diz ekleminin birincil artrozu genellikle hareketsiz bir yaşam tarzı sürdüren veya tersine diz ekleminde düzenli olarak artan fiziksel aktivite yaşayan kişilerde gelişir. Aşırı kilolu hastalar, 50 yaşın üzerindeki insanlar, çevresel olarak elverişsiz bölgelerde yaşayanlar, toksik maddelere (sigara içenler, uyuşturucu bağımlıları, alkolikler) çeşitli bağımlılıkları olan hastalar da gonartroz gelişimi için yüksek risk altındadır.

Düzenli hipotermi, diz ekleminin iltihaplanmasına ve daha fazla deformasyonuna katkıda bulunabilir, bu nedenle kas-iskelet sistemi hastalıklarına eğilimi olan kişilere sıcaklık rejimini gözlemlemeleri ve düşük sıcaklıklara uzun süre maruz kalma ile ilişkili faaliyetleri bırakmaları önerilir (dışarıda, buzdolaplarında ve dondurucularda çalışın). , vb. ) d. ).

Diz artrozunun nasıl tedavi edileceği ile ilgilenen 45 yaş üstü kadınlar, patolojinin gelişiminde provoke edici bir faktörün, menopozdan sonra ve bazı jinekolojik hastalıklarda ortaya çıkabilecek östrojen sentezini azaltabileceğini bilmelidir: endometriyal hiperplazi, uterin miyom, fibroadenom, endometriozis. Olumsuz bir faktör, mineraller, vitaminler ve eklem sağlığı için gerekli diğer elementler açısından zengin gıdaların alımını sınırlayan çeşitli diyetlerdir.

Belirti ve bulgular

Daha sonraki yaşamın prognozunun mümkün olduğunca elverişli olması için, sadece diz artrozunun nasıl tedavi edileceğini bilmek değil, aynı zamanda hastalığın hangi semptomları gösterdiğini bilmek de önemlidir. Bu, bir uzmana zamanında erişim ve olası deformitelerin ve diz ekleminin diğer yaralanmalarının erken tespiti için gereklidir. İlk aşamada, patolojinin oldukça yetersiz semptomları vardır, bu nedenle 1. derece diz artrozunu ancak donanım ve araçsal teşhis yaptıktan sonra tespit etmek mümkündür.

Hastalığın ilk belirtileri şunları içerir:

 1. dizde sabah sertliği;
 2. 1-1. 5 km'yi aşan bir mesafeyi yürürken yürürken ağrı;
 3. uzun süreli (arka arkaya 2 saatten fazla) oturma ile dizlerde ağrı;
 4. uzun süre ayakta kaldıktan sonra diz ekleminde ağrı;
 5. günün sonunda veya bir gece uykusunun ilk yarısında ortaya çıkan dizlerde ağrı.

Hasta bu aşamada gerekli tedaviyi almazsa hastalık ilerleyecektir. Diz ekleminin artrozu için doğru ilacı seçmek için bir dizi tanı muayenesinden (MRI, bilgisayarlı tomografi, radyografi vb. ) Geçmek ve eklemdeki deformasyon derecesini, sinovyal sıvı seviyesini belirlemek gerekir. boşluk, kıkırdak dokusunun yoğunluğu ve sinovyal membran. Diz 2 ve 3 derece artroz belirtileri aşağıdaki tabloda gösterilmiştir.

Diz eklemi 2 ve 3 derece artrozunun ayırıcı tanısı:
teşhis işareti 2 derece diz artrozu 3 derece diz artrozu
Geceleri dinlenirken ağrı Vücut pozisyonunu değiştirirken veya yataktan kalkarken görünebilir. Herhangi bir hareket olmadan oluşur.
Toplu taşımayı kullanabilme (alçak tabanlı otobüsler hariç) Hasta merdiven çıkarken ağrı hisseder, ancak belirli kısıtlamalarla toplu taşıma araçlarını yardımsız kullanabilir. Diz ekleminin kısıtlı hareket kabiliyeti nedeniyle hasta kendi başına otobüse veya tramvaya binemez.
topallık Hafifçe ifade edildi. Topallık güçlü bir şekilde telaffuz edilir, hareket için ek destekler (bastonlar) gereklidir.
Uyandıktan sonra dizde sertlik 10-15 dakikadan az sürer. Yaklaşık 20-30 dakika veya daha fazla sürer.
Yürürken ağrı 800-1000 m'yi geçtikten sonra oluşur. Hareketin başlangıcında başlarlar ve 500 m'den daha az bir mesafe geçtikten sonra yoğunlaşırlar.
Self servis yeteneği Genellikle kaydedilir. Hasta dışarıdan yardım almadan bir takım eylemleri gerçekleştiremez.

Evde diz ekleminin artrozu tedavisi

Diz ekleminin artrozunun tedavisi aşağıdakilerin yardımıyla gerçekleştirilebilir:

 • tıbbi yöntemler;
 • fizyoterapi egzersizleri;
 • masaj.

Geleneksel ilaç tariflerinin kullanımı ancak ilgili hekime danışıldıktan sonra mümkündür ve bir uzman tarafından reçete edilen ana tedavinin yerini almamalıdır.

İlaç ve tedavi yöntemlerinin seçimi sadece hastanın yaşına ve kronik hastalıklarına değil, aynı zamanda artroz evresine ve kıkırdak ve eklem yüzeyinin deformasyon derecesine de bağlıdır.

Artroz 1 derece

Bu, çoğu durumda küçük ilaç düzeltmeleri ve ek önlemlerle tedavi edilebilen en hafif artroz şeklidir: masaj, egzersiz terapisi, fizyoterapi. Diz osteoartritinin evresi ne olursa olsun en etkili tedavisi lazer tedavisidir. Bu, artrozun ilk aşamasında oldukça iyi sonuçlar veren ana fizyoterapi yöntemidir.

Aşağıdaki etkinin elde edilmesine yardımcı olur:

 1. eklem boşluğundaki iltihaplanma derecesi azalır;
 2. ağrının yoğunluğu azalır;
 3. doku rejenerasyonu süreci uyarılır;
 4. glukokortikosteroidlerin ve ciddi yan etkileri olan diğer ilaçların kullanımına duyulan ihtiyaç ortadan kalkar.

Lazer tedavisine alternatif olarak, doktor darbe manyetoterapisi, akupunktur, elektromiyostimülasyon ve elektroforez sunabilir.

Tüm bu yöntemler artroz tedavisinde oldukça etkilidir. %20-25'ten fazla olmayan bir deformasyon derecesi ile, ancak fizyoterapi egzersizleri ve masaj ile birleştirilirse tedavinin etkinliği daha yüksek olacaktır.

Ortopedistler ve cerrahlar, bacaklarda kas gücünü geliştirmeye yönelik su egzersizlerinin kullanımının olumlu etkisine dikkat çekiyor.

1-2 derece diz artrozu olan hastalara çamur tedavisi, saunada ısınma, terapötik banyolar dahil sanatoryum tedavisi (kararlı bir remisyon döneminde) sunulabilir. Aşırı kilolu hastalara özel bir diyet verilir, çünkü obezite diz artrozunun gelişiminde ana faktörlerden biridir.

Artroz durumunda hastalıklı diz eklemini ortez ile sabitlemek gerekir.

Artroz 2 derece

2. derece diz eklemi artrozunun tedavisi fizyoterapi ve masajı (akut dönem dışında), özel beslenmeyi, fizyoterapi egzersizlerini ve ilaçları içerir. Hasarlı eklem üzerindeki yükü azaltmak çok önemlidir: yürümeyi sınırlayın, diz fleksiyonu gerektiren hareketlerden kaçının. Hızla ilerleyen artroz ile, hastalıklı eklemi sabitlemek ve hareketliliğini sınırlamak için tasarlanmış ortopedik cihazlar özel ortezlerin kullanımı belirtilir.

İlaç tedavisi rejimi aşağıdaki ilaçları içerebilir:

 • kondroprotektörler;
 • steroidal olmayan antienflamatuar ilaçlar;
 • eklem içi hyaluronik asit enjeksiyonları;
 • glukokortikosteroid hormonlarının enjeksiyonları.

Diz osteoartriti olan hastalar için diyet, kolajen açısından zengin yeterli miktarda gıda içermelidir.

Bu:

 • jelleştirici katkı maddeleri içeren ürünler (jöle, jöle, jöle, jöle);
 • pektin ilaveli ürünler;
 • balık yağı.

Hemen hemen tüm meyveler ve meyveler, eklemleri sağlıklı ve hareketli tutmak için esansiyel amino asitler ve mineraller içerir, ancak bu gıdalar tüketilmelidir.diyabetik hastalarda sınırlı.

Artroz 3 derece

3. derece diz ekleminin artrozunun tedavisi, 2. derece artroz için kullanılan tedaviden farklı değildir.

Etkisizliği ve ciddi hareket kısıtlaması ile hastaya, hasarlı eklemin daha fazla protezi ile cerrahi tedavi verilir.

halk yöntemleri

Alternatif ilaç tarifleriyle evde diz eklemlerini nasıl tedavi edeceğinizi öğrenmeden önce bir doktora danışmanız gerekir. Aşağıda listelenen yöntemlerin kullanımına sadece 1. derece artroz için ve 2. derece artrozun ilk aşamasında izin verilir.

Isırgan ve Limon İnfüzyonu

Bu infüzyon yemeklerden 20-30 dakika önce ağızdan alınmalıdır. Tek bir doz 50-80 ml'dir.

İnfüzyonu hazırlamak için şunları yapmalısınız:

 1. 100 gr kuru veya taze ısırgan otu yaprağını üç soyulmuş sarımsakla karıştırın;
 2. karışımı bir kıyma makinesinden geçirin;
 3. 4 yemek kaşığı limon suyu ekleyin;
 4. her şeyi karıştırın, 250 ml kaynar su ekleyin ve örtün;
 5. 4 saat ısrar et.

Bu şekilde tedavi süresi en az 60 gündür. İlk haftada, infüzyon günde 1 kez, sonraki 7-10 gün içinde - günde 2 kez alınmalıdır. Tedavinin üçüncü haftasından başlayarak, doz sayısı günde 3 defaya çıkarılmalıdır.

Eklemler için bal merhemi

Bu merhem iltihabı hafifletmeye ve ağrıyı azaltmaya yardımcı olur. İlk sonuç, bir haftalık günlük kullanımdan sonra fark edilir, ancak kalıcı bir sonuç elde etmek için 30-45 gün boyunca uygulamanız gerekir.

Merhem hazırlamak için şunları yapmalısınız:

 • 2 yemek kaşığı tereyağı eritin;
 • yağı iki kaşık bal ve bir kaşık elma sirkesi ile %6 karıştırın;
 • Karışımı ayarlamak için buzdolabına koyun.

Günde 2-3 kez dizlerinize böyle bir merhem sürün (son kez - yatmadan önce).

karahindiba ile banyo

Böyle bir banyo için karahindiba köklerinin tentürü kullanılır. Hazırlamak için 120 gr ezilmiş karahindiba kökünü 150 ml votka ile karıştırmanız ve bir gün boyunca karanlık bir yerde ısrar etmeniz gerekir. Banyo yapmadan önce, kabın içeriği suya dökülmeli ve karıştırılmalıdır. Haftada 1-2 kez böyle bir banyo yapılması tavsiye edilir. İşlemden sonra dizlerdeki ağrı azalır ve eklemlerdeki hareketlilik yavaş yavaş geri yüklenir. Suya iyot ve brom ile zenginleştirilmiş 150 gr deniz tuzu eklerseniz tedavinin etkinliği daha yüksek olacaktır.

incelemeler

 1. "Sadece hyaluronik asit enjeksiyonları artrozda bana yardımcı oldu. Minimum yan etki ve yüksek verimliliğe sahip çok iyi bir ilaç. Şimdi neredeyse dizlerimde ağrı hissetmiyorum, ancak daha önce merdivenlerden yardımsız inemiyordum bile. "
 2. "Bana öyle geliyor ki diz artrozu öyle bir hastalık ki hiçbir şey onu iyileştiremez. Acıyı biraz dindirebilirsin, ama sonra yine de geri gelecek. Alevlenmeler sırasında ficus ve Kudüs enginarıyla tedavi edilirim. Haplardan daha kötü yardımcı olmaz, sadece kalbe ve karaciğere zarar vermez.
 3. "Ayrıca 2. derece diz ekleminde artroz teşhisi koydum. Sebep, büyük olasılıkla aşırı kiloydu (o zaman 130 kg'dan fazlaydım). Tedavi için tuzsuz bir diyet, kondroprotektörler, antienflamatuar merhemler ve hormonal enjeksiyonlar reçete edildi. Her şeyi talimatlara göre yaptım - artroz tamamen gitmişti.

Diz ekleminin osteoartriti, hızlı ilerlemeye eğilimli kas-iskelet sisteminin ciddi bir patolojisidir. Tedavi rejimi, kapsamlı bir teşhis ve dejeneratif, distrofik süreçlerin derecesinin ve kıkırdak ve eklem yüzeyinin deformasyonunun tanımlanmasından sonra ilgili doktor tarafından seçilmelidir. Tedavinin prognozu, tıbbi reçetelere uyulmasına ve zamanında tıbbi yardım alınmasına bağlıdır.